Grožybės, apie kurias tuoj papasakosime, toli gražu nesulaukia tokio turistų dėmesio kaip Maču Pikču. Net gali pamanyti, kad tai – perujiečių akylai saugomos paslaptys. Ir vis dėlto niekas nekliudo prisiliesti prie šiaurės Peru slypinčių mįslingų civilizacijų liekanų. Tad pirmyn į kelionę apleistais Peru keliais.
Čan Čano labirintuose
Čan Čano archeologinis kompleksas – tai didžiausias pasaulyje iš nedegto molio plytų suręstas miestas, užimantis apie 20 kv. kilometrų. Šventyklų, kapaviečių ir rezervuarų miestą juosia trikampė siena, kurios aukštis vietomis siekia 18 metrų. Šiame nemažame labirintų mieste lengva pasiklysti. Sienų paviršius kai kur išlygintas ir glotnus, ant jų galima išvysti daugybę detalių senovinių raižinių, dažniausiai juose vaizduojami gyvuliai.
Čan Čaną, esantį netoli Ramiojo vandenyno pakrantės, maždaug 850 m. pastatė Čimu civilizacija. 1470 m. jį užėmė inkai. Manoma, kad miesto klestėjimo laikais jame gyveno daugiau nei 30 tūkst. žmonių. Šiandien galima apžiūrėti ne visą miestą. Tačiau istorinių ir archeologinių atradimų alkį tikrai pasotinsite.
Amžinojo pavasario miestas
Trečias pagal dydį Peru miestas – Truchiljas – nuo Čan Čano nutolęs vos per 5 km. Jame gyvena beveik milijonas žmonių. Maždaug prieš 500 metų miestą įkūrė ispanai. Labai galimas daiktas, kad šį pavadinimą jau esate girdėję. Taip, Ispanijoje, Estremaduros regione, yra miestas tokiu pat pavadinimu.
Truchiljas pirmiausia sužavi puikiai išsaugota ir labai spalvinga architektūra. Beje, būtent šis miestas pirmasis Peru pasiskelbė esąs nepriklausomas nuo Ispanijos. Tai nutiko 1820 m. Kurį laiką jis netgi buvo šalies sostinė. Nors vidutinė metinė temperatūra šiame mieste siekia net 21 °C, vietos gyventojai jį vadina amžinojo pavasario miestu.
Pajūrio malonumai
Jei svajojate pažintį su archeologinėmis grožybėmis suderinti su tingiu gulinėjimu paplūdimyje, greičiausiai jums vertėtų keliauti į Uančaką. Jis kiek labiau nutolęs nuo Čan Čano, tačiau gali pasigirti nuostabiais paplūdimiais, yra tikras banglentininkų rojus, be to, ir čia galėsite stačia galva nerti į pažintį su Peru kultūra. Žvejai čia vis dar plaukia į vandenyną irklinėmis valtimis Caballitos de Totora – lygiai tokias pat žvejai naudojo ir prieš tūkstančius metų. Kai kas net juokais jas vadina pačiomis pirmosiomis banglentėmis...
Piramidžių šešėlyje
Keliolika kilometrų nuo Čan Čano stūkso dar senesnės civilizacijos liekanos. Močikų civilizacija čia paliko dvi piramides. Močikai, šias piramides pastatę tarp I ir VIII a., garsėjo žmonių aukojimo ceremonijomis. Prisiminkite Melo Gibsono filmą „Apokalipto“...
Labiau lankoma Mėnulio šventykla (Huaca del la Luna), tačiau didesnė iš dviejų – Saulės šventykla (Huaca del Sol). Pastarajai pastatyti prireikė maždaug 100 mln. plaušamolio plytų. Deja, išliko vos trečdalis statinio. Likusią dalį pasiglemžė erozija ir plėšikautojai. Čan Čanas yra didžiausias iš plaušamolio pastatytas miestas, o Saulės šventykla – didžiausias iš nedegto molio plytų suręstas statinys visoje Amerikoje. Archeologai nustatė, kad plytos piramidei buvo gabenamos iš tolimiausių žemės kraštų, maždaug šimto skirtingų vietovių.
Valdovų turtai
Nustebsite senovės civilizacijų liekanų paženklintoje aplinkoje aptikę tokį stilingą ir šiuolaikišką muziejų kaip Karališkasis Sipano kapas. Iki jo nuo piramidžių tenka keliauti apie tris valandas. Karališkojo Sipano kapo muziejus įsikūręs gyvame Čiklajo mieste. Muziejus atvėrė duris 2002 m. Norėta, kad jis primintų senovinius močikų valdovų mauzoliejus. Jame eksponuojami daktaro Valterio Alvos Alvos (Walter Alva Alva) ir jo pirmosios žmonos (ji palaidoja greta muziejaus) 1987 m. atradimai. Jie tiesiog pribloškiantys, nors kol kas žmonija jų svarbos, rodos, dar nespėjo suvokti.
Čia išvysite kvapą gniaužiančių artefaktų, kai kurie jų – itin brangūs. Visa tai – iš dviejų močikų valdovų kapaviečių. Vienas jų žinomas Lordo, kitas – Senojo Sipano Lordo vardu. Kapavietės buvo rastos niekieno nepaliestos. Jų nespėjo aptikti kapų plėšikai, tad šiandien galime grožėtis neįtikėtinais turtais ir nuostabia kultūra. Atlikus DNR tyrimą nustatyta, kad abu Lordai turėjo kraujo ryšį, tad manoma, jog senovėje šį regioną valdė viena šeima. Kartu su Sipano Lordu buvo palaidota jo aštuonių asmenų palyda. Visi jie buvo be kojų: nuo likimo nepabėgsi...
Aukštai virš jūros
Dešimt kilometrų į žemyno pusę – ir jums prieš akis iškils žavingas Kachamarkos miestas. Jis yra beveik 3 tūkst. metrų virš jūros lygio ir turi apie 100 tūkst. gyventojų. Žmonės čia gyvena jau daugiau nei 3 tūkst. metų. Ispanai šį miestą pastatė tiesiai ant senovinio inkų miesto griuvėsių. Leiskite sau keletą dienų niekur neskubėdami patyrinėti šią romantišką vietovę ir jos kolonijinę architektūrą.
Čia atrasite ir Ventanillas de Otuzco, tai vieta, kur inkai laidojo mirusiuosius. Katakombos buvo atkastos iš po vulkaninių uolienų. Be to, galėsite pasimėgauti iš žemės gelmių trykštančių karštųjų šaltinių malonumais. Sakoma, inkai tikėjo stebuklingomis jų galiomis.
Tarp tvirtovės liekanų
Patyrę visa tai, kas čia jau aprašyta, leiskitės į nuotykių kupiną kelionę. Kuelapas – tai galbūt gražiausia, ką gali papasakoti turtinga šiaurės Peru architektūros istorija. Didžiulė tvirtovė žvelgia į Utkubabmos slėnį. Ji buvo pastatyta gynybiniais tikslais čačapojų, gabių architektų, stačiusių galingas tvirtoves. Milžiniškos akmeninės sienos juosia beveik 400 statinių liekanas.
Iškilusi aukštai virš jūros lygio ši tvirtovė buvo tikras iššūkis jos autoriams. Ji didesnė už visus kitus archeologinius Peru statinius, o jos ilgis siekia 600 metrų. Sienos kai kur iškyla iki 19 metrų aukščio. Laimė, apžiūrėti šią įspūdingą vietą galėsite niekur neskubėdami ir niekieno netrukdomi: Maču Pikču kasmet aplanko pusė milijono lankytojų, o Kuelapą – vos apie 3 tūkst.
Įminta paslaptis
Na, o paskutinė šiaurės Peru paslaptis, kurią būtina įminti – nuostabus ir visai neseniai atrastas (kalbant, žinoma, apie vakariečius) Goktos krioklys. Šis dvigubas krioklys, sakoma, yra trečias didžiausias pasaulyje (dėl to iki šiol aštriai ginčijamasi) – jo aukštis siekia 771 metrą. Su kriokliu siejama ne viena legenda ir mitas, jo bijota, todėl jis taip ilgai slėptas nuo pašalinių akių. Šio krioklio nebuvo jokiuose žemėlapiuose.
Tad jei ketinate keliauti į Peru, galbūt verta pasirinkti ne patį populiariausią maršrutą ir patraukti į šalies šiaurę. Gal tai ir didesnis iššūkis, bet atpildas laukia irgi kur kas įspūdingesnis.