Internete sklando įvairiausių patarimų, kaip gydyti padidėjusį kraujo spaudimą ar ką daryti, jeigu kraujo spaudimas pasidarė per žemas. Gydytoja prof. dr. J. Plisienė atskleidžia, kad visgi patys populiariausi mitai yra susiję su hipertenzijos gydymu, nes žmonės neretai yra įsitikinę, kad pavykus grąžinti kraujospūdį į normos ribas, vaistų vartojimą galima nutraukti.
„Didžiausi mitai yra susiję su kraujospūdžio gydymu. Dažnai žmonės neadekvačiai gydosi ir įsivaizduoja, kad jeigu kraujospūdis jau normalus, vaistų nebereikia gerti ir juos vartoja vėl tik tada, kai kraujospūdis padidėja.
Problemos atsiranda su hipertenzijos gydymu, nes sunku gydyti žmogų, kuris nesilaiko režimo. Dažniausiai kraujospūdis gydomas ne su vienu vaistu, bet su vaistų kombinacija. Nors jo ir neskauda, jis pridaro žalos ateičiai“, – nurodo gydytoja.
Kaip maistas veikia kraujospūdį?
Dažnai internete pasirodo patarimai, kad padidėjusį kraujo spaudimą galima sumažinti tam tikrais maisto produktais, pavyzdžiui, bananais, česnaku ar raugintais produktai. Visgi, gydytoja sako, kad nors maistas turi įtaką aukštam kraujo spaudimui, tačiau jis stebuklingai neišgydys jus kamuojančios problemos.
„Arterinę hipertenziją koreguoti tinkama mityba galime tik pradinėse ligos stadijose, kuomet kraujospūdis padidėjęs labai nežymiai. Aišku, turime laikytis pagrindinių sveikos mitybos principų, o kraujospūdžio sumažinimui svarbus druskos atsisakymas, daug kalio turinčių produktų naudojimas (jeigu nėra inkstų problemų). Kartais būna, kad atsisakius tam tikrų maistų produktų galima šiek tiek sumažinti vaistų dozes ar palengvinti pačią kraujospūdžio korekciją, tad mityba yra tikrai svarbi.
Negaliu teigti, kad yra stebuklingas vienas maisto produktas, kurį be saiko valgant stebuklingai pagydysime kraujospūdį. Teisinga mityba, fizinis aktyvumas labai prisideda prie geresnės kraujospūdžio kontrolės“, – nurodo prof. Dr. J. Plisienė.
Ar alkoholis padidina kraujo spaudimą?
Kraujo spaudimas gali būti ne tik per aukštas, bet ir per žemas. Tiesa, kai kraujospūdis nukrinta žemiau normos ribos jį pakelti yra ganėtinai sudėtinga. Vienas iš dažniausių patarimų, kurių socialiniuose tinkluose sulaukia žmonės, tai nukritus kraujospūdžiui išgerti taurelę stipraus alkoholio. Visgi gydytoja prof. dr. J Plisienė sako, kad šis būdas ne tik nepadės, bet gali dar labiau sumažinti ir taip žemą kraujo spaudimą.
„Tai tikrai ne išeitis. Alkoholis plečia kraujagysles ir pavartojus alkoholio kraujospūdis gali nukristi dar labiau. Jokiais būdais nepatarčiau griebtis alkoholio.
Deja, bet nėra ir vaistų, kurie padidintų kraujospūdį, kuriuos mes galėtume vartoti plačiai. Su žemu kraujospūdžiu yra daugiau problemų jį keliant nei bandant numušti padidėjusį kraujo spaudimą.
Svarbiausia surasti priežastį dėl ko tas kraujo spaudimas yra žemas. Jeigu jis toks yra nuolat ir nesukelia kokių nors hemodinamikos sutrikimų, nesukelia skundų, tai tuomet tikriausiai toks kraujospūdis yra normalus.
Svarbu užtikrinti tinkamą skysčių gavimą, kai yra žemas kraujo spaudimas, turbūt yra vienintelė situacija, kai nesakome sumažinti druskos vartojimo, nes druska padeda kaupti skysčius ir taip šiek tiek pakelia kraujospūdį. Aišku, jeigu kraujospūdis krenta staiga nei iš šio, nei iš to, jis gali signalizuoti apie labai rimtas ir pavojingas situacijas, todėl reikia skubiai kreiptis į gydytojus“, – nurodo pašnekovė.
Sportas ir hipertenzija – suderinama?
Kartais aukštu kraujo spaudimu besiskundžiantys žmonės vengia sportuoti, nes bijo, kad tai tik dar labiau pablogins jų sveikatą. Tačiau gydytoja nurodo, kad yra priešingai – tinkamas fizinis aktyvumas tik pagerins savijautą ir padės kontroliuoti aukštą kraujospūdį.
„Jeigu žmogus ramybės būsenoje turi 180 ar 170 kraujo spaudimą, jokiais būdais nerekomenduosime tuo metu užsiimti sportu, tačiau jeigu padidėjęs kraujo spaudimas yra gydomas, kaip tik rekomenduojame dinaminį aktyvumą, tai yra bėgimą, ėjimą, plaukimą, vaikščiojimą
Normalu, kad sportuojant kilsteli kraujo spaudimas, bet turint padidintą kraujo spaudimą ir ilgainiui sportuojant bent 150 minučių per savaitę tai padeda kontroliuoti kraujospūdį ar sumažinti vaistų dozes. Aišku, mes nekalbame apie profesionalų sportą, nes tokiu atveju kiekvienas sprendimas turi būti individualus“, – sako prof. Dr. J. Plisienė.
Ar galima gerti kavą turint hipertenziją?
Kaip kava ir kofeinas veiks kraujo spaudimą, pasak gydytojos, priklauso nuo daugelio faktorių ir kiekvieno žmogaus atvejis šiuo klausimu yra individualus.
„Pirmiausiai priklauso nuo to, kaip paruošta kava. Jeigu kalbame apie filtruotą kavą, jos išgerti galima 3-4 puodelius per dieną ir ji ne tik nepakenks, bet ir padės. O jeigu kalbame apie užpilamą kavą – yra nurodoma, kad ji iš tiesų kenkia.
Tai pat priklauso ir nuo organizmo individualaus atsako į kavą, nes kiekvieną žmogų skirtingai veikia kofeinas. Kai kuriems žmonėms net vienas puodelis kavos gali padidinti kraujospūdį. Taip pat svarbu ir tai, ar tai yra naujas kavos vartotojas, ar patyręs. Žmogus, kuris niekada negėrė kavos, staiga išgers stiprios kavos puodelį ir jam tikrai gali pakilti kraujospūdis.
Kava iš tiesų nedidina hipertenzijos atsiradimo rizikos ir tai yra įrodyta moksliškai. Tie, kurie jau turi padidintą kraujospūdį, turėtų vadovautis savo kūno atsaku į kavą. Kava iš tikrųjų nekenkia ir įrodyta, kad saikingas kavos vartojimas netgi prailgina išgyvenamumą ir sumažina širdies ligų riziką“, – paaiškino prof. dr. J. Plisienė.