Vieni mėgsta atsigaivinti iš kalnų trykštančių šaltinių vandens, kitiems reikia povo plunksnų ryškumo kokteilių, tretiems svarbiau forma, o ne turinys.
Visų meno žanrų paletę apimantis renginių ciklas „Tebūnie naktis!“ jau šį savaitgalį nemiegantiems vilniečiams ir sostinės svečiams padovanos ypatingą meninių projektų puokštę – kiekvienam pagal skonį.
Muzika, literatūra, kinas, tapyba, šokis, fotografija ir teatras bei daugybė kitų meno rūšių grynu ar eklektiniu pavidalu lauks meno degustatorių naktį iš birželio 20 d. į 21 d. net 50-yje Vilniaus taškų.
Atgims senoji Sereikiškių ledainė
Vaikai, mėgstantys pasakas, piešti bei valgyti ledus, neabejingas menui jaunimas, vyresnio amžiaus žmonės, norintys prisiminti vaikystės animaciją, pasižiūrėti šiuolaikinio teatro pasirodymų – visi laukiami meno prikeltoje Sereikiškių parko ledainėje.
Projekto „Ledainės pasaka“ rengėjai jau dešimtmetį netvarkomą ledainę atgaivins dekoracijomis, muzika, teatru, kinu, tapyba, performansais, šviesos ir vaizdo instaliacijomis. Apleistas unikalios architektūros pastatas vienai nakčiai virs pasakišku meno kūriniu.
„Daug kam ledai asocijuojasi su saldumu, pasakiškumu. Siekdami visų amžiaus grupių žmonėms pasekti meno pasaką, skirtingų žanrų menininkus subūrėme vienam projektui, kuris atskleis kaip kito pasakos kintant medijoms – nuo gyvo pasakojimo iki postmodernių vaizdo instaliacijų“, - sakė projekto koordinatorius Šarūnas Akelaitis.
Ledainės atgaivinimo pradžią simboliškai skelbs kolektyvas „Barabanskis“ (būgnai, saksofonas, boso gitara), vėliau Ievos Rūtės arbatos teatras per arbatos gėrimo ceremoniją pažvelgs į kultūros sudedamųjų dalių pasaulį.
Mimų pasaulis seks pasaką, kurią spalvins vaizdo projekcijos ant ledainės sienų, ją pratęs interaktyvusis teatras, parodysiantis judesio spektaklį „Šamanų pasaka“. Nostalgija suaugusiuosius, o vaikus ir paauglius dar nematytais dalykais nustebins Lietuvos centrinis valstybės archyvas, pristatysiantis pirmuosius lietuviškos animacijos darbus.
Projekto rengėjų nuomone, sutelkus profesionalius bei jaunus šalies menininkus būtų galima iš tikrųjų sutvarkyti unikalios architektūros pastatą Gedimino kalno papėdėje bei pritaikyti jį edukacijai, kultūrinei veiklai bei poilsiui.
Autobusuose – Gavelio ir Kunčino tekstai
Šeštadienio vakare, 18:21 – 22:38, Vilniaus senamiesčiu įprastu maršrutu kursuos 11-ojo numerio autobusai. Tačiau du autobusai bus ypatingi – juose pasikartos tai, kas prieš trisdešimt metų buvo įprasta: vakariniai menininkų pokalbiai. Skambės pasaulį jau palikusių rašytojų balsai: du skaitovai autobusuose gyvai skaitys Ričardo Gavelio ir Jurgio Kunčino knygų ištraukas.
Abu rašytojai buvo gilūs Vilniaus mylėtojai, savitai jautę ir supratę šį miestą. Tuo pačiu jų žvilgsniai labai skyrėsi: jie rašė tarsi apie skirtingus miestus. Dabar jie jau nebeturi galimybės suderinti savo Vilniaus suvokimą; skaitydami jų tekstus tą daro dabartiniai vilniečiai. Tai galės padaryti ir autobuso keleiviai.
Pasak projekto organizatorės viešųjų ryšių agentūros „Baltijos viešųjų ryšių grupė“, ši idėja iškelia literatūros meno žanrą bei propaguoja žmonių sąveika su literatūra, su knyga. Sumanymo „Gavelis vs Kunčinas: 18:21 – 22:38“ kultūrinei veiklai išnaudojama netradicinė erdvė, įtraukianti į projektą atsitiktinius keleivius ir šių rašytojų gerbėjus, specialiai įlipusius į autobusą. Projektu siekiama ne tik ugdyti platesnį literatūros suvokimą, bet ir sukurti parengiamąją nuotaiką keleiviams, šiais autobusais atvykstantiems į kitus „Tebūnie naktis!“ renginius.
