Policijos vadovai nepritaria šiuo metu darbo grupės svarstomai galimybei sukurti vieną bendrą teismo ekspertizės įstaigą, sujungiant Valstybinės teismo medicinos tarnybos prie Teisingumo ministerijos, Lietuvos teismo ekspertizės centrą, Valstybinę teismo psichiatrijos tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centrą (LPKTC).
Tai jie dar kartą priminė pirmadienį Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centre apsilankiusiam vidaus reikalų ministras Raimundui Palaičiui.
Policijos vadovai išreiškė susirūpinimą dėl galimų grėsmių ir neigiamų pasekmių policijos veiklai ir kategoriškai nesutinka su pasiūlyta reorganizacija bei steigėjo funkcijų pavedimu vykdyti Teisingumo ministerijai.
Pastaraisiais metais Lietuvos policija sukūrė nusikaltimų, už kurių ištyrimą ji yra atsakinga, efektyvią ikiteisminio tyrimo kriminalistinio aptarnavimo sistemą, kuriai vadovauja LPKTC. Šis centras šiuo metu yra viena pažangiausių kriminalistinių laboratorinių tyrimų institucijų Europoje. Lygiai tokios pat kriminalistinio aptarnavimo sistemos veikia ir kitose Europos valstybių policijose ar žandarmerijose.
Policijos nuomone, siūloma reorganizacija iš esmės prieštarauja Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse įtvirtintai specialių žinių panaudojimo doktrinai. Tokia reorganizacija, anot jų, sugriautų Lietuvos policijos ikiteisminio tyrimo kriminalistinio aptarnavimo sistemą, ir dėl to policijos atliekamas nusikalstamų veikų ikiteisminis tyrimas tik komplikuotųsi.
Sujungus šias įstaigas į vieną, kiltų problemų dėl policijos žinybinių registrų tvarkymo ir operatyvaus panaudojimo, mano policijos vadovai. Reikėtų papildomų didelių investicijų sukurti sąsajoms, leidžiančioms skirtingoms žinyboms naudoti policijos žinybinių registrų duomenis. Būtų sužlugdyta jau sukurta efektyvi teritorinių policijos įstaigų kriminalistinio aptarnavimo sistema, kuri užtikrina specialistų dalyvavimą tiriant sunkių ir labai sunkių nusikaltimų padarymo vietas bei atliekant kvalifikuotas apysunkių nusikaltimų padarymo vietų apžiūras, neliktų įstaigos, rengiančios įvykio vietos tyrimo ir objektų tyrimo specialistus, būtų sužlugdytas policijos kinologijos padalinių darbas, kinologų ruošimas ir tarnybinių šunų dresavimas.
Policijos vadovai taip pat baiminasi, kad kiltų reali grėsmė neįgyvendinti tarptautinių įsipareigojimų keičiantis daktiloskopiniais, DNR duomenimis pagal PRUM ir kt. sutartis, taip pat dvišalius susitarimus, kuriuose LPKTC nurodomas kaip kompetentinga institucija, tikrinanti ir perduodanti duomenis. Europos Sąjungos struktūrinių fondų projektų veiklos fondų įnašai (12 398 910,67 Lt) turėtų būti grąžinti iš valstybės biudžeto.
Ministras R. Palaitis pažadėjo, kad į šį klausimą aptars su teisingumo ministru.
LPKTC atlieka 30 skirtingų rūšių tyrimus. Praėjusiais metais, pasak Vidaus reikalų ministerijos pranešimo, atlikta 20 868 tyrimai ir ekspertizės, 23 067 įvykio vietų apžiūros, 19 625 objektų paėmimai, pateikta 21 003 specialisto išvadų.