• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaip iš tikrųjų sekėsi konservatoriaus Andriaus Kubiliaus ir socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus Vyriausybėms? Su kokiomis problemomis susidūrė ir kokių pažadų neišpildė pirmieji ministrų kabinetai, kurie nuo Nepriklausomybės atkūrimo išdirbo nuo rinkimų iki rinkimų?

Kaip iš tikrųjų sekėsi konservatoriaus Andriaus Kubiliaus ir socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus Vyriausybėms? Su kokiomis problemomis susidūrė ir kokių pažadų neišpildė pirmieji ministrų kabinetai, kurie nuo Nepriklausomybės atkūrimo išdirbo nuo rinkimų iki rinkimų?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiandien jau prisiekusi Sauliaus Skvernelio Vyriausybė žada didelius pokyčius švietimo, sveikatos, ir socialinės apsaugos ir darbo srityse. Su kokiomis esminėmis kliūtimis susidūrė Kubiliaus ir Butkevičiaus kabinetai ir ką turės taisyti naujoji Sauliaus Skvernelio Vyriausybė, ekonomisto Romo Lazutkos ir politologo Algio Krupavičiaus akimis.

REKLAMA

Romas Lazutka: „Pateisinti Butkevičių yra sunku“

Ekonomistas, VU profesorius, daktaras Romas Lazutka sako, kad lyginti Andriaus Kubiliaus ir Algirdo Butkevičiaus ministrų kabinetus yra sunku – jos veikė itin skirtingomis ekonominėmis sąlygomis. „Kubiliaus Vyriausybei teko krizės laikas, skirtingai nuo daugelio, aš galvoju, kad mokesčių reforma buvo iš esmės pagrįsta, nors ją reikėjo daryti sistemiškai. Algirdas Butkevičiaus opozicijoje labai Kubilių kritikavo, tačiau gavęs valdžią ir atėjęs į Vyriausybę, nelabai kažką keitė. Tai čia toks požiūris, kad jie nelabai matė, kad galima kažką kitaip padaryti“,- sako ekonomistas. „Pateisinti Butkevičių yra sunku, todėl, kad ir Kubilius ir jų partija šios rinkiminės kampanijos metu kritikavo, kad Butkevičius nuo 2012 metų miegojo ant laurų. Yra ekonomikos ciklai, o Butkevičiaus Vyriausybė buvo kaip tik ekonomikos pakilimo laikotarpiu. Tai čia yra prastai, kad jie nedarė jokios mokesčių reformos. Nors įsiskolinimas nebuvo didinamas, Butkevičiaus Vyriausybėje biudžeto deficitas visą laiką liko. Ypatingai prastai, kad nebuvo daromos jokios reformos, būtent mokesčių srityje. Visą tą laikotarpį, nepaisant to, kad jau ekonomika atsigavo ir augo, valstybės pajamos liko labai mažos. Valdant Butkevičiui nelygybė labai smarkiai augo, dabar jau pasiekė tokius mastus, kad nebėra kur jai augti“, - teigia ekonomistas Romas Lazutka.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat jis pateikia ir tai patvirtinančią statistinę informaciją. Nuo 2011 metų, dar prieš Algirdui Butkevičiui pradedant vadovauti Vyriausybei, iki 2015 metų 20 proc. turtingiausių šalies gyventojų, padidino savo pajamas 500 eurų. Tuo pačiu metu 20 procentų mažiausiai uždirbančių gyventojų pajamų kiekis nepasikeitė. O kaip reikšmingiausiu Vyriausybės darbu įvardijamas euro įvedimas tebuvo techninis klausimas. Butkevičiaus Vyriausybės „nuopelnais“ Romas Lazutka įvardina augančią emigraciją, skurdą, didėjančią nelygybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galima nieko nedaryti?

