„Organizacinis komitetas balsų dauguma nusprendė, kad varžybos turi vykti kaip ir kasmet – pirmąjį vasario šeštadienį. Tradicijų laužyti negalima“, – informavo Žemės ūkio ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Vilius Rekevičius, po trečiadienį Zarasų savivaldybėje, Dusetose vykusio posėdžio, kuriame buvo sprendžiama, kada vyks tradicinės Sartų žirgų lenktynės.
Jo teigimu, posėdyje veterinarijos specialistai pristatė Norvegijos, Švedijos, Suomijos, Estijos, Latvijos ir kitų kaimyninių šalių panašių varžybų taisykles bei nuostatus, ir visur esą nurodyta ekstremali riba, kai varžybos gali būti stabdomos – 25 laipsniai šalčio.
„Dienos metu nėra numatyta, kad būtų daugiau kaip 25 laipsniai. Naktį gali būti iki 30-ies, dieną prognozuojama apie 18“, – sakė jis.
V.Rekevičius pripažino, kad buvo svarstomas pasiūlymas varžybas atidėti savaitei, bet tas atidėjimas sukeltų didelių problemų patiems varžybų dalyviams. „Yra užsakyti bilietai, atvažiuoja svečiai iš Švedijos, Estijos, jie visi pasirengę važiuoti ir laukė organizacinio komiteto sprendimo“.
Anot jo, posėdyje, kuriame dalyvavo Žemės ūkio ministerijos, Veterinarijos tarnybos, Zarasų savivaldybės, Dusetų seniūnijos, Sartų žirgyno, žirgininkų asociacijos atstovai, važnyčiotojai, sutarta, kad Sartų žirgynas turi užtikrinti reikiamas sąlygas, pavyzdžiui, sudaryti galimybes būti šildomose patalpose, parūpinti šilto vandens žirgams girdyti.
„Kai vyksta apdovanojimai, paprastai dalyvaudavo nugalėtojas ir žirgas, bet dabar sutarta, kad į apdovanojimo ceremonijoje gali dalyvauti tik nugalėtojas – važnyčiotojas, o žirgas, apklotas gūnia, bus nuvestas į šildomą patalpą“.
Vis dėlto, V.Rekevičius pripažino, kad yra dalis žirgų, kurie greičiausiai nedalyvaus šeštadienį vyksiančiose lenktynėse.
„Yra dalis žirgų – prancūzų ristūnai, kurie į Lietuvą atvežti prieš du mėnesius, bet jie dar neprisitaikė prie klimato sąlygų, kitaip sakant, jie neparuošti. Ir kiekvienas žirgo savininkas pats spręs, ar dalyvauti varžybose“, – sakė jis. V. Rekevičius neatmetė, kad dėl to lenktynėse gal nedalyvauti apie 17 žirgų iš 90 pretendentų.
Jo teigimu, posėdyje buvo atkreiptas dėmesys, kad kiekvienas varžybų dalyvis visų pirma turi rūpintis savo žirgu ir užtikrinti tinkamas sąlygas.
„Yra specialios žieminės gūnios, būtinos apsaugos priemonės, apie kurias visi žino“, – sakė V. Rekevičius.
Susirinkti ir apsispręsti vietoje lenktynių organizatoriai sutarė antradienį Žemės ūkio ministerijoje vykusiame lenktynių organizatorių, veterinarijos tarnybos ir kitų specialistų pasitarime.
Abejonių, ar tradicines Sartų žirgų lenktynes rengti vasario 4-ąją, ar vasario 11 dieną, kilo po to, kai Lietuvos Ristūnų sporto asociacija (LRSA) informavo, kad žirgų savininkai labai atšalus orams susirūpino savo augintinių sveikata ir nenorėtų rizikuoti brangiai kainuojančiais gyvūnais.
(papildyta 14:30)
Žirgininkų asociacija: dabar kiekvienas spręs pats
„Dabar kiekvienas savarankiškai priims sprendimą dalyvauti lenktynėse ar ne. Jeigu žirgo savininkas atsisako dalyvauti varžybose dėl objektyvių priežasčių, jis baudžiamas. Bet jeigu jis nedalyvauja dėl objektyvių priežasčių, tarp jų ir klimato sąlygų, atsakomybė atitenka renginio organizatoriams. Kokios bus pasekmės ir kiek bus dalyvių – aš nežinau“, – po Sartų žirgų lenktynių organizacinio posėdžio trečiadienį Balsas.lt sakė Lietuvos Ristūnų sporto asociacijos (LRSA) prezidentas Arūnas Degutis. Anot jo, veikiausiai į lenktynes neatvyks estai, dėl kitų dalyvių taip pat kyla abejonių.
Nepaisant ministerijos atstovų teigimo, kad Sartų žirgynas įpareigotas užtikrinti tinkamas sąlygas, A. Degučio teigimu, žirgynas to negalės užtikrinti.
„Reikia pamatyt, kaip jis atrodo. Jis be remonto normalaus nuo tarybinių laikų funkcionuoja. Net negalima lyginti sąlygų jame su tomis sąlygomis, kokiomis savo žirgus laiko privatūs savininkai“, – sakė jis.
Jo teigimu, pokalbyje su veterinarijos tarnybų atstovais apie standartinius žirgų laikymo ir priežiūros reikalavimus paaiškėjo, kad šioje žinyboje jau rengiamas tam tikras dokumentas. Tačiau dienos šviesą jis išvys veikiausiai jau po renginio.
