Vaikai privalo mokytis, o ne dirbti - tokį verdiktą vakar paskelbė Seimo Socialinių reikalų komitetas, svarstęs įstatymo pataisas dėl nepilnamečių įdarbinimo.
Komitetas nepritarė vieninteliam įstatymo pataisų punktui, suteikiančiam galimybę vasaros atostogų metu dirbti ir trylikamečiams.
Anot vaikų teisių kontrolierės Rimantės Šalaševičiūtės, komiteto nariai pritarė pirmininko Algirdo Syso nuomonei, jog tokios pataisos atimtų iš vaikų vaikystę.
Tuo tarpu kol Seime vyksta debatai, kaip atostogas privalo leisti trylikamečiai, šie jau pusantro mėnesio šturmuoja darbo biržas, tikėdamiesi rasti sezoninio darbo.
Nors Seimo apsisprendimo šiuo klausimu tikimasi iki gegužės mėnesio, greičiausiai vaikams bus pasiūlyta tradicinė alternatyva - „šlifuoti“ gatves arba darbintis nelegaliai.
Jau mina slenksčius
Klaipėdos darbo biržos Jaunimo darbo centro slenksčius nepilnamečiai pradėjo minti dar prieš pusantro mėnesio. Uždirbti per atostogas nori ir vis daugiau 12-13 metų paauglių. Deja, tokiems darbininkams centras pasiūlymų neturi. Ir vargu ar turės. Darbdaviai, iki vasaros nesulaukę įstatymo pataisų, vietas siūlo vyresniesiems.
Bendrovės mokinių pradeda ieškoti tik gegužės pabaigoje-birželio pradžioje. Iki šios dienos sezoninį darbą - 70 darbo vietų - nepilnamečiams uostamiestyje siūlo tik dvi įmonės: „Kurortų pramogos“ ir „Merkurita“. Pirmoji nurodė, jog darbui - dviračių nuomai - pageidauja vyresnių moksleivių - nuo 16 metų.
Antrosios bendrovės reklamos projektų vadovas Vytautas Zdromnickas tikino, jog naujų prekių pristatymus gali rengti ir trylikamečiai, tačiau kol nebus priimtos pataisos, tol tokio amžiaus moksleivių jie nerizikuos įdarbinti.
Geriau už suaugusiuosius
Pagal šiandien galiojančius įstatymus, nepilnamečiai vasaros atostogų metu lengvus darbus gali dirbti nuo 14 metų.
Vyriausybė 2003 metais patvirtino Asmenų iki 18 metų įdarbinimo, sveikatos patikrinimo ir jų galimybių dirbti konkretų darbą nustatymo tvarką, darbo laiką bei jiems draudžiamų dirbti darbų, sveikatai kenksmingų, pavojingų veiksnių sąrašą. Ši tvarka galioja iki šiol.
Lengviausiai sezonui įsidarbina 16-18 metų jaunimas. Pasiūla šio amžiaus grupei yra didžiausia, o ir darbdaviai negaili pagyrų atsakingiems jauniesiems darbuotojams.
Pernai keliasdešimt nepilnamečių įdarbinusi statybų bendrovė „Konsolė“ drąsiai rekomenduotų dirbusius moksleivius ir kitiems.
„Ypač gerai sekėsi brigadoms iš Skuodo, Tauragės. Jiems patikėjome aplinkos tvarkymo darbus - trinkelių, šaligatvių klojimą. Beveik visi, sutartims pasibaigus, užsisakė darbo vietas kitam sezonui“, - pasakojo bendrovės gamybos direktorius Romas Dikšas.
Jis tikino, kad dažnai moksleiviai yra patikimesni už suaugusiuosius, kurie „užgeria“ arba, iš pradžių sutikę su sąlygomis, jau pirmosiomis darbo dienomis ima reikalauti daugiau, būna, kad sutartą dieną darbininkai iš viso nepasirodo.
Dėl sumažėjusios darbo apimties bendrovė greičiausiai šiemet neieškos moksleivių. Tai jaunimą gerokai nuliūdins, nes už pagalbinius darbus jie gaudavo po 1800-2000 Lt atlygį per mėnesį.
Inicijavo vaikai
Rimantė ŠALAŠEVIČIŪTĖ, VTA kontrolierė
Įstatymo pataisą dėl nepilnamečių darbo teisių padiktavo patys vaikai, su kuriais buvo bendrauta įvairiuose Lietuvos miestuose. Trylikamečiai patys kalbėjo, jog yra pajėgūs dirbti vasaros atostogų metu. Jeigu atvirai - tokio amžiaus nepilnamečiai iki šiol dirbdavo ir dirba nelegaliai. Jie susiduria su įvairiausiomis kliūtimis - darbdaviai jų nenori įdarbinti, ir nuo traumų darbuose jie nėra apdraudžiami, kadangi dirba nelegaliai - jiems mokami mažesni pinigėliai, pasitaiko išnaudojimo atvejų.
Nesuprantu oponentų, tvirtinančių, jog projektas leistų išnaudoti vaikus. Visur akcentuojame, kad nepilnamečių niekas prievarta nedarbins, jie eis dirbti vasaromis tik jei patys to norės, o darbo valandos bus griežtai apribotos.
Net 37 proc. daugiavaikių Lietuvos šeimų gyvena žemiau skurdo ribos, todėl jų vaikai net nedrįsta tėvų prašyti kompiuterio ar dviračio. Naujos pataisos leistų patiems nepilnamečiams išpildyti savo svajones.