Iš Jugoslavijos likučių susikūrusi Serbijos ir Juodkalnijos sąjunga trečiadienį (02.04) paminėjo vienų metų sukaktį, tačiau iškilmingais renginiais jos švęsti niekas nesirengė.
Abi šalys ne tik pažymi šią sukaktį skirtingomis dienomis, jos taip pat turi skirtingus pinigus, jose galioja skirtingi įstatymai bei mokesčiai.
Nemylima abiejų tautų, nors ir vienijamų kalbos bei giminingų ryšių, Sąjunga nesuklestėjo. Ji vis dar neturi nei vėliavos, nei herbo, nei himno, nei Aukščiausiojo Teismo.
Kai kurie mano, kad ji taip beviltiškai vegetuos dar dvejus metus (dėl tokio minimalaus jos gyvavimo laiko susitarta 2003 metais), o 2006 metais abiejų šalių referendumai dėl nepriklausomybės padarys galą jos kančioms.
Panašu, kad kitiems ir tai nerūpi. Viena moteris, Juodkalnijos sostinėje Podgoricoje televizijos žurnalistų paklausta apie sąjungos heraldiką, atsakė: "Nežinau ir man tai nerūpi". Vienas vyras liūdnai pajuokavo: "Joje pavaizduotas kritęs paukštis".
Įsteigta sąjunga iš karto buvo praminta "Solanija" Europos Sąjungos užsienio politikos koordinatoriaus Javiero Solanos (Chavjero Solanos) garbei, nes tai jis sugebėjo įkalbėti Serbiją ir Juodkalniją likti kartu, siekiant sustabdyti tolesnį vakarų Balkanų skilimą.
Niekas ir iš pradžių nesiūlė visiško dviejų respublikų suvienijimo. Šiandien jos tokios ant svetimos, kaip ir prieš metus, kai žvelgė viena į kitą iš skirtingų federalinės Jugoslavijos, kadaise vienijusios šešias šalis, kapo pusių.
660 tūkst. gyventojų turinčioje Juodkalnijoje cirkuliuoja euras, o 7,5 mln. Serbijos gyventojai atsiskaito dinarais. Prie bendros sienos Juodkalnija savo pusėje yra pastačiusi ir muitinės postą.
Įtakingas serbų sociologas Srdžanas Bogoslavjevičius sakė, kad visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad Sąjungos reikalais žmonėms beveik nerūpi. Dauguma juodkalniečių nori nepriklausomybės, tačiau "niekas negali nuspėti" kuo referendumas baigsis Serbijoje.
Prieš trečiadienio sukaktį, pažymimą Serbijoje, naujų apklausų nebuvo atlikta. Juodkalnija naujosios valstijos sukaktį pažymėjo 29 dieną, kai čia buvo ratifikuota sutartis dėl valstybės įkūrimo.
Fiktyvi valstybė
"Tarp federalizmo ir juodkalniečių trokštamos nepriklausomybės buvo pasirinktas politinis modelis, kuris iš tikrųjų parankus tik trečiai šaliai - Briuseliui ir jo atstovui Javierui Solanai", - teigė politikos apžvalgininkas Radė Bojovičius.
"Praėję metai parodė, kad Sąjunga labiau panašėja į fikciją nei valstybę, kuri turi rimtą ateitį", - rašė jis straipsnyje Belgrado dienraščiui "Vesti", pavadintame "Solanos kūrinys".
Kitas politikos ekspertas Zoranas Liutovačius sakė, kad kol kas Sąjungos sutartis nepadėjo Serbijos ir Juodkalnijos suvienyti į veiksmingą valstybę.
"Tai lėmė labai sudėtingi metai, kai buvo nužudytas ministras pirmininkas (Zoranas) Džindžičius, buvo įvesta nepaprastoji padėtis". Z. Džindžičius per pasikėsinimą buvo nužudytas 2003 metų kovą.
Tačiau Sąjunga turi savo šalininkų ir lyderių.
"Dabar gerokai mažiau žmonių viešai ragina, kad abi šalys pasuktų savo keliais... piliečiai teikia pirmenybę bendrai valstybei", - tikino Dragoliubas Mičunovičius, vadovaujantis Belgrade įsikūrusiam Sąjungos parlamentui.
Tačiau Juodkalnijos prezidentas Filipas Vujanovičius pasisako už nepriklausomybę ir pirmojo gimtadienio proga Sąjungai pasakė gana sarkastišką komplimentą.
"Teigiamas šios valstybės bruožas yra tas, kad jos narės įtvirtino savo atskirus suverenitetus tiek ekonomikoje, tiek teisingumo ir vidaus saugumo srityse", - teigė jis.
"Reuters"-BSN