Vyriausiasis administracinis teismas atmetė grupės nepartinių piliečių skundą. Šie žada ir toliau nenuleisti rankų bei siekti, kad rinkimų rezultatai būtų anuliuoti.
Jokiai partijai nepriklausantys piliečiai, susibūrę į asociaciją „Už konstitucines gyventojų teises“ skundė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimą neregistruoti jų kandidatais rytojaus inkimuose į Vilniaus miesto tarybą.
Teismo pranešime teigiama, kad bylos nagrinėjimo metu nustatyta, jog skundą pasirašė 6 iš 13 asociacijos narių. Todėl teisėjų kolegija konstatavo, kad pareiškėjai neturi teisės ginčyti asociacijos atžvilgiu priimto Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimo, neturėdami įgaliojimų veikti visų asociacijos narių vardu.
Šis Vyriausiojo administracinio teismo sprendimas galutinis ir neskundžiamas.
Tačiau vienas iš ieškovų Liudvikas Ragauskis lrt.lt teigė, kad pirmadienį į teismą bus nešamas skundas, pasirašytas daugumos narių. Asociacija sieks, kad rinkimų rezultatai būtų anuliuoti.
L. Ragauskio teigimu, iki daugumos jiems pritrūko vieno žmogaus, nes keletas asociacijos narių yra išvykę. Kadangi viskas vyksta labai greitai, fiziškai nebuvo įmanoma gauti jų parašų.
Jis taip pat pripažįsta, kad kai kurie nariai atsisakė pasirašyti skundą. L. Ragauskio manymu, to priežastis – patiriamas didelis psichologinis spaudimas. „Mes juk vadinami demokratijos priešais“, – sakė L. Ragauskis.
Tai jau antras šios asociacijos skundas dėl VRK sprendimo neregistruoti jų kandidatais.
Kaip šis sprendimas buvo apskųstas pirmą kartą, Vyriausiasis administracinis teismas piliečių skundą buvo patenkinęs ir VRK pripažinęs neteisia.
Tuomet teismas rėmėsi Konstitucinio Teismo (KT) sprendimu, jog įstatymo nuostata, leidžianti rinkimuose dalyvauti tik partijoms, prieštarauja Konstitucijai.
VRK iš naujo nagrinėjo asociacijos narių prašymą įregistruoti juos kandidatais, tačiau priėmė analogišką sprendimą ankstesniajam.
KT yra paaiškinęs, kad nepaisant to, kad Savivaldybių rinkimų įstatymas prieštarauja Konstitucijai, prasidėjusių rinkimų stabdyti nevertėtų.
Anot KT, nusprendus atidėti rinkimus, būtų padaryta nepalyginamai didesnė žala rinkėjų lūkesčiams, taip pat viešosios valdžios sistemos stabilumui, negu tai, kad šie savivaldybių tarybų rinkimai vyks teritorinių bendruomenių nariams negalint būti renkamais.