• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo liepos 1 d. prekybos tinklai nemokamai nebedalins plastikinių maišelių. Už kiekvieną iš jų teks mokėti veikiausiai iki 5 euro centų. Siūloma alternatyva – daugkartiniai maišeliai. Tačiau jie brangesni, vienas maišelis gaili kainuoti ir 22,9 euro. Gyventojai jau dairosi daugkartinių maišelių, tai pastebi ir jų pardavėjai.

Nuo liepos 1 d. prekybos tinklai nemokamai nebedalins plastikinių maišelių. Už kiekvieną iš jų teks mokėti veikiausiai iki 5 euro centų. Siūloma alternatyva – daugkartiniai maišeliai. Tačiau jie brangesni, vienas maišelis gaili kainuoti ir 22,9 euro. Gyventojai jau dairosi daugkartinių maišelių, tai pastebi ir jų pardavėjai.

REKLAMA

Portalo tv3.lt skaitytoja vilnietė Evelina pasakojo, kad jau prieš 4 ar 3 metus nusipirko daugkartinių maišelių vaisiams ir daržovėms.

„Prisimenu, tada net ir pardavėjos ar kiti pirkėjai atkreipdavo dėmesį, kad mano maišeliai medžiaginiai.

Pirmiausia pradėjau naudoti daugkartinį pirkinių krepšį, o vėliau jau ir mažesnius maišelius, vaisiams, daržovėms ir riešutams. Norėjosi išsiugdyti tvaresnius įpročius. Tuo pat metu atsisakiau plastikinių šiaudelių, kurių dabar jau nebėra. Panašu, kad atėjo metas ir plastikiniams maišeliams. Ir gerai, kad jie pagaliau bus mokami“, – įsitikinusi mergina.

Ji teigė, kad nuo liepos nepatirs jokių nepatogumų parduotuvėse.

„Jau seniai naudoju daugkartinius maišelius, todėl mano įpročiai nepasikeis. Tačiau kitiems teks arba nešiotis daugkartinius maišelius arba mokėti už vienkartinius. Tikriausiai žmonės taupys, todėl jų įsigys mažiau“, – vylėsi Evelina.

REKLAMA
REKLAMA

Pirkėjai dairosi daugkartinių maišelių

Daugkartinių maišelių galima įsigyti, pavyzdžiui, „Naturoti“ internetinėje parduotuvėje. Jos atstovė pasakojo, kad maišeliai yra pagaminti iš ekologiškos medvilnės arba perdirbtų žaliavų.

REKLAMA

„Trys skirtingo dydžio maišeliai daržovėms, vaisiams ar kitiems sveriamiems produktams kainuoja nuo 11 iki 15 eurų.

Daugkartiniai medžiaginiai maišeliai gali tarnauti tikrai ilgai, tai ir yra jų pranašumas prieš plastikinius bei popierinius maišelius. Jie taip lengvai neplyšta ir nesusidėvi, juos galima skalbti, pataisyti, persiūti“, – vardijo parduotuvės atstovė.

Ji atkreipė dėmesį, kad daugkartiniai maišeliai ne tik tarnauja kelionei į parduotuvę, bet ir gali būti naudojami namuose produktų laikymui, jų transportavimui.

REKLAMA
REKLAMA

„Iki šiol daugkartiniai maišeliai buvo gana paklausi prekė, tad tikimės, kad apmokestinus plastikinius maišelius, dar daugiau žmonių jų iš viso atsisakys. Ir į savo apsipirkimo rutiną mielai įtrauks kokybiškus ir patogius daugkartinius maišelius“, – vylėsi parduotuvės atstovė.

Daugkartinis maišelis kainuoja nuo 2 eurų iki 22,9 euro

Kitoje parduotuvėje „Žalioji krautuvėlė“ daugkartiniai maišeliai kainuoja nuo 2 iki 4 eurų, kaina priklauso nuo maišelio dydžio, kuo jis didesnis, tuo brangesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu parduotuvėje „Urban Earth lovers“ galima įsigyti ir silikoninių daugkartinių maišelių, jų 2 vnt. atsieis 12,9 euro.

Parduotuvėje „Nula“ medžiaginiai maišeliai parduodami ir vienetais, ir rinkiniais, vienas maišelis kainuoja 3 eurus, o trijų maišelių rinkinys 12 eurų.

Tuo metu silikoniniai maišeliai šioje parduotuvėje kainuoja nuo 10,90 euro iki 22,90 euro.

Kaip plastikinius maišelius apmokestins prekybos centrai?

