Pramogos, alkoholis, lošimai ir maistas visą parą naktinio gyvenimo aistruolių jau nestebina, tačiau, pasirodo, kartais prireikia ne tik pasilinksminti: naktį galite pasirūpinti ir gyvūnais, ir masalu žūklei, ir lėktuvo bilietais ir kopijavimo paslaugomis, ir knygomis rašto darbams. Pasirodo, ir verslą kankina „nemiga“.
Kopijavimo paslaugų centras „Copy Pro“ irgi skundžiasi „nemiga“: rinkoje atsiradę ne pirmieji, jie ieškojo unikalumo ir dirbo ilgiausiai iš kopijavimo paslaugas teikiančių įmonių Vilniuje, o ilgainiui dėl klientų ir akcininkų palaikymo, ryžosi atverti duris ir naktį. Prie natūralaus rinkos poreikio prisidėjo ir sėkminga „Copy Pro“ kolegų Rygoje ir Maskvoje patirtis, nors iš pradžių Vilniaus „Copy Pro“ buvo atsargūs - Rusijos ir Rygos sostinės didesnės nei Vilnius, tačiau akcininkai nuramino ir liepė žiūrėti į pusės metų naktinio darbo išlaidas, kaip pinigus reklamai.
„Klientai dar nedrįso kalbėti apie visą naktį veikiantį kopijavimo paslaugų centrą, tačiau prašė dirbti dar ilgiau. Sakydavo, kad verkiant reikia iki aštuntos valandos ryto nukopijuoti, pavyzdžiui, bylas. Pasitaikydavo, kad likdavo darbuotojų, kurie iki antros ar trečios valandos nakties įgyvendindavo panašius klientų užsakymus. Buvo ir taip, kad dešimtą valandą sesijos metu penkiolika liūdnų studentų veidų prašo neuždaryti centro“, - prisimena „Copy Pro“ vadovas Tomas Venckauskas.
„Copy Pro“ vadovas sako besiruošiantis darbymečiui: aukštosiose mokyklose prasidėjus sesijai, užplūs studentai su paskutinės minutės pageidavimais.
„Sausį, kai buvo sesija, viena „partija“ studentų pasirodydavo iki trečios nakties, kita jau paryčiais, nes aštuntą valandą ryto, pavyzdžiui, jų laukia darbų peržiūra. Jau supratau, kad studentams tai rojus“, - komentuoja T. Venckauskas.
Naktiniai klientai ne tik studentai, pasitaiko, kad atsiranda norinčių sutaupyti 150 litų, kuriuos išleistų oro uoste ir užklystančių atsispausdinti lėktuvo bilietų už kelis centus.
Naktį ir sliekų
Naktinės paslaugos, toli gražu, ne vien dėl studentų namų darbų. Juos gali atlikti ir nespėjusieji pasiruošti žūklei. Štai žūklės reikmenų parduotuvių tinklo „Kotas“ vadovas Saulius Vigraitis sako, kad naktinę prekybą pradėjo vien dėl žvejų patogumo: jiems nereikia rūpintis, kad pamiršo smulkmenas – jauką, masalus ar valus. Nors naktinė prekyba nėra žymi, nuolatiniai klientai čia vis užsuka.
„Žvejai anksti keliasi, išvažiavę naktį ką nors pamiršta arba nenori įvairiausių masalų iš vakaro temptis namo, - dėsto jis. – Pagrindinis dalykas, kad klientai visada žino, jog kad ir kada atvažiuotų, ras parduotuvę dirbančią. Jokio galvos skausmo internete tikrinti parduotuvės darbo laiką.“
Verslininkas sako naktinės prekybos pelningumo procentiškai neapskaičiavęs, o, nors didelio uždarbio naktiniai pirkėjai ir neužtikrina, ji neabejotinai atsiperka, o to esą užtenka, kad duris atverti žūklės mėgėjams naktį apsimokėtų.
Auksas ir naktį žiba
Naktinio gyvenimo mėgėjams neretai pramogoms pritūksta pinigų - čia padėti gali lombardų segmentas. Seime prabilus apie pataisas apriboti naktinį lombardų verslą, nes tai esą pagalba vagims, portalo kalbinti lombardų savininkai naktinio verslo modelio taip pat nesureikšmina – jei klientų trūksta dieną, naktį jų nepadaugės.
Vilniuje įsikūrusio lombardo savininkas Andrej Vilijev sakosi bandęs dirbti naktimis, tačiau idėja nepasiteisino: klientai pritrūksta pinigų alkoholiui, o kitą dieną pasigaili, taigi verslininkas sako nenorintis pasinaudoti tokia būkle.
„Tiesiog nenorime neigiamų emocijų, kai ateina griti ir prasilošę klientai, o kitą dieną gali gailėtis ką nors pardavę, nenorime tuo pasinaudoti. Ryte ateina jų žmonos ir motinos".
Verslininkas pasakoja, kad lombardas įkainoja viską, kas turi bent kokią vertę – nuo aukso, mobiliųjų telefonų, kavos aparatų iki senų laikraščių iškarpų, taigi pragyvena iš dienos uždarbio.
„Mums reikalingas ne vien auksas. Lygiai taip pat sekasi supirkinėti smulkius daikus. Milijonų, žinoma, nėra, bet užtenka. Yra ir komisas, pavyzdžiui, žmogus atnešė 1953 m. „Tarybinė Lietuva“ laikraščių, apie Stalino mirtį, laikėme juos metus ar dvejus, kol atsirado pirkėjas. Parduoti galima absoliučiai viską, tik reikia sulaukti kliento“, - aiškina jis.
Jis svarsto, kad būtinybės lombardams veikti visą parą nėra. Pinigų gali prireikti ir vaistams, bet dažniau, ant verslininko, alkoholiui.
„Naktį atneštas telefonas gali būti pavogtas, o mums nereikalingos tokios neigiamos emocijos. Visų pinigų neuždirbsi, taigi, žmonių nelaimėmis nesinaudojame“, - teigia A. Vilijev.
Vieno Šiaulių rajono lombardo savininkas Vidmantas Stankūnas sakė, kad nepasiryžtų naktinei prekybai, nes net dieną lankytojų srautas nėra didelis, o iš prekybos išgyventi sunku.
„Klientai neklausia, ar planuojame dirbti naktį, lombardas vietinis, su trimis darbuotojais, taigi visi žino, kada gali apsilankyti“, - aiškina jis.
Paklaustas, ar nesvarsto verslo plėtros į didmiestį, verslininkas sako net ir dabar artimiausiu metu investicijų grąžos nesitikintis, o konkurentų didmiestyje ir taip per akis.
V. Stankūnas, kalbėdamas apie svarstymus apriboti naktinį lombardų darbo laiką, dėl galimų valgysčių, sako, kad klientai įtartinus daiktus gali atnešti bet kuriuo paros metu, taigi apribojus naktinę prekybą, tokių lankytojų neišvengsi.
Naktinio verslo galimybės
Dabar kopijavimo centras ruošiasi, kad pagrindiniai darbuotojai, anksčiau su naktiniu darbuotoju pamainomis pasikeisdavę 8 valandą, dirbtų ilgiau – nuo 7 valandos ryto iki 11 valandos vakaro. T. Venckauskas pasakoja, kad jei naktį užsuka nedaug klientų, prekyba nėra žymi ir intensyvi, padaroma daug dieninių užsakymų – pasitaiko, kad darbuotojas laiko turi tik pavalgyti.
T. Venckauskas, anksčiau ieškojęs panašių naktinio verslo, nepriskiriamo pramogoms, pavyzdžių, jų neatradęs, tačiau prisimena, kaip 11 valandą vakaro sprogus automobilio padangai, sostinėje neradęs visą parą dirbančio autoserviso, neturėjo kur jos susitvarkyti ir siūlo naują nišą nemiegančiam verslui.
„Tuo metu, jei kas tuo metu būtų pasiūlę tokią paslaugėlę, būčiau laimingas. Gal per metus kažkas pasikeitė, atsirado tokios paslaugos teikėjų, o jei ne, padangų montavimamo paslaugas teikiantiems servisams tai galimybė“, - svarsto „Copy Pro“ vadovas.
Gabija Sabaliauskaitė