„Jame bus labai aiškiai parašyta, kas, remiantis tarptautine praktika, žirgui yra gerai ir kas yra blogai. Ką reiškia ekstremalios sąlygos, kokia turi būti temperatūra, kitos sąlygos. Temperatūra gali būti palanki, bet žirgas gali, pavyzdžiui, susižeisti, gali būti problemų dėl neparuoštos dangos ir kita. Bus remiamasi tarptautine patirtimi, nes pas mus tai iki šiol nebuvo reglamentuota“, – aiškino LRSA vadovas.
A. Degutis sakė abejojantis, ar tokiomis sąlygomis vykstančias varžybas būtų galima apdrausti.
---------
„Sartų žirgų lenktynių organizacinio komiteto posėdis numatytas trečiadienį, vasario 1 d. 11 val. Zarasų savivaldybėje, Dusetose. Vietoje susirinkęs organizacinis komitetas kartu su atsakingų institucijų darbuotojais nuspręs ir paskelbs galutinę varžybų datą“, – portalą Balsas.lt informavo Žemės ūkio ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Vilius Rekevičius.
Tai paaiškėjo antradienį po Žemės ūkio ministerijoje vykusio lenktynių organizatorių, veterinarijos tarnybos ir kitų specialistų pasitarimo, kuriame taip pat buvo aptarta kai kuriose žiniasklaidos priemonėse pasirodžiusi informacija, kad tradicinės Sartų žirgų lenktynės gali būti surengtos ne vasario 4-ąją, o vasario 11 dieną.
V. Rekevičius patvirtino, kad viena iš priežasčių, dėl kurių svarstoma galimybė nukelti lenktynes – gyvūnų gerovė. Jis neprognozavo, kokį sprendimą trečiadienį priims lenktynių organizatoriai, tačiau pabrėžė, kad per daugiau kaip šimtmetį siekiančią lenktynių istoriją dėl šalčio jos nė karto nebuvo atšauktos ar nukeltos.
„Viena iš priežasčių – gyvūnų gerovės klausimas, bet reikia pastebėti, kad per 107 metus tokių klausimų niekada nekilo. Varžybos tik vieną kartą, 2008 metais buvo nukeltos dėl šilumos, sniego nebuvimo“, – sakė V. Rekevičius.
Žirgų savininkai: svarbiausia – gyvūnų sveikata
Lietuvos Ristūnų sporto asociacija (LRSA) savo siūlymą rengti lenktynes savaite vėliau aiškina susirūpinimu gyvūnų sveikata.
Asociacijos prezidentas Arūnas Degutis Balsas.lt patvirtino, kad labai atšalus žirgų savininkai nenorėtų rizikuoti savo augintiniais.
„Šioms varžyboms rengiami patys geriausi žirgai. Bet savininkai bijo rizikuoti jų sveikata, todėl jie nenori duoti lenktynėms žirgų“, – sakė jis. Pasak LRSA prezidento, dalyvauti lenktynėse žirgai gali ir šaltu oru, tačiau ir po varžybų reikia atitinkamų sąlygų, kurių lenktynių organizatoriai esą negali užtikrinti.
„Bėgti jie gali, bet paskui jie neturės kur atvėsti. Arklidės ten yra senos. Valdiškame Sartų žirgyne esančios sąlygos netenkina savininkų, kurie laiko savo žirgus žymiai geresnėse arklidėse. Jie į savo žirgus investavo nemažai pinigų, skiria jiems daug dėmesio, meilės, – aiškino A. Degutis. – Žirgai yra labai jautrūs, dėl netinkamų sąlygų gali blogai pasijusti, todėl žmonės, kurie žirgus vertina, nenori rizikuoti“.
LRSA vadovo teigimu, rytoj vyksiančiame lenktynių organizacinio komiteto posėdyje Dusetose jis perduos žirgų savininkų poziciją ir lauks, kokį sprendimą priims organizatoriai.
„Žirgų savininkai pareiškė savo poziciją. Kreipsimės į organizacinį komitetą, nes renginys yra ne mūsų o ministerijos, ir tik komitetas gali priimti sprendimą. O mes pasakysime, kokie yra nuogąstavimai, jeigu temperatūra bus tokia, kokią žada“, – portalui Balsas.lt sakė A. Degutis.
„Ne vieną kartą jau buvo atkeltos lenktynės, tai nėra didelė tragedija. Bet nepamirškime, kad turime reikalų su gyvais sutvėrimais, o ne su technika, kuri gal užsivesti arba neužsivesti“, – sakė jis.
Skirtingais duomenimis, vasario 4 d. šiaurės rytų Lietuvoje oro temperatūra naktį gali būti nuo 18 iki 29, dieną nuo 13 iki 19 laipsnių šalčio. Tikėtina, kad nuo pat savaitės pradžios vyraujantis šaltis labiausiai spaus ketvirtadienio ir penktadienio naktimis, kai oro temperatūra daug kur gali nukristi iki 30 laipsnių šalčio. Savaitgalį speigas jau turėtų šiek tiek atlėgti, tačiau gali sustiprėti pietryčių vėjas, padidėti debesuotumas, pasnigti.
Ristūnų lenktynės rengiamos nuo 1905 m. Anksčiau jos vykdavo ant Sartų ežero ledo, o dabar jau beveik dešimtmetį vyksta Dusetų hipodrome.