• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasmet apie 450 moterų išgirsta gimdos kaklelio vėžio diagnozę. Pasak Santaros klinikų gydytojo ginekologo dr. Viliaus Rudaičio, laiku pastebėta onkologinė liga gali būti sėkmingai išgydoma, todėl labai svarbu, kad moterys nenumotų ranka į savo sveikatą ir aktyviai dalyvautų prevencinėse programose, mat gimdos kaklelio vėžio simptomų ankstyvoje stadijoje galima net nepajusti.

Kasmet apie 450 moterų išgirsta gimdos kaklelio vėžio diagnozę. Pasak Santaros klinikų gydytojo ginekologo dr. Viliaus Rudaičio, laiku pastebėta onkologinė liga gali būti sėkmingai išgydoma, todėl labai svarbu, kad moterys nenumotų ranka į savo sveikatą ir aktyviai dalyvautų prevencinėse programose, mat gimdos kaklelio vėžio simptomų ankstyvoje stadijoje galima net nepajusti.

REKLAMA

Gydytojas akcentuoja, kad reguliariai kas 3 metus tyrimus turėtų atlikti ne tik 25-erių sulaukusios merginos, bet ir tos, kurios jau ne vienerius metus gyvena aktyvų lytinį gyvenimą, nes joms tikimybė susirgti gimdos kaklelio vėžiu išauga. Gydytojas ginekologas naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kas sukelia gimdos kaklelio vėžį ir kokiomis profilaktinėmis priemonėmis galima išvengti šios ligos. 

Gydytojai savo pacientams pabrėžia, kaip svarbu yra laiku pastebėti pirmuosius vėžio simptomus. Taigi kokie yra pirmieji gimdos kaklelio vėžio simptomai?

REKLAMA
REKLAMA

Aš atskirčiau ankstyvo ir pažengusio gimdos kaklelio vėžio simptomus.  Ankstyvo gimdos kaklelio vėžio atvejais pradžioje nebūna jokių simptomų. Pacientei vėžys nustatomas atliekant profilaktinius onkocitologinius tepinėlius arba prevencinės programos metu arba labai dažnai ir pačiai pacientei prašant.

REKLAMA

Ir tuomet, dažniausiai, diagnozė moterims trenkia kaip perkūnas iš giedro dangaus. Pacientė būna konsultuojama, atliekami gimdos kaklelio išplėstiniai tyrimai, biopsija, kolposkopija, kai gimdos kaklelis ir makštis apžiūrima su specialiu optiniu aparatu.

Nors dalis pacienčių nejaučia jokių simptomų, kai kurioms gali pasireikšti kraujavimas per lytinę sueitį arba po jos. Tai irgi grėsmingas požymis, nes be priežasties atsiradęs kraujavimas nėra normalu. Tai vienas dažniausių ankstyvo gimdos kaklelio vėžio simptomų. Daugiau specifinių ankstyvo gimdos kaklelio vėžio simptomų nėra.

REKLAMA
REKLAMA

O kokie simptomai pasireiškia, kai gimdos kaklelio vėžys jau yra pažengęs?

Pasirodo nemalonaus, aitraus kvapo išskyros iš makšties, gausus kraujavimas ne mėnesinių metu ar po lytinių santykių. Jeigu tai yra pomenopauzinis laikotarpis ir prasideda kraujavimas arba moteris pastoviai kraujuoja, žinoma, kad reikia susirūpinti. O visi kiti simptomai, tokie kaip lėtinis, intensyvus dubens skausmas, besikartojančios šlapimo takų ar inkstų infekcijos, irgi yra pažengusio gimdos kaklelio vėžio simptomai, nes šis vėžys išsivysto labai arti urogenitalinių organų: šlapimo pūslės, šlapimtakių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kurios moterys patenka į didžiausią rizikos grupę susirgti gimdos kaklelio vėžiu?

Moterys, kurios yra nepaskiepytos nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), iškart patenka į didesnę rizikos grupę. Be abejo, taip pat laisvo elgesio moterys, kurių galbūt yra toks darbas arba kurios turėjo daug lytinių partnerių. Taip pat didesnę riziką turi tos moterys, kurių lytinių partnerių buvusios partnerės sirgo ikivėžiniu susirgimu arba vėžiu. Žinoma, tos moterys, kurių būklė yra imunosupresinė – nešiojančios žmogaus imunodeficito virusą, gydomos nuo įvairių susirgimų, tokių kaip inkstų patologijos.

REKLAMA

Kokio amžiaus moterims gimdos kaklelio vėžys diagnozuojamas dažniausiai?