Pasak rengėjų, svarbiausias rezultatas – ypatingas estetinis potyris, geros literatūros „dozę“ gaunant netikėtoje aplinkoje. Tuo pačiu šis literatūrinis pasivažinėjimas natūraliai akcentuoja Vilniaus miestą kaip Europos kultūros sostinę 2009-aisiais metais, pabrėždamas autorių kūrybos apie Vilnių vertę.
Gatvėse atgims pasaulio dailės šedevrai
Vienas pagrindinių projekto „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ tikslų – „ištraukti meną į gatves“, kuo daugiau žmonių supažindinti su esamomis meno vertybėmis bei paskatinti kurti naujas. Projekto „Tebūnie naktis!“ renginys „Gatvės teatro paveikslai“ išplės ir įgyvendins šiuos tikslus, įdomiai bei netikėtai pateikdamas kultūros vertybes plačiajai auditorijai.
Idėjos „Gatvės teatro paveikslai“ esmė – profesionalūs mimai, atsistoję už improvizuotų paveikslų rėmų, vaidins žymiausių Metropolitano, Luvro, Ermitažo ir kituose pasaulinio garso dailės muziejuose eksponuojamų paveikslų siužetus. Šalia mimo stovės kūrinio reprodukcija, tad praeiviai galės susipažinti ne tik su pačiu kūriniu, bet ir su jo sukūrimo aplinkybėmis bei suvaidintu siužetu.
Planuojama, kad bus parodyta ne mažiau kaip dešimt visų epochų žymiausių paveikslų. Numatomų parodyti kūrinių sąrašas (jis gali keistis ar būti papildytas):
• L. Da Vinči „Džokonda“ - vienas garsiausių portretų pasaulio istorijoje, apipintas begale legendų ir pasakojimų, neginčijamas tapytojo genialumo įrodymas;
• M. K. Čiurlionio „Karalių pasaka“ - vienas geriausiai žinomų lietuvio dailininko darbų, unikalus lietuviško simbolizmo pavyzdys;
• K. Monet „Dama su skėčiu“ – įrodymas, kad šedevras nebūtinai reikalauja daug laiko. Vos per kelias valandas įkvėpimo pagautas prancūzų impresionistas 1875 m. nutapė įstabų savo žmonos paveikslą. Susiliejančios spalvos, netaisyklingi potėpiai, atspindžių žaismas pavertė „Damą su skėčiu“ vienu žymiausių „judančių“ paveikslų;
• V. Van Gogh „Saulėgrąžos“ - bene žinomiausio postimpresionizmo autoriaus šedevras, puikiai derantis su impresionistu K. Monet;
• Š. Saukos „Viščiukas“. Š. Sauka – vienas žymiausių Lietuvos grafikų ir tapytojų, kurio kūrybą sunku priskirti kokiai nors vienai krypčiai, mat jis balansuoja ant postmodernizmo ir realizmo ribos. Jo paveiksluose demaskuojamos žmonių silpnybės;
• P. Picasso „Berniukas su pypke“ – garsiausio kubizmo krypties kūrėjo paveikslas;
• M. C. Escher „Piešiančios rankos“. M. C. Escher - menininkas, išgarsėjęs unikaliu tapymo stiliumi, jo paveiksluose pavaizduotos neegzistuojančios architektūrinės struktūros. Kol kas nėra nė vieno šiuolaikinio tapytojo, kurio stilius būtų panašus į garsiojo meistro darbus;
• R. Lūšies „Kardiologo T. Perkausko portretas“ – vienos geriausių portretų meistrių Lietuvoje kūrinys. Menininkės darbuose atskleidžiama asmenybių jėga ir sovietinio laikmečio ypatybės;
• Andy Warhol „Merlinos portretas“. Šis amerikietis – pop meno kūrėjas. Jo darbai padarė milžinišką įtaką reklamai, iliustracijoms ir apskritai suvokimui, kas yra šiuolaikinis menas;
• P. Gogeno „Taitietė su vaisiumi“. Prancūzų dailininkas, vienas žymiausių postimpresionistų. Sukūrė savo autentišką tapybos stilių, jo kūrinys šiame projekte dera su K. Monet ir V. Van Gogho darbais, žiūrovas, matydamas šiuos tris kūrinius, gali susidaryti platų vaizdą apie tapybos istoriją.
Pasak „Gatvės teatro paveikslų“ koordinatorės Viktorijos Jakukauskytės-Andriulienės, projektas savyje jungia dvi meno šakas: tapybą ir gatvės teatrą, todėl galima teigti, kad bus sukurtas naujas kultūrinio renginio formatas. Jis bus kur kas patrauklesnis nei įprasta paroda, nes paveikslai bus „gyvi“.
Tikimasi, kad ši idėja vilniečius bei miesto svečius paskatins susimąstyti apie Lietuvos ir