Portalas tv3.lt primena, kad praėjusių metų pabaigoje Seimas priėmė Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisas, kurios numato:

REKLAMA

„Pakuočių pardavėjams ir platintojams draudžiama prekių ar produktų pardavimo vietose neatlygintinai dalyti lengvuosius ir labai lengvus plastikinius pirkinių maišelius, išskyrus labai lengvus plastikinius pirkinių maišelius, į kuriuos pakuojami šviežia mėsa, jos produktai ir šviežios žuvys, jų produktai.“

Šios įstatymo pataisos įsigalioja 2023 m. liepos 1 d. Vadinasi, iki to laiko parduotuvėse nemokamų maišelių turės nelikti.

REKLAMA

„Iki“ Komunikacijos vadovė Vaida Budrienė įvardijo, kad įgyvendinti šį įstatymą prekybos tinklas turi du variantus. Pirma, maišeliai galėtų būti skaičiuojami vienetais, t. y. kasininkai skaičiuotų, kiek vienetų buvo paimta.

Antras variantas būtų maišeliai su barkodais: „Bet kol kas darome testus, žiūrime, kaip mūsų kasininkams būtų geriau, kaip reaguoja mūsų pirkėjai ir pan.“

Pastarąjį sprendimą taikys „Norfa“. Prekybos tinklo atstovas spaudai Darius Ryliškis nurodė, kad jau surado, kas pagamins plastikinius maišelius su barkodais. Anot atstovo, dėl šio sprendimo vienkartinių maišelių vartojimas sumažės per pusę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pridūrė, kad su maišeliais daugiau niekas nesikeis. Pirkėjai „Norfa“ parduotuvėse ir toliau galės pasirinkti plastikinius, popierinius ar medžiaginius maišelius.

O „Maxima“ barkodo nenaudos. Bendrovės komunikacijos ir korporatyvinių reikalų departamento direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė nurodė, kad nuo liepos 1 d. prekybos tinkle vienkartiniai maišeliai, jeigu jų pageidaus pirkėjai, bus parduodami kaip įprasta prekė, tik be brūkšninio kodo. 

REKLAMA

„Kasoje kasininkė paprašys pirkėjų įvardyti, kiek vienkartinių maišelių pasiėmė prekybos salėje. Savitarnos kasose pirkėjai patys įves pasiimtų vienkartinių maišelių kiekį ir šie įsiskaičiuos į bendrą krepšelio sumą. Vienkartinius maišelius pirkėjai ras įprastose vietose, kaip ir iki šiol“, – teigė „Maximos“ atstovė.

Lidl Lietuva“ penktadienį pranešė, kad vienkartiniai plastikiniai maišeliai tinklo parduotuvėse kainuos po 1 ct. 

REKLAMA

Kaip atskirs vienkartinius maišelius iš namų ir iš parduotuvės?

„Norfos“ atstovo teigimu, žmonės ir toliau laisvai galės pasiimti vienkartinius plastikinius maišelius iš namų – už juos antrą kartą mokėti nereikės, nes barkodas jau bus nuskanuotas. O jei maišelis bus senesnis, jį bus paprasta atskirti, mat jis neturės barkodo.

„Iki“ atstovė pastebi, kad ir dabar žmonės į parduotuves nešasi įvairius plastikinius maišelius, kad ir tuos pačius jau kartą panaudotus „Iki“ maišelius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai negaudome, nestabdome jų ir netikriname, ar jie dabar nusipirko tą maišelį, ar atėjo su juo.

Na, ir labai tikimės, kad tų piktnaudžiavimo atvejų nebus. O jei žmogus atsineša savo plastikinį maišelį ir į jį įsideda pirkinius, tai puiku, nes taip tvariau“, – komentavo V. Budrienė.

„Maxima“ atstovė nurodė, kad prekybos tinklas tiki pirkėjų sąmoningumu, todėl ragina į parduotuves sveriamoms prekėms atsinešti maišelius iš namų.

REKLAMA

„Tokiu atveju kasininkė kasoje tik pasitikslins, ar maišelius pirkėjas atsinešė su savimi, ar pasiėmė prekybos salėje“, – komentavo Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė.

Kainuos nuo 1 iki 5 centų

Pasak „Norfa“ atstovo, kaina bus nedidelė, simbolinė. Jis įvardijo, kad vienkartiniai maišeliai kainuos nuo 1 iki 5 centų, tačiau tiksliai dar neaišku.

„Plastikas, aišku, visiškai nedings. Pavyzdžiui, uždaruosiuose skyriuose, mėsos ar kulinarijos, produktai bus vyniojami į kažkokį plastiką.

REKLAMA

Bet tie maišeliai, kurie rulonuose suvynioti, visuomet guli ir žmonės patys pasiima, tai jie bus su barkodais“, – atkreipė dėmesį D. Ryliškis.

1–5 centų kainą nurodė ir „Iki“ atstovė. Ji pridūrė, kad galutinę kainą nustatys rinka.