Naujasis ministras pirmininkas Saulius Skvernelis teigia, kad socialinė ir ekonominė nelygybė bus reikšmingai mažinama, tačiau spėlioti, kaip jiems seksis ekonomistas Romas Lazutka nenori. „Pagal Skvernelio ir valdančios daugumos retoriką, atrodo, kad Vyriausybė rimtai imsis darbų, bet pagal Vyriausybės programą ten apie mokesčius ir valstybės finansus kalbama labai santūriai. Jei nebus išorės pasikeitimų, stiprių poveikių Lietuvos ekonomikai, ekonomika ir toliau lėtai augs. Bet kas iš to, kad ji auga, turtingieji dar labiau turtės, o žemesnieji sluoksniai skurs. Mes vėl turėsim didelę emigraciją ir nepasitenkinimą. Iš ministrų kabineto atrodo, kad jie nėra su partijomis susiję, tai gal jie nuoširdžiai stengsis kiekvienas savo sritį tvarkyti. Programoje yra gražių siekių, bet priemonių konkretesnių trūksta. Visgi, nuogąstavimas, kad taip ir liks pasitenkinę valdžia tuo, kad štai daugmaž ekonomika auga, ir kažkaip galima nieko nedaryti“, - sako ekonomistas.

REKLAMA

Algis Krupavičius: „Žmonės iki šiol bijo konservatorių“

Politologas, VDU socialinių mokslų fakulteto dekanas Algis Krupavičius teigia, kad 2008 – 2012 Vyriausybę valdant konservatoriui Andriui Kubiliui ir jo ministrų kabinetui, visuomenė pyktį už priimtus sprendimus išreiškia iki šiol. „Kaip pagrindinis greitkelis Kubiliaus Vyriausybėje buvo pasirinkta taupymo strategija „taupyk, taupyk ir dar kartą taupyk“. Deja, taupymo greitkelis nebuvo efektyviausias gyventojų pajamos ir gyvenimo kokybė dramatiškai smuko. Kitas dalykas, praktiškai iš karto po ministrų kabinetų suformavimo prarado visuomenės pasitikėjimą ir per 4 darbo metus to pasitikėjimo atkurti nesugebėjo. Ekonominė ir finansų politika, kuri buvo pasirinkta, visuomenės buvo vertinama itin neigiamai. Ne tik, kad per 4 metus nesugebėjo susigrąžinti padoresnės reputacijos, net pralaimėjimas šiuose rinkimuose yra tos politikos padariniai ir didžioji dalis žmonių iki šiol atsižegnoja nuo konservatorių ir jų sprendimų“, - teigia A. Krupavičius. Konservatorių ir jų sprendimų išsigandusi visuomenė, šansą 2012 metų seimo rinkimuose suteikė socialdemokratų partijos dauguma formuojamai Vyriausybei, tačiau anot Algio Krupavičiaus, socialinės atskirties nepavyko mažinti ir premjerui Algirdui Butkevičiui. „Butkevičiui visai nepavyko mažinti socialinės diferenciacijos. Dar daugiau, nepaisant ekonominio augimo, ji dar labiau gilėjo. Valdant kairei partijai, kuri valdo ekonominio augimo laikotarpiu, ir dar kai socialinė nelygybė auga, šita situacija yra daugiau nei nesusipratimas“., - teigia politologas. Kaip kitas didžiausias šios Vyriausybės klaidas politologas įvardija itin trumpą kainų stebėsenos laikotarpį įvedus eurą, kairiųjų pažiūrų neatitinkantį darbo kodeksą.

REKLAMA

Skvernelio situacija nėra dramatiška

Prognozuoti, kaip seksis valstiečiui Sauliui Skverneliui, politologas Algis Krupavičius taip pat nenorėjo. Politologas tikisi, kad naujoji Vyriausybė supranta, kad visuomenės gerovės kūrimas yra šio ministrų kabineto orientyras. „Situacija, kuri yra palikta po Algirdo Butkevičiaus Vyriausybės darbo nėra itin dramatiška. Taip, tendencijos yra prastos, didelė socialinė nelygybė, mažos gyventojų pajamos, nekonkurencingi atlyginimai, aukšta emigracija, tikrai paveldas yra nekoks, tačiau paveldas nėra blogesnis, nei tą kurį gavo Butkevičiaus vyriausybė po Kubiliaus. Svarbiausia orientyras gerovės kūrimas. Ar Skvernelio vyriausybė supranta, kad tai yra didžiausia problema? Manau, kad atsakymas yra taip. Klausimas yra atviras. Tačiau jų atsakymai yra net prieštaringi. Jeigu augs gerovė, jei augs vidutinės piliečių pajamos, jei atsiras daugiau lygybės, socialinės ir ekonominės, tuomet emigracija savaime mažės“, - sako politologas.

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų