Nors Irakas šiais metais gaus kone dvigubai daugiau pajamų iš prekybos nafta, šalies atstatymas vis dar priklauso nuo svetimų rankų ir piniginės. Jungtinėse Valstijose daugėja nuomonių, kad tokia padėtis yra netoleruotina.
Nuo 2005 iki 2007 metų vos 10 proc. visų Irako valstybės išlaidų buvo skirta šalies infrastruktūrai atstatyti. Nors Bagdadas gana nuosekliai didino atstatymui skiriamas pinigų sumas, jos vis dar labai nedidelės, palyginti su visu šalies biudžetu. Dėl to neregėtai išaugo Irako biudžeto perteklius, kuris bado akis daliai JAV politikų.
Rugpjūčio pradžioje paskelbta JAV vyriausybės atskaitomybės tarnybos (VAT) ataskaita, kurioje kritiškai įvertinta iki šiol JAV vykdyta finansinė politika Irake, Kongrese tik dar labiau paskatins diskusijas, ar JAV dosnumas neprivalo turėti ribų.
„Nedovanotina, kad JAV mokesčių mokėtojai turi apmokėti sąskaitas už projektus, kuriuos irakiečiai gali finansuoti patys“, - teigė Senato ginkluotųjų pajėgų komiteto pirmininkas Carlas M.Levinas.
Jungtinės Valstijos nuo 2003 metų Irakui atstatyti oficialiai skyrė apie 48 mlrd. JAV dolerių, iš kurių 6 mlrd. iki šiol nėra panaudoti. „JAV finansuojamų didžiųjų infrastruktūros projektų laikai jau praeitis“, - dar šių metų pavasarį teigė JAV ambasadorius Bagdade Ryanas C.Crockeris, liudijęs C.M.Levino komitetui.
VAT ataskaitoje pažymima, jog nuo 2005 metų JAV dėjo labai daug pastangų, kad būtų atkurti Irako gebėjimai surinkti biudžetą ir jį efektyviai panaudoti. Tarp didžiausių problemų, kurias buvo nustatę amerikiečiai, - per žema valstybės tarnautojų kvalifikacija, menkai išplėtotos viešųjų pirkimų ir biudžetinės apskaitos sistemos bei šalyje nesiliaujanti prievarta.
Ataskaitoje teigiama, kad Irako vyriausybei vis dar reikia nemažai nuveikti siekiant užtikrinti biudžeto tvarkymo ir apskaitos skaidrumą. Tai ypač svarbu turint galvoje nuolat didėjančias pajamas iš naftos, kurios plūsta į šalies biudžetą. 2005-2007 metais pinigai, gauti pardavus naftą, sudarė net 94 proc. visų Irako pajamų. Vien šiais metais Irakas turėtų gauti nuo 67 iki 79 mlrd. „naftos dolerių“ ir tik apie 7 mlrd. dolerių bus gauta iš kitų šaltinių, visų pirma - surinkus mokesčius.
VAT apskaičiavo, kad šiais metais Irako biudžeto perteklius gali siekti net 50 mlrd. dolerių. Tokia nepanaudotų pinigų suma skatina neigiamą dalies JAV politikų, tikinčių, kad Jungtinės Valstijos yra vis labiau finansiškai išnaudojamos, reakciją.
Irakas šiuo metu yra trečias pasaulyje pagal išžvalgytas naftos atsargas. Kaip teigia ekspertai, per dieną šioje šalyje gali būti išgauta iki 5 mln. barelių naftos. Vien JAV vidutiniškai per dieną importuoja apie 10 mln. barelių naftos, iš jų maždaug 700 tūkst. barelių - iš Irako.