JAV mokslininkai nustatė, kad šalyje gyvenantys indai, kinai ir korėjiečiai aktyviau nei kiti naudojasi vaisingumo klinikų paslaugomis. Tai daryti juos skatina noras bet kokia kaina susilaukti sūnaus.
Naujausi tyrimai rodo, kad indų, kinų ir korėjiečių kilmės amerikiečių šeimose į berniukus vis dar žiūrima kaip į šeimos atramą. Tikimasi, jog užaugę jie pasirūpins ir savo tėvais senatvėje, o mergaitės nuvertinamos, nes esą išeis į kitą šeimą. Medicinos technologijų pažanga kultūrinius stereotipus verčia konkrečiais faktais - mergaičių, palyginti su berniukais, tokiose šeimose gimsta nenatūraliai mažai.
Kinijoje blogiau.
Žinoma, padėtis JAV, kur 105 naujagimiams berniukams tenka 100 mergaičių, nėra tokia bloga kaip vieno vaiko politiką vykdančioje Kinijoje. Šioje šalyje 120 berniukų tenka 100 mergaičių. Demografinė disproporcija visuomenėje kelia rimtą įtampą, nes daugelis suaugusių vyrų nėra pajėgūs susirasti gyvenimo partnerės. Vis dėlto kai kurie mokslininkai įsitikinę, kad dalis Kinijoje ir kai kuriose kitose Azijos šalyse paplitusių stereotipų persikelia ir į Ameriką.
JAV Kolumbijos universiteto mokslininkai Lena Edlund ir Douglasas Almondas atliko 2000 metų visuotinio gyventojų surašymo duomenų tyrimą ir nustatė, kad kinų, indų bei korėjiečių šeimose tikimybė susilaukti berniuko didėja atsižvelgiant į tai, kiek ir kokios lyties vaikų tėvai yra susilaukę anksčiau. Jeigu šeimoje jau auga dvi mergaitės, tikimybė susilaukti berniuko padidėja net 50 procentų. Visų pirma tai lemia galimybė nustatyti vaisiaus lytį, lengvai prieinamos abortus darančių klinikų paslaugos. Be to, vis daugiau porų renkasi dirbtinį apvaisinimą, kuris leidžia "užsisakyti" būsimo kūdikio lytį.
Pelnosi klinikos
Kai kurios vaisingumo klinikos, siekdamos pasipelnyti, specialiai taikosi į azijiečių kilmės amerikiečių šeimas. "Pasaulyje yra daugybė keistų reiškinių, nulemtų kultūros. Svarbu tai, kad niekas nenukentėtų", - tokius Kalifornijoje įsikūrusio Vaisingumo instituto direktoriaus Jeffrey Steinbergo žodžius cituoja dienraštis "The New York Times".
J.Steinbergo vadovaujama įstaiga, kuri nedaro abortų, tačiau suteikia tėvams galimybę pasirinkti būsimo kūdikio lytį, tikslingai reklamuojasi JAV leidžiamuose indų ir kinų laikraščiuose. Jungtinėse Valstijose tokia praktika sulaukia nemažai kritikos. Medikai kaltinami mizoginija - neigiamu nusistatymu prieš moteris.
Tiesa, kai kuriais atvejais jiems tiesiog nepavyksta perkalbėti tvirtai apsisprendusių porų. "Kai ateina laikas turėti trečią vaiką, tėvai būtinai nori susilaukti sūnaus. Jeigu tai būna berniukas, jie pasilieka jį, jei mergaitė, viskas dažnai baigiasi nėštumo nutraukimu", - tvirtina Honkonge gimusi Niujorko ginekologė Lisa Eng.