• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Neprestižinės“ vyrų ligos

Pragyventi gyvenimą be didesnių ir mažesnių ligų ar paprasčiausių  sveikatos sutrikimų mažai kam pasiseka.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau apie kai kurias ligas, tokias kaip gastritas, širdies permušimai garsiai kalbame ar net giriamės. Šiame straipsnyje apžvelgtos ligos dažniausiai laikomos „neprestižinėmis“, tačiau jos ypač veikia nuotaiką, bendrą savijautą, darbingumą, pagaliau atsiliepia šeimos stabilumui. Nors ir „maža“ liga, kiekvienam iš mūsų kelia didelių rūpesčių. Intymiosios srities ligos, be fizinio skausmo ar diskomforto, dažnai pridaro emocinių ir dvasinių nepatogumų.

REKLAMA

Artėjant rugsėjo 15-ajai – pasaulinei kovos su prostatos vėžiu dienai – Vilniaus visuomenės sveikatos biuras nusprendė užsukti į svečius pas daugeliui gerai žinomą urologą profesorių

Balį  Dainį. Pagrindinis vizito tikslas -  papasakoti vyrams apie jų  įvairiais amžiaus tarpsniais tykančias, kartais vadinamas „neprestižinėmis“, ligas bei paskatinti labiau rūpintis savo sveikata.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip žinia, vyrai turi graikinio riešuto dydžio lytinę liauką vadinamą prostata, kuri vyrams kelia bene daugiausia rūpesčių. Yra manančių, kad prostatos forma labai primena širdį, dėl to kartais sakoma, jog prostata – antroji vyro širdis. Ir tai yra šventa teisybė, nes gerai funkcionuojanti prostata vyrui labai svarbi.  



Kokiame amžiuje ir kokiomis prostatos ligomis serga vyrai?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Profesorius pabrėžia, jog prostata – specifiškai vyriškas organas. Tačiau ji neretai vyrus vargina, pradedant jaunuoliais, baigiant garbaus amžiaus vyriškiais. Jauni ir vidutinio amžiaus vyrai dažniau kenčia nuo prostatos uždegimo, vyresni – nuo gerybinio jos išvešėjimo ir vėžio.  

REKLAMA

Jaunuoliai dažniausiai serga prostatos uždegimu (prostatitu). Pagrindinės susirgimo priežastys yra įvairūs peršalimai bei lytiškai plintančios ligos, tokios kaip gonorėja, chlamidiozė, ureaplazmozė ar mikoplazmozė, kurios jaunimo tarpe labai populiarios.  „Pažiūrėkit, kaip jaunimas elgiasi – vaikšto nuogais pilvais, pliuškenasi šaltame vandenyje pavasarį, sėdi ant akmens ir alų geria – tai labai didelis žingsnis link prostatos uždegimo“, - sakė prof. B. Dainys. Prostatitą vyrai dažnai painioja su šlapimo pūslės uždegimu. Vyrai, neapsirikite! Šlapimo pūslės uždegimas daugiau moteriška liga. Pagrindiniai simptomai, kuriais skundžiasi vyrai esant prostatos uždegimui yra: dažnesnis šlapinimasis, maudimas pilvo apačioje, šlapinantis skauda, peršti, „neramios sėklidės, tarpvietėj neramu“ - tai ūmaus prostatito simptomai . Vyrui nekreipiant dėmesio į atsiradusius simptomus, jie ilgainiui nusilpsta, tačiau išsivysto lėtinis prostatitas. Sergant prostatos uždegimu blogėja lytinė potencija, nukenčia vaisingumas, vyrui gali atsirasti psichologinių problemų.

REKLAMA

40-50 metų vyrus užpuolanti liga – gerybinis prostatos išvešėjimas (hiperplazija), pasireiškiantis silpnesne srove šlapinantis, dažnesniu šlapinimusi ypač naktį. „Jauni vyrai kaip duoda, tai net per tvorą gali permest srovę, o sergančių vyrų srovė yra silpna ir ilgainiui, jeigu gerybinis prostatos išvešėjimas negydomas, šlapinamasi ant batų galų“ - sakė prof. B. Dainys. Negydoma liga gali sukelti rimtų sveikatos problemų, pradedant susilpnėjusia srove šlapinantis, erekcijos sutrikimu ir baigiant visišku šlapimo susilaikymu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klastingiausia liga, kuri vyrus tyko vyresniame amžiuje – prostatos vėžys. Pasak B. Dainio, tai didelė problema, kuri tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje dažnėja.

Dėl kokių priežasčių didėja sergamumas prostatos vėžiu?

Profesoriaus teigimu, priežastys yra žinomos. Tai mitybos įpročiai: greitas ir skanus maistas, daug gyvulinių riebalų, gausus raudonos mėsos (kiaulienos ir jautienos) vartojimas, maiste gausu dažiklių ir konservantų, mažai daržovių bei augalinio maisto.

REKLAMA

Atliktų  tyrimų duomenimis, japonai ir kinai prostatos vėžiu serga daug rečiau negu kitų šalių gyventojai. Jų mitybos modelis radikaliai skiriasi nuo kitų šalių: savo racione jie mėsos vartoja minimaliai, vietoje jos renkasi soją. Įrodyta, kad soja turi du komponentus (izoflavanoidus: genisteiną ir daidzeiną), kurie apsaugo vyrų prostatą nuo vėžio. Kinams ir japonams apsigyvenus Amerikoje ar kokioje kitoje šalyje, kur mitybos modelis visiškai priešingas jų mitybos modeliui ir kuriame beveik arba visiškai nebūtų sojos, jie prostatos vėžiu sirgtų lygiai tokiais pat mastais kaip ir visi kiti pasaulio vyrai.

REKLAMA

Ar gyvenimo būdas turi įtakos prostatos vėžio atsiradimui?

„Vairuotojai, dviratininkai nuolat sėdi „ant prostatos“, visą laiką ją traumuoja. Jų gyvenimo būdas yra prostatos ligų rizikos veiksnys,“ - sakė profesorius. Prostatai „nepatinka“ nuolat sėdintys, nejudantys, neaktyvūs, turintys antsvorio bei nutukę vyrai. Profesorius pataria pradėti anksčiau tikrintis ir vyrams, kurie nuolatos rūko, turi padidintą kraujospūdį, padidintą cukraus kiekį bei cholesterolio kiekį.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip manote, ar iš tiesų Černobylio katastrofa turėjo ir vis dar turi įtakos nuolat didėjančiam prostatos ligų  sergamumui?

„Be abejo, aš esu tuo įsitikinęs,“- sakė profesorius. „ Kai sprogo Černobylis, švedai paskaičiavo (nors jie yra kur kas toliau negu Lietuva), kad per metus piktybinių auglių Švedijoje padidės 8000, tame tarpe ir prostatos. Mes šitą pamiršom, pasaulis – nepamiršo“- toliau tęsė profesorius.  

REKLAMA

Kokie yra pagrindiniai prostatos vėžio simptomai?

Prostatos vėžys yra klastingas, nes ankstyvoje stadijoje paprastai nejaučiama jokių simptomų. „Pradėjus didėti prostatos augliui, pradedama spausti šalia esanti šlaplė, kuri sukelia šlapinimosi problemų: sunkiau ir dažniau šlapinamasi, silpnesnė srovė, padažnėja šlapinimasis naktį. Esmė ta, kad šie simptomai tokie pat, kaip esant gerybiniam prostatos išvešėjimui,“- aiškino profesorius.  

REKLAMA

Kurios prostatos vėžio stadijos yra išgydomos, kurios ne?


I ir II prostatos vėžio stadijos yra išgydomos visiškai. Tam pasirenkamas tinkamiausias gydymo būdas, gali būti operacija, vidinė spinduliuotė (brachiterapija) , išorinė spinduliuotė ar vaistai. „Gydymo rezultatai yra prastesni ir pacientas sunkiau gydomas, kai metastazės yra išplitę į kitus organus, kai yra III ir IV stadijų vėžiai. Šiuo metu prostatos vėžys yra liga, kuriai gydyti yra daug įvairių priemonių. Mirtingumas nuo prostatos vėžio didėja didėjant stadijai,“- konstatavo profesorius.



Kokie tyrimai atliekami norint išsiaiškinti kokia prostatos liga serga vyras?

REKLAMA
REKLAMA

Yra trys pagrindiniai tyrimai:

1 – prostatos pažiūrėjimas pirštu (digitalinis rektalinis prostatos tyrimas), paprastas, duodantis daug informacijos, turi būti atliekamas visada.

2 – PSA (prostatos specifinio antigeno testas) – tai prostatos vėžio žymeklis – specifinis antigenas, kuris dabar labai plačiai vartojamas visame pasaulyje. Testui reikalingas nedidelis kraujo kiekis paimtas iš ligonio venos. „Šis antigenas nėra specifinis prostatos vėžiui, jis yra specifinis prostatai. Kai PSA padidėjęs, tokį vyrą reikia nuodugniau ištirti ir išsiaiškinti dėl ko PSA yra padidėjęs. PSA gali padidėti ne tik dėl prostatos vėžio,  bet ir dėl uždegimo, lytinių santykių, inkstų, kasos, seilių liaukų vėžių,“- aiškino profesorius.

3 – transrektalinis prostatos tyrimas ultragarsu per tiesiąją  žarną.

Ieškant metastazių daromi papildomi tyrimai.

Ką  patartumėte tokiam vyrui, kuris bijo eiti pasitikrinti, nors pastebi kažkokius simptomus?

„Reikia šitą daryti, reikia, nes prostatos ligos paliečia daugumą vyrų. Visais amžiaus tarpais prostatos ligų rezultatas yra labai skausmingas. Jauniems vyrams pakenkia lytinei potencijai, darbingumui, nuotaikai, toks vyras ir šeimoj blogas. Paliečia ir vyro partnerę, žodžiu, sugadina gyvenimą ir kitam asmeniui ar net visai šeimai. Pavyzdžiui, plaučių uždegimą galima pagydyti labai lengvai, davei antibiotikų – ir viskas. Plaučių uždegimas lyginant su prostatitu yra lengvesnė liga, nors mes į plaučių uždegimą žiūrim labai rimtai ir gydomės. O prostatos uždegimas, kuris yra žymiai bjauresnis, šlykštesnis ir pasekmės žymiai liūdnesnės, mes numojame ranka,“- sakė B. Dainys. Profesorius sakė, jog vyrus reikia padrąsinti, pakalbėti su jais, jog tikrintis privalu, nes pasekmės paliečia ne tik vyrus, bet ir jų šeimas. Tyrimus darant urologai stengiasi suteikti kuo mažiau diskomforto, bet... tyrimas lieka tyrimu.

REKLAMA

„Turiu pasakyti vieną dalyką, žmonos/partnerės labai padeda, aš jaučiu jų pagalbą. Moterys yra pastabesnės ir pastebi, kad vyras įėjo į tualetą, o srovė čiurlena vos vos, kai anksčiau kaip Niagaros krioklys šniokšdavo. Moterys labiau rūpinasi ir savo ir vyro ir šeimos sveikata. Moteris reikia už tai pagirti. Jos atveda, užregistruoja pasitikrinimui. Mano didžiausia pagarba  moterim,“- sakė prof. B. Dainys.

Lietuvoje veikia Ankstyvos prostatos vėžio diagnostikos programa, pagal kurią  vyrams nuo 50 iki 75 metų, o nuo 45 metų tiems, kurių tėvai ir broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, PSA tyrimas kartą per metus atliekamas nemokamai. Tuo pačiu, artėjant rugsėjo 15-ajai, pasaulinei kovos su prostatos vėžiu dienai, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras ragina visus vyrus labiau susirūpinti savo sveikata ir jeigu turit bent menkiausių nusiskundimų, nelaukti, nugalėti savo baimę ir pasitikrinti, užuot laukę kol prostatos vėžys įveiks juos pačius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų