Lietuvos nacionaliniame muziejuje mūsų šalies istorines brangenybes vėlyvą popietę apžiūrinėja vos vienas kitas turistas iš užsienio. Tačiau nuo šių metų pradžios įvedus tvarką, kad paskutinį mėnesio sekmadienį Kultūros ministerijai pavaldžių ir įvairių savivaldybių muziejuose kiekvienas norintis gali apsilankyti nemokamai. Čia akcijos dieną žmonės veržiasi būriais.
„Sekmadieniais žmonių daugėja, pasiruošiame ir patys, informuojame lankytojus, kad dėl didelio srauto muziejus gali būti uždaromas kelioms minutėms – 5-ioms, 10-čiai, kol išeis vienas žmonių srautas, įleisime kitą", – teigė Nacionalinio muziejaus atstovas Arminas Šileikis.
Pasak ministerijos, nuo metų pradžios, per tris sekmadienius, iš viso 31-name iniciatyvoje dalyvaujančiame muziejuje apsilankė beveik 105 000 lankytojų. Paskutinį balandžio sekmadienį vien Trakų pilies nemokamai aplankyti sugužėjo keturi tūkstančiai žmonių. Sostinėje muziejų apgultis buvo dar didesnė.
„Per visus muziejų padalinius Vilniuje mes sulaukėme daugiau negu 6 tūkstančių lankytojų ir bene daugiausia atėjo į Gedimino pilies bokštą daugiau nei 2 tūkstančiai lankytojų per visą dieną", – tęsė A. Šileikis.
Pasak ministerijos, akcijai sulaukus didžiulės sėkmės, prisidėti prie iniciatyvos dabar siūlosi patys muziejai, tad ministras Mindaugas Kvietkauskas jau planuoja daliai žmonių muziejų duris nemokamai atverti ne kartą per mėnesį, o kiekvieną savaitę:
„Lietuvos kultūros, istorijos pažinimas tikrai reikalingas, muziejai įdomūs, tereikia pasiūlyti teisingas paskatas ir šias paskatas taipogi norime sustiprinti jaunajai kartai, vaikams, jaunimui kartu su lydinčiais suaugusiais nuo kitų metų pasiūlyti, kiekvieną sekmadienį nacionaliniuose valstybiniuose muziejuose apsilankyti nemokamai.“
Planuojama, kad nemokamai su lydinčiais asmenimis ekspozicijas lankyti galės visi asmenys iki 18 metų. Nors daugelis muziejų už bilietą prašo vos kelių eurų, juose apsilankyti visai šeimai gali kainuoti nuo kelių iki keliasdešimt eurų, tad pasak daugelio gatvėje kalbintų vilniečių, iniciatyva tikrai padėtų bent daliai auginančių vaikus.
Vilniaus gyventojas tokią iniciatyvą vertina teigiamai: „Lietuviai pripratę, pavyzdžiui, kad jeigu ekskursija nemokama, tai plūsta žmonės, nes jie yra žingeidūs ir Vilnių myli.“
„Dabar, jeigu vieną sekmadienį per mėnesį nemokamai, žinoma, labai daug žmonių tikriausiai eina ir labai didelė grūstis – tai jeigu kiekvieną sekmadienį būtų, tai, žinoma, būtų šaunu", – kalbėjo kitas pilietis.
Visgi graži iniciatyva – brangiai kainuoja. Kultūros ministerija skaičiuoja, kad muziejams kompensuojant jų nemokamą darbą iš mokesčių mokėtojų kišenės teks pakloti apvalią sumelę.
„Už paskutinio sekmadienio lankymą mes kompensuojame, gavome muziejų poreikį už pirmąjį ketvirtį – tai virš 300 000 eurų", – tikino ministras M. Kvietkauskas.
Prisidėti prie akcijos ministerija skatina ir privačius muziejus, tačiau pripažįsta, kad padengti išlaidas, kad ir vos prieš pusmetį atsidariusiam „MO“ muziejui, kur standartinio bilieto kaina, be nuolaidų siekia 7 eurus, būtų ypač sunku. Muziejus sako taip pat mielai atvertu savo duris nemokamai, tačiau tą padaryti jaunam muziejui be paramos nelengva.
„Kai buvo prognozuoti, pavyzdžiui, šie metai mums, tai, kad mes pusę savo patiriamų kaštų, tiktai pusę kaštų galime susirinkti iš lankytojų bilietų", – sakė muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė.
Visgi, bent jau „MO“ muziejus, tvirtina nesibaiminantis, kad nemokami bilietai valstybiniuose muziejuose sumažins šios vietos lankytojų srautą.
„Konkuruoti su savo pasiūlymu, tai, manau, visiems labai sveika, nes iš to išlošia tiktai lankytojas, kad jis gali pasirinkti ir vieną dienos dalį praleisti vienur, kitą kitur“, – tęsė direktorė.
Sekmadieniais leisti vaikams ir lydintiems asmenims nemokamai lankytis muziejuose ketinama nuo kitų metų.