Kalnų Karabacho regiono statusas išlieka neapibrėžtas. Valstybės, tarptautinės ir nevyriausybinės organizacijos, politikai Kalnų Karabachą vertina kaip dalį Azerbaidžano, kuris iš esmės regiono nebekontroliuoja nuo 1991–ų metų, o didžiąją teritorijos populiacijos dalį sudaro armėnai. Nuo to momento, kai 1994–ais metais pasibaigė Kalnų Karabacho karas, Armėnijos ir Azerbaidžano atstovai susitinka taikos deryboms, ieškodamos sprendimo – galutinio Kalnų Karabacho klausimo sprendimo.
Nepripažintas koncertas
Kalnų Karabacho respublika atšventė savo niekieno nepripažintos nepriklausomybės 20–metį. Į šventinius renginius atvyko Armėnijos prezidentas Seržas Sargsianas ir Rusijos Dumos atstovas Konstantinas Zatulinas. Koncerte, kuriame susirinko pusė respublikos sostinės apsilankė Lenta.ru.
Naujas stadionas, talpinantis 16 tūkstančių žmonių, visiškai sausakimšas. Žmonės sėdi net tarpuose tarp suolų, ant laiptų – stadionas teisiog apsuptas žmonių.
Artėjant šventinio koncerto pradžiai, žmones įleidžia į šokiams skirtą parterį – į žalią su dėmėmis aikštę. Ji labai greitai užsipildo studentais, moksleiviais ir mamomis su mažais vaikais. Ant scenos, virš kurios prikabintas didžiulis baltas kryžius, dainuoja pagyvenęs vyras su karininko uniforma, o už jo šoka apie penkiolika vyrų su sidabriniais rūbais.
Dainą lydi karinių kronikų kadrai, kurie transliuojami didžiuliame plazminiame ekrane ailštės viduryje. Muziką ir vaizdus akomponuoja automatų kanonados.
Aplink aikštę laiksto mažyčiai vaikai, laikydami neįprastas raudonai mėlynai geltonas vėliavas. Mažos mergaitės apsirengusios tautiniais rūbais.
Iš viso šį šiltą rugsėjo vakarą į stadioną susirinko apie pusę iš 50 tūkstančių Stepanakerto miesto gyventojų. Šis miestas yra niekieno nepripažintos Kalnų Karabacho respublikos (KKR) sostinė.
Tikra šventė
Koncertas prasidėjo KKR prezidento Bako Saakiano kalba. Saakianas pasakė, kad „Kalnų Karabacho tarptautinis pripažinimas neišvengiamas“. Atrodo, kad jis taip pasakė, kad eilinį kartą paerzintų Baku, nes KKR nepriklausomybės kol kas nepripažino net ir Armėnija.
Tuo tarpu Rusijos atstovas K. Zatulinas teigia, kad Rusija nieko niekada nėra išdavusi – neišduos ir armėnų tautos: „Šiaurėje – vis dar ta pati Rusija, kurią jūs pažįstate, kur jūs mokėtes ir kur dirbate.“ Zatulinas pridūrė: „Man atrodo, kad būtent čia įgyvendinama svajonė ir kuriama ideali valstybė. Aš linkiu Kalnų Karabachui, kurį aš myliu, sėkmės“, - Zatulinas teigė, kad norėtų emigruoti į Kalnų Karabachą.
Idealus miestas
Stepanakertas iš tiesų palieka respublikos, kuri siekia tapti ideali, sostinės įspūdį. Centrinėje aikštėje iškilo milžiniškas Nacionalinės tarybos pastatas, pastatų statoma dar daugiau. Čia, šalia viešbučio „Armėnija“, stovi valiutos keitimo aparatas, keičiantis dolerius, eurus ir rublius į armėniškas dramas.
Pokyčiai yra ryškūs. Nes būtent Stepanakertas buvo vienas iš miestų, atsidūrusių karinių veiksmų praeito dešimtmečio pradžioje epicentre. Vietiniai gyventojai teigia, kad, besibaigiant karui, mieste neliko nė vieno nesugriauto namo.
Dabar tuo sunku patikėti. Jeigu nežinotum, kad Karabache vyko karas, atrodytų, kad patekai į eilinį Kaukazo miestą. Nėra nė vieno apleisto ar tuo labiau apgriuvusio pastato. Tuo tarpu kituose nuo karo smarkiai nukentėjusiuose miestuose situacija visiškai kitokia.
Stepanakertas ir toliau aktyviai statomas. Visame mieste matyti statybiniai kranai, o darbai vyksta ir savaitgaliais, ir švenčių dienomis, ir vakarais. Visas lėšams atstatymams KKR gauna ne iš Rusijos, kaip, pavyzdžiui Abchazija, o iš Armėnijos ir gausios armėnų diasporos.
Tačiau yra ir kita medalio pusė, kurios KKR valdžia nenori rodyti niekam.
Karo palikimas ir sudėtinga situacija
Nepripažintoji respublika vis dar gyvena karo su Azerbaidžanu būsenoje, todėl susipriešinimo su Baku tema vis dar išlieka pati aštriausia. Tiek Armėnijos, tiek Azerbaidžano žiniasklaida pilna pranešimų apie pasienio konfliktus ir provokacijas iš vienos ar kitos pusės. Net šventės dieną armėnų žiniasklaida pranešė apie taikos režimo pažeidimus iš Baku pusės. Azerbaidžano žiniasklaida atsakė straipsniais apie „separatistų vakarėlį Karabache“.
Kaip išspręsti Kalnų Karabacho konfliktą be dar vieno žiauraus karo niekas nežino. Visos Rusijos pastangos (arba jų imitacijos) žlugo. Vis dėlto su laiku Kalnų Karabachas taps vis savarankiškesnė, nors ir kvazirespublika.