„Maximos“ atstovė patikino, kad maišelių kaina bus paskelbta artimiausią mėnesį.

Prekybos tinklas „Rimi“ taip pat kainos dar neatskleidė. Ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovės Eglės Krasauskienės teigimu, nuo šių metų liepos 1 d. parduotuvės atitiks visus reikalavimus, numatytus įstatyme.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl ploni plastikiniai maišeliai pirkėjams nebus prieinami nemokamai. Vis dėlto ji pažymėjo, kad kai kuriuose uždaruose skyriuose, kaip mėsos ar žuvies, jeigu to reikės dėl maisto saugos ar higienos reikalavimų, darbuotojai supakuos produktus plastiko maišeliuose. Tačiau tokiu atveju pirkėjui maišelis papildomai nekainuos.

„Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė kainos irgi nepaminėjo, tačiau nurodė, kad asortimente yra tik fasuota šviežia mėsa ir žuvis, tad šiai produkcijai papildomi plonieji plastiko maišeliai nėra reikalingi.

Džiaugiasi įsigaliosiančiu draudimu

„Maxima“ atstovė įvardijo, kad pirkėjai sveriamoms prekėms gali rinktis šias alternatyvas, kurias galima rasti tiek parduotuvėje, tiek kiekvieno iš mūsų namuose: popierinius maišelius konditerijos gaminiams ir kepiniams, medžiaginius ar maišelius-tinklelius vaisiams ir daržovėms. Saldainiams ir kitoms smulkioms sveriamoms prekėms – vienkartinius maišelius, atsineštus iš namų.

„Labai lengvų plastikinių maišelių 2022 m. sunaudota beveik dešimtadaliu mažiau nei 2021 m. O vidutiniškai kas mėnesį labai lengvų plastikinių maišelių sunaudojama apie 15 mln. vienetų. Suprantame draudimo svarbą, poveikį aplinkai ir tikime, kad jis padės klientams atsakingiau rinktis vienkartines plastikines pakuotes ir prisidėti prie plastiko kiekio mažinimo“, – kalbėjo „Maxima“ Pirkimų departamento direktorius Marius Tilmantas.

REKLAMA

„Lidl“ atstovė pabrėžė, kad į plastiko mažinimą žiūri atsakingai: „Tai yra viena prioritetinių mūsų socialinės atsakomybės temų. Norint sumažinti lengvų plastikinių maišelių kiekį, jau nuo 2020 m. pavasario siūlome asortimente pirkėjams įsigyti daugkartinius maišelius vaisiams, daržovėms bei biriems produktams.

Šie maišeliai rekomenduojami kaip alternatyva vienkartiniams plastikiniams maišeliams. Pastebime, kad pirkėjai šiuos pokyčius priėmė teigiamai ir noriai renkasi alternatyvas. Taip pat dar 2020 m. pradžioje tapome pirmuoju iš didžiųjų prekybos tinklų Lietuvoje, atsisakiusiu vienkartinių plastikinių pirkinių maišelių. Vien šis žingsnis leido per metus sumažinti apie 90 tonų plastiko.“

Daugkartinis maišelis tikrai nėra besvotis, kiekvieną kartą mokėsime už jį vel ir vėl, priklausomai nuo prekės kainos. Be to, po kiekvieno panaudjimo jį reikės skalbti daudojant cheminius skalbiklius ir belenkiek gėlo vandens. Nesuprantu, koks asilas šiame procese sugeba įžvelgti taupymą ir ekologiją.
Nu bet ar reikia butu kazkokiu blyn durniumi, kad pirkti daugkartini maiseliu uz keliolika euru ur dar plius prisikrovus prekiu prie svarstykliu mums uz juos dar prie svorio moketi. Maiselis tai svers kokius 10 g. Pvz. Perku saldaines uz kilograma. Tai dar uz savo maiseli turiu permoketi 10 ct. Nors jis daug kartinis. Ar parduotuve man nunulins mano maiseli. Tikrai manau ne. Mes juk uz tuos vienkartinius maiselius susimokedavome per svori. Tim ant pigiausiu prekiu parduotuvems neapsimokejo. Linkiu pardavejoms perkant 5 rusis saldainiu ir ju nenorint i maiseli deti issirusiuoti vieno bendro maiselio. Man niekas neuzdraus nedeti i maiseli keliu rusiu. Mano pensija maza ir as taupau.
Lyg seniau tų maišelių kaina nebuvo įskaičiuota į prekių kainą - dabar pirkėjas už maišelius mokės du kartus. Čia kaip ir su taromatais - pirkėjas nusiperka tarą už ją sumokėdamas ir dar sumoka depozitą, kurį atgauna grąžinęs, bet neatgauna sumokėtų pinigų už pačią tarą. Pirkėjų mulkinimas prisidengiant žaliu kursų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų