Jolanta Paškevičiūtė, LRT televizijos laida „Šiandien“, LRT.lt Škotijos vyriausybė paskelbė planą, kokia turėtų būti nuo Didžiosios Britanijos nepriklausanti šalis. Pirmiausia rugsėjį referendume rinkėjai turės atsakyti į klausimą, ar Škotija turi būti savarankiška valstybė. Jei atsakymas bus teigiamas, 2016-ųjų kovą Škotija turėtų tapti nepriklausoma, bet pasiliks valiutą svarą ir monarchę – Elizabeth II. 670-ies puslapių dokumente smulkiai aprašyta, kokia – valdančios nacionalinės partijos požiūriu – turėtų būti nepriklausoma Škotija.
Vyriausybės nuomone, tik tapę nepriklausomi, škotai galės išnaudoti visas savo galimybes.
„Tapus nepriklausoma šalimi, Škotija įgaus galių ir atsakomybę kurti pasiturinčią ir teisingą valstybę, nors bus ir iššūkių. Turėsime įveikti skolų, lėto augimo palikimą, socialinę nelygybę, kurią paliks Vestminsteris, valdantis mūsų ekonomiką. Kad išsilaisvintume iš užburto rato, reikės susitelkti ir investuoti į mūsų išteklius, žmones“, – sako Škotijos ministras pirmininkas Alexas Salmondas.
Investuoti Škotijos vyriausybė planuoja svarą, kuris išliks ir nepriklausomos šalies pinigas, o Anglijos bankas – centriniu banku. Škotijai tektų Šiaurės jūros naftos ir dujų telkinių didžioji pelno dalis. Valstybė užtikrins nemokamas vietas darželiuose visiems trejų–ketverių metukų vaikams. Škotijoje neliks britų branduolinio ginklo, bus kuriamos savos pajėgos, taip pat žvalgybos ir saugumo tarnybos. Škotija liktų Europos Sąjungos ir NATO narė. Elizabeth II liks Škotijos monarchė. „Šioje diskusijoje svarbiausias vienas klausimas ir vienas pasirinkimas – ar ne žmonės, gyvenantys ir dirbantys Škotijoje, turi priimti svarbiausius sprendimus dėl mūsų ateities“, – sako A. Salmondas.
Vos atėjusi į valdžią Škotijos nacionalinė partija ėmė skelbti nepriklausomybės nuo Londono šūkius, likus 10-čiai mėnesių iki referendumo turi įtikinti ir rinkėjus. Dabar 38 procentai jų ketina balsuoti už nepriklausomybę, 47 procentai prieš. Planuojama nepriklausomybės paskelbimo data – 2016-ųjų kovo 24-oji – simbolinė, nes tą dieną 1707 metais buvo pasirašytas Unijos aktas – Škotija ir Anglija tapo viena karalystė.