Antradienio pavakarę J.Vitkaus inžinerijos bataliono išminuotojai jau rengėsi išsprogdinti Jonavos rajone, ties Salupių kaimu, Neryje susidariusias ledų sangrūdas. Begręžiant skyles sprogmenims įstatyti, ledai saugiai pajudėjo ir sangrūda išsisklaidė.
Šioje Neries vietoje kariuomenės išminuotojai darbavosi jau nuo antradienio ryto. "Kai galiausiai popietę buvo nuspręsta nedideliais užtaisais sprogdinti ledų sangrūdą, ir joje pradėtos gręžti skylės trotilui įstatyti, ledai saugiai pajūdėjo, - naujienų portalui Valstietis.lt sakė kariuomenės vado atstovas spaudai kapitonas Tomas Balkus. - Dabar išminuotojai jau susirenka savo įrangą, nes neprireikė sprogdinti ledų".
Neries upėje susidarius užtvankai, ledų sangrūdai, pakilęs vanduo antradienį užliejo Salupių kaime esančią sodų bendriją „Žilvitis“ - kai kuriuose gyvenamuosiuose namuose vandens lygis siekė pusmetrį-metrą.
Ledonešis Nemuno žemupyje - ketvirtadienį
„Mažiausiuose upeliuose vandens lygis pradėjo kristi, bet tokios upės kaip Nemunas, Neris, Nevėžis dar kyla ir dar kils", - antradienį sakė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Hidrologijos skyriaus vedėjas Aleksandras Kajutis.
Pasak A.Kajučio, ledonešis Nemuno žemupyje už Jurbarko gali prasidėti ketvirtadienį, dėl to pamaryje Šilutės rajone greičiausiai bus apsemtas ne vienas kaimas. Specialisto teigimu, dėl išsiliejusio Nevėžio problemų gali kilti ir Kėdainiuose.
Kauno rajone dar neatšaukta ekstremali situacija
Jeigu antradienį bus sprogdinama ledų sangrūda Neryje ties Batėgala ir Zatyšiais, tuomet vandens lygis dar gali kilti. Todėl antradienį ekstremali situacija Kauno rajone dar neatšaukta.
Kauno rajono savivaldybėje antradienį vykusiame Ekstremalių situacijų centro valdymo posėdyje pasiskirstyta, kas ir kokius darbus turėtų atlikti vakar nuo potvynio nukentėjusiuose Radikių, Salių ir Kleboniškių kaimuose. Gyventojai, kurie paryčiais buvo evakuoti ar evakavosi patys, vakar po pietų jau grįžo į namus, likvidavo potvynio padarinius.
Bus įvertinti potvynio padaryti nuostoliai
Gyvūnų globos ir kontrolės tarnyba „Nuaras“ dar vakar surinko ir išvežė paskendusius gyvūnus. Vietiniams gyventojams buvo nuvežta geriamojo vandens. Komunalininkai toliau rūpinasi vandens iš apsemtų rūsių išpumpavimu, pradėti darbai dėl geriamojo vandens šulinių patikrinimo, sudaryta darbo grupė nuostoliams įvertinti, renkama informacija apie nuo potvynio nukentėjusius socialiai remtinus asmenis, praneša Kauno rajono savivaldybė.
Antradienį Kauno rajono savivaldybės specialistai didesnį dėmesį skiria Raudondvariui, nes vandens lygis vis dar kyla Nevėžyje. Apsemti keliai Naujatrobių ir Maksvos kaimuose, vanduo artėja prie Babtų seniūnijos sodų, Kačerginės, Kulautuvos ir kai kurių kitų arti upių esančių teritorijų.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) atstovė Laura Valauskienė antradienio rytą pranešė, kad apie 5 val. išsiliejus Sanžilės upeliui Bernatonių kaime buvo užlieta 10 sodybų. Gelbėtojams teko evakuoti 3 žmones. Dar kelis žmones ketinama evakuoti iš Piniavos kaimo. Iš viso nuo praėjusio savaitgalio visoje Lietuvoje iš apsemtų vietovių evakuota per 100 žmonių.
Atliko žvalgybą probleminiuose rajonuose
Kovo 20 dieną PAGD kreipėsi į Lietuvos kariuomenę su prašymu skirti karius ir techniką pagalbai potvynio metu teikti kovo 24 dieną. Tačiau kovo 22 dieną buvo gautas patikslintas prašymas minėtą pagalbą skirti anksčiau.
Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Arvydas Pocius visų karinių dalinių vadams nurodė susisiekti su jų kaimynystėje esančių savivaldybių administracijomis – išsiaiškinti situaciją ir galimos pagalbos poreikius. Pagal savivaldybių prašymus J.Vitkaus inžinerijos bataliono kariai pirmadienį jau atliko žvalgybą dėl pavasarinio atlydžio apsemtose Kauno, Tauragės ir Jonavos rajonų apylinkėse.
Evakuota pusšimtis gyventojų
Pirmadienį Kauno rajone prie Radikių ir Kleboniškių kaimų ledų sangrūdų sprogdinti neprireikė, Pagramančio kaime (Tauragės r.) buvo nuspręsta jų nesprogdinti, nes sangrūdos dydis buvo didesnis nei pusė kilometro ir sprogdinimo darbai būtų neveiksmingi. Kauno rajone dėl didelio potvynio teko evakuoti 49 žmones.
Ledų sangrūdos buvo aptiktos taip pat Neries upėje ties Salupių kaimu (Jonavos r.). Sprendimas dėl sprogdinimo šioje vietoje dar nepriimtas, nes žvalgyba buvo baigta tik kovo 22 dienos vakare.
Užduotis, susijusias su pagalba valstybės institucijoms ekstremalių situacijų atvejais, koordinuoja ir organizuoja Lietuvos kariuomenės Jungtinis štabas, užduotis vykdo nuo šių metų pradžios budėti Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinėse pajėgose priskirti kariuomenės padaliniai.
Taikos meto užduočių operacinėse pajėgose šiuo metu aukštos parengtis budi Didžiosios kunigaikštienės Birutės motorizuotojo pėstininkų, Juozo Vitkaus inžinerijos, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vaidoto tiesioginės paramos logistikos, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalionų ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų rinktinių kariai su technika.
Vanduo nebekelia grėsmės Kaunui
Specialistai antradienį informuoja, kad vandens lygis Neryje nukrito ir grėsmės rajonui ir miestui nekelia, praneša Kauno miesto savivaldybė. „Vandens lygis Neryje nukrito. Neris sutraiškytus ledus plukdo nuo pat Kleboniškio iki pat Raudondvario ir toliau. Situacija Nemune taip pat nekelia grėsmės Kaunui“, – situaciją komentavo Civilinės saugos tarnybos vadovas Jonas Griškevičius. Šiuo metu Kauno hidroelektrinėje veikia 4 turbinos. Per jas per sekundę prateka maždaug 670 kub. metrų vandens.
Kauno hidrologijos stoties specialistės Marijos Bučelienės teigimu, ledų sangrūdos pastebimos Jonavos apylinkėse. „Tam tikruose Nevėžio upės ruožuose pralaidumas yra itin sumažėjęs. Čia yra reali ledų sangrūdos susiformavimo tikimybė“, – teigė hidrologė. Civilinės saugos specialistas J.Griškevičius patarė šalia Nevėžio gyvenantiems žmonėms būti budriems ir atsargiems. Situaciją atidžiai stebi Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos gelbėtojai, policija bei kariškiai.
Indrė Sesartė