Nosies gleivinė yra pilna arti paviršiaus esančių mažų kraujagyslių. Nosies vidus yra labai subtilus ir lengvai pažeidžiamas. Kai jis subraižomas ar sudirginamas, kraujagyslės lengvai pratrūksta. Kraujas, kuris teka iš nosies, yra tai, ką mes vadiname kraujavimu iš nosies.
Kraujavimo iš nosies priežastys
Yra trys dažniausios kraujavimo iš nosies priežastys: nosies knibinėjimas; per stiprus nosies pūtimas; per daug išsausėjęs nosies vidus (dėl oro temperatūros pokyčių).
Paprastai kraujavimas sustoja per 15 minučių ir išnyksta savaime. Sausas oras yra dažniausia priežastis, kurią gali sukelti gyvenimas sausame klimate arba centrinis šildymas. Per daug pūsdami nosį ir vartojant antihistamininius vaistus bei dekongestantus, membrana taip pat išsausėja bei sukietėja, o ją pažeidus, ji pradeda kraujuoti.
Kartais kraujavimas iš nosies atsiranda giliau nosies viduje. Tai dažniau pasitaiko suaugusiesiems ir gali atsirasti dėl:
- sužalotos ar sulaužytos nosies;
- aukšto kraujospūdžio;
- ligų, kurios pažeidžia kraujagysles ar kraujo krešėjimą;
- tam tikrų vaistų.
Škotijos Sveikatos apsaugos sistemos duomenimis, kraujavimą iš nosies taip pat gali sukelti:
- smūgis į galvą arba kritimas;
- sulaužyta nosis;
- neseniai atlikta nosies operacija;
- sukietėjusios arterijos (aterosklerozė);
- vaistai;
- auglys nosies ertmėje;
- krešėjimo sutrikimas – hemofilija ar von Willebrando liga;
- paveldėta telagienktazija (HHT) – paveldima genetinė būklė, pažeidžianti kraujagysles;
- leukemija (nors tai labai retas atvejis).
Kada kraujavimas iš nosies yra pavojingas?
Kartais kraujavimo iš nosies priežastis nežinoma, o kai kurie tyrimai parodė, kad jį gali sukelti nerimas ir stresas, rašo express.co.uk. Kai kurie žmonės, pavyzdžiui, vaikai iki 11 metų, pagyvenę žmonės ir nėščios moterys, dažniau kenčia nuo kraujavimo iš nosies. Jei negalite išsiaiškinti, kas sukelia kraujavimą iš nosies, ir jis yra reguliarus, turite kreiptis į šeimos gydytoją.
Jei kraujavimas iš nosies trunka ilgiau nei 10–15 minučių, o kraujavimas atrodo per didelis, kreipkitės į ligoninės priimamąjį. Tai ypač svarbu, jei nurijote didelį kiekį kraujo ir dėl to vemiate, jaučiate silpnumą ar svaigsta galva ir sunku kvėpuoti. Jei nemanote, kad minėtų simptomų turite, bet kraujavimas prasidėjo po smūgio į galvą, vis tiek turėtumėte kreiptis į ligoninės priimamąjį.