Viskas priklauso nuo žmogaus papilomos viruso biologijos. Jeigu užsikrečiama apie 18–19 gyvenimo metus, tai iki vėžio išsivystymo visada užtrunka apie 15–20 metų, todėl dažniausiai šia liga serga kokybiškiausią gyvenimo amžių gyvenančios 35–50 metų moterys.

Ar žmogaus papilomos virusas yra vienodai pavojingas abiems lytims?

Šis virusas turi didesnę tikimybę gimdos kaklelyje persistuoti (išlikti) ilgiau. Žinoma, žmogaus papilomos virusas sukelia ir varpos ar analinio kanalo vėžį, tačiau tai dažniau pasitaiko tarp homoseksualų. O pas moterį gimdos kaklelyje jam yra labai tinkamos sąlygos įsikurti, nes tai tokia vieta, kur imuninė sistema neturi labai daug šansų išmaitinti šį virusą ir jis daugeliui pacienčių ten ilgą laiką persistuoja. Skaičiuojama, kad iš 100 proc. užsikrėtusių populiacijos 80 proc. moterų jis išnyks, nes galiausiai imuninė sistema jį pašalins. Tačiau 20 proc. moterų jis persistuos kurį laiką ir daliai iš jų sukels ikivėžinius susirgimus.

REKLAMA

Kokiomis prevencinėmis priemonėmis moterys galėtų save apsaugoti nuo susirgimo gimdos kaklelio vėžiu?

Tai, žinoma, būtų skiepai nuo žmogaus papilomos viruso. Mergaitės turėtų būti skiepijamos nuo 11 metų. Antras dalykas, tai profilaktinės programos, kurios yra patvirtintos ir joms skiriamos nemažos lėšos, bet moterys jose ne itin gausiai dalyvauja. Atlikti onkocitologinį tepinėlį atvyksta tik 60 proc. moterų. Vis dėlto situacija yra ženkliai pagerėjusi. Lietuva šiuo metu yra neblogoje pozicijoje, mes nustatome vis daugiau ankstyvų gimdos kaklelio vėžio atvejų, nes pamažu atsiranda visuomenės sąmoningumas dalyvauti patikros programose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip dažnai moterys gali nemokamai sudalyvauti gimdos kaklelio vėžio prevencijos programoje?

Į šią programą yra įtraukiamos pacientės nuo 25-erių metų ir jos tyrimą gali nemokamai atlikti kas 3-ejus metus. Žinoma, moterys savo lėšomis gali tikrintis ir dažniau, jeigu kas nors joms sukelia įtarimą arba jos ne visai pasitiki šiuo tyrimu, nes jo tikslumas vis dėlto nėra labai aukštas. Tačiau jeigu tyrimas atliekamas kas keletą metų ir onkocitologiniai tepinėliai gaunami be patologijos, galima iškart pasakyti, kad, greičiausiai, gimdos kaklelyje patologijos nėra.

REKLAMA

Kokiais atvejais moterys turėtų dažniau atlikti tyrimus dėl gimdos kaklelio vėžio?

Reikėtų išskirti tai, kad šiais jaunos merginos pradeda gyventi lytinį gyvenimą žymiai anksčiau. Todėl rekomenduojama onkocitologinius tepinėlius pradėti atlikinėti praėjus 3–4 metams nuo lytinio gyvenimo pradžios. Pavyzdžiui, jeigu pradėjo lytinį gyvenimą 14–15 metų, tai nereikėtų laukti, kol pagal programą galėsi tyrimą atlikti sulaukusi 25-erių.

REKLAMA

Vienas pagrindinių veiksnių, sukeliančių gimdos kaklelio vėžį, yra žmogaus papilomos virusas, kuris dažniausiai patenka į moters organizmą per pirmuosius lytinius santykius. Tuomet praeina šiek tiek laiko, kol jis arba išsivalo iš organizmo, arba pradeda sukelti ikivėžinius susirgimus. Ir tai gali nutikti daug anksčiau, negu moteriai sukako 25-eri, todėl moterys turi būti sąmoningos ir atlikti šiuos tyrimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ko gali tikėtis gimdos kaklelio vėžio diagnozę išgirdusi moteris – koks yra pacienčių išgyvenamumas?

Viskas priklauso nuo to, kokioje stadijoje jis bus nustatytas. Jeigu bus nustatytas ankstyvoje stadijoje, tai tikrai nebus gyvenimo nuosprendis, liga turi būti pagydyta. Jeigu nustatomas jau vėlyvoje stadijoje, yra labai aiškus išgyvenamumas. Su 1A ligos stadija (kai vėžys yra tik pačioje gimdos kūno gleivinėje) išgyvena 99 proc. moterų, su 3B (kai vėžys infiltravęs makštį) stadija – apie 60 proc. Su 4 ligos stadija penkerius metus išgyvena 12–24 proc. pacienčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų