Giedrė POTELIŪNAITĖ
Šiaulių universiteto dėstytojai kraipo galvas ir gūžčioja pečiais - dėstytoja Jūratė Stankevičienė (59 m.) 10 metų universitete dėsčiusi visuotinės kokybės vadybą ir vartotojo elgseną atsidūrė teisme dėl 200 litų kyšio! Šiaulių universiteto Socialinių mokslų fakultetas, kuriam ir priklausė minėtoji dėstytoja, garsėjo kaip vienas iš labiausiai su korupcija aukštosiose mokyklose kovojusių mokymo vietų. 2004 metais fakulteto dekanas netgi buvo pasirašęs potvarkį, kuriame dėstytojams buvo draudžiama iš studentų priimti net gėles. Fakulteto dėstytojai ir dekanas priešiškai nusiteikę ne tik prieš bet kokias rinkliavas, kuriomis studentai "metasi" dėstytojams ant dovanėlių, bet ir prieš bet kokį nusirašinėjimą ir nesąžiningumą.
Tuo tarpu J. Stankevičienė, matyt, nepritarė kolegoms ir elgėsi kaip jai atrodė pelningiau. Magistrantūros antro kurso studentei, kuri nedalyvavo egzamine, dėstytoja liepė pasiruošti egzaminui savarankiškai per savaitgalį ir tada atsiskaityti. Magistrantė pasiguodė dėstytojai, kad to padaryti ji tikrai nesuspės, o tada J. Stankevičienė pasiūlė merginai abiems pusėms naudingą sandorį... Dėstytoja užsiminė, jog norint iš egzamino gauti septynetą reiktų sukrapštyti 200 litų, o štai už dešimtuką visus 300.
Studentei dėstytojos "planas" nepatiko ir dešimtus metus universitete studijuojanti nepažangi magistrantė nudrožė tiesiai į Specialiųjų tyrimų tarnybą ir paskundė dėstytoją už kyšio reikalavimą.
Dėstytoja dėl 200 šimtų litų praradusi darbo vietą, savo kaltės nė nemėgino neigti ir jau kitą dieną pasiprašė atleidžiama. Teismas vis dėlto dėstytojos pasigailėjo - kadangi iki tol J. Stankevičienė nebuvo teista ir jokių nuobaudų neturėjo, be to nuoširdžiai gailėjosi, ji buvo atleista nuo baudžiamosios atsakomybės perduodant ją pagal laidavimą. Už "susitepusią" dėstytoją laiduoti sutiko jos draugė Šiaulių konservatorijoje budėtoja dirbanti Tamara Arlauskienė. Per 8 mėnesius J. Stankevičienė turės sumokėti 1300 litų į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą ir metus elgtis pavyzdingai - jeigu per tą laikotrapį dėstytoja nusikals, jai teks atsakyti ir už kyšio paėmimą.
"Aš nesakau, kad imti, ar nešti kyšius yra gerai, bet jeigu jau nunešei ar ruošiesi nešti, tai būk maloni ir tylėk, o ne eik ir skųsk, - įsitikinusi prieš 2 metus Šiaulių universitetą baigusi Sonata R. (25 m.) - Tikrai nemanau, kad J. Stankevičienė reikalavo pinigų. Mergina aiškiai ne iš pažangiųjų studentų tarpo, kurie pasiruošė ir išleikė egzaminą kai buvo tam skirtas laikas. Juk iš esmės dėstytoja tinginčiai mokytis studentei norėdama gero leido jai atsiskaityti pinigais. Būti skundiku irgi ne pats gražiausias poelgis. Dėl tokių "studenčių" ir klesti korupcija universitetuose. Reikia mokytis, o ne kyšius nešti!"
Daugelis "Akistatos" kalbintų studentų pritarė šiai nuomonei ir sakė, jog nors jiems nėra tekę susidurti su kyšio reikalavimu, tačiau jeigu tektų, vargu ar jie skubėtų į STT. "Gali dabar visi sakyti, kad tai yra nesąmoningas, nepilietiškas ir dar koks tik nori elgesys, bet tikrai neskųsčiau dėstytojų. Juolab, kad pinigų jie nereikalauja, o jeigu pats nuneši ir jie juos priima, tai belieka džiaugtis, kad išsisuksi nuo "zubrinimo" ir tylėt", - sakė Kauno Vytauto Didžiojo universiteto studentas Mantas G. (24 m.).
Studentai kaip susitarę tvirtino, jog niekada nėra nešę kyšio, tačiau gėlių ir saldainių ar butelį konjako dėstytojams "įteikė" ne vienas. "Esu nešusi dėstytojui saldainių, bet jau po egzamino. Šiaip ar taip, net prieš egzaminą nunešus kokią dovanėlę tai nieko nepakeistų, nes egzaminų darbus VDU Teisės Institute, kur studijuoju, taiso ne dėstytojas, o kompiuteris", - teigė trečiakursė Margarita K.
Nespėjo nutilti Šiaulių universiteto dėstytojos kyšininkavimo istorijos aidai, kai naujas korupcijos skandalas užvirė dabar jau Vilniaus Gedimino technikos universitete. Matematinio modeliavimo katedros dėstytojas Vaidas Keblikas (30 m.) už teigiamą matematikos egzamino įvertinimą pinigų pareikalavo net iš 8 studenčių. Pirmakursės paskundė dėstytoją Lietuvos studentų atstovybių sąjungai, o pastaroji kreipėsi į STT . Kaip tvirtino studentės, dėstytojas kyšio reikalavo atkakliai ir įvairiais būdais - ne tik pastoviai primindavo susitikęs akis į akį, bet ir rašinėdavo trumpąsias žinutes, siuntinėjo elektroninius laiškus. Pareigūnai pas V. Kebliką rado ir paėmė 2 tūkstančius litų, kuriais už egzaminą "atsiskaitė" studentės. Studentai tarpusavyje kuždėjosi, jog nuo 2004 metų universitete dėstantis V. Keblikas yra tikras "kirvis" - labai griežtas ir nesukalbamas, o skolas už egzaminus palikdavęs studentams tik tam, kad galėtų daugiau kyšių susirinkti... Bet atsirado ir tokių, kurie dėstytoją gynė ir teigė, jog visos 8 studentės toli gražu ne gudruolės, savo jėgomis egzaminą vargu ar būtų išlaikiusios, o pinigų duoti irgi nenorėjo, tai sugalvojo apskųsti dėstytoją. O kai yra kas duoda, kaip gi neatsiras kas paima?..
Neseniai apsigynęs daktaro disertaciją V. Keblikas vykstant tyrimui buvo nušalintas nuo paskaitų ir egzaminų, o netrukus atleistas.
Paskutinį kartą apklausa dėl korupcijos aukštosiose mokyklose buvo atlikta 2004 metais. Atlikti tyrimai parodė jog 33 procentai studentų prisipažino davę kyšį dėstytojams. 43 procentai kyšį davusiųjų tai padarė draugų ar bendrakursių siūlymu, 22 procentai nusprendė patys, dar 19 procentų teigė, jog apie kyšį davė suprasti tas žmogus, kuriam jis ir buvo paskui duotas.
"Nuo to laiko situacija gerokai pakito. Kyšių ir duodama, ir imama kur kas mažiau, - tikino Lietuvos studentų atstovybių sąjungos prezidentė Indrė Vareikytė. - Tačiau kyšių problema vis dar egzistuoja. Gerai atsimenu atvejį, kai maždaug prieš metus vienos aukštosios mokyklos dėstytojas studentams pateikė sąrašą daiktų, kuriuos norėtų gauti už sėkmingai išlaikytą egzaminą. Sąraše buvo netgi komplektas padangų..."
I. Vareikytė sakė, jog studentai neturėtų ne tylėti, o viešai ir garsiai skelbti apie dėstytojus reikalaujančius kyšių. Prezidentė teigė, jog yra sulaukusi ne vieno VGTU studento skambučio. Sunerimę aukštojo mokslo diplomo siekiantys jaunuoliai teiravosi, ką daryti, jeigu iš jų reikalaujamas kyšis. "Liūdniausia yra tai, kad sulaikytas VGTU dėstytojas yra labai jaunas ir kaip tik turėtų būti sąžiningas bei pavyzdingas. Į seniai dirbančių vyresnio amžiaus akademikų tarpą jis turėjo įnešti šiuolaikiškumo, tolerancijos, tačiau vietoj to užtraukė gėdą visam universitetui", - sakė I. Vareikaitė.
Prezidentė sutiko, jog dėstytojams galima nunešti gėlių ar saldainių, tačiau tik po egzamino, ar kitokio darbo įvertinimo. Kaip teigė I. Vareikatė, studentai iš tiesų dažnai nori atsidėkoti už įdomias paskaitas, pagalbą rašant atsiskaitymo darbus, ar tiesiog siekia toliau su dėstytoju palaikyti draugiškus santykius - tokiu atveju dovanėlė, anot prezidentės, nėra kyšis.
Vis dėlto I. Vareikaitė pripažino, kad egzistuoja ir kita šio reiškinio pusė - tai nesąžiningi studentai, kurie patys siūlo ir neša kyšius. Tokio atvejo, kad kas atsisakytų kyšio ir dar informuotų, jog jis buvo siūlomas girdėti neteko...
"Žinau, kad tokia problema egzistuoja. Prieš keletą metų buvo šnekama, kad ir mūsų universitete tokia problema yra, tačiau dabar šnekos nutilo, - sako Klaipėdos universiteto rektorius Vladas Žulkus. Rektorius prisiminė, tik vieną visai neseniai Klaipėdos universitete buvo kilusį kyšininkavimo atvejį. Studentas eidamas pas dėstytoją, kuris turėjo į studijų knygelę įrašyti egzamino pažymį, į tą pačią studijų knygelę įdėjo 100 litų. Atsivertusi knygelę ir išvydusi pinigus, dėstytoja tuoj pat kreipėsi į rektoratą. Iš pradžių universiteto vadovybė planavo studentą išmesti iš universiteto, tačiau vėliau nuspręsta jam skirti griežtą papeikimą. "Manau, kad kyšininkavimo problema universitetuose greitai visiškai išnyks. Susiklosčius dabartinei situacijai, kai gauti darbą labai sudėtinga, dėstytojai ims labiau vertinti darbo vietas ir bijodami jas prarasti nerizikuos imti kyšių iš studentų", - sakė V. Žulkus.
Dar 2001 metais Kauno miesto apylinkės teismas už kyšio ėmimą Lietuvos kūno kultūros akademijos docentą Kazį Vasiliauską nubaudė 35 tūkstančių litų bauda, konfiskavo trečdalį turto ir uždraudė 3 metus dirbti pedagoginį darbą. Dėstytojas iš studento paėmė 400 litų ir be apklausos studento žinias įvertino "puikiai". Tada STT pareigūnai nustatė dar 2 studentus, kuriuos katedros vedėjas už 200 litų įvertino patenkinamai. Pats kaltinamasis tuomet prisipažino kaltu, paėmęs pinigus, tačiau tikino, kad kyšio nereikalavo. Bausmė, kurios sulaikė korumpuotas dėstytojas tada atrodė labai griežta. Griežta ji atrodo ir šiandien, nes dažniausiai jeigu gandai apie kyšius neišeina iš universiteto ribų, daugelis kyšius paėmusių dėstytojų atsiperka universiteto vyresnybės papeikimais... STT atstovė Julija Antanaitienė sakė, jog per pastaruosius 3 metus ikiteisminių tyrimų dėl korupcijos aukštosiose mokyklose pasitaikė nedaug ir prisiminė tik jau minėtus Šiaulių ir Vilniaus Gedimino technikos universitetų atvejus. "Korupcijos reiškinys aukštosiose mokyklose yra ne toks dažnas, tačiau jeigu toks atvejis pasitaiko - jis nuodugniai ištiriamas, - sakė J. Antanaitienė. - Problema yra ir aktyvioji korupcija - kai kyšį žada, siūlo arba duoda pats studentas, ir pasyvioji - kai kyšio tiesiogiai ir netiesiogiai prašo dėstytojas".
Specialistė sakė, jog svarbu atskirti, kada studento dovana dėstytojui laikoma kyšiu ir kada tiesiog dovana. "Pavyzdžiui gėlių dovanojimą dėstytojui vargu ar galime laikyti korupcija, nes teisės prasme tokia veikla laikoma mažareikšme. Todėl gėlių puokštę galime laikyti studento pataikavimu dėstytojui ir negrinėti jį ne iš kyšininkavimo, korupcijos pozicijų, o iš studijų etikos, tvarkos pažeidimo pusės. Dar nuo Romos laikų yra laikomąsi protingo požiūrio - įstatymas smulkmenomis nesirūpina, jos paliekamos sprendėjo nuožiūrai. Žinoma, jeigu mokymo įstaigos nustatytos vidinės taisyklės draudžia dėstytojui priimti bet kokias dovanas ar gėles iš studentų, tuomet šios tvarkos laužymas butų vertinamas kaip pažeidimas", - sakė J. Antanaitienė.
STT atstovė pripažino, jog atvejų kai į STT kreipiasi pats dėstytojas, kuriam buvo siūlomas kyšis, nepasitaikė nei Vilniaus, nei teritorinių STT valdybų padalinių istorijoje. "Vis dėlto, jeigu kurios aukštosios mokyklos dėstytojas susidurtų su tokia problema, mažiausiai, ką jis gali padaryti, tai aiškiai ir griežtai atsisakyti imti neteisėtą atlygį, o studentui priminti, kokios pasekmės jo laukia. Jeigu tai kyšį siūlančio studento nesustabdytų, geriausiai paie tai infotmuoti STT bei universiteto vadovą. Visą parą tie studentai, tiek dėstytojai gali apie kyšininkavimą pranešti STT "Karštąja linija" - (8 5) 266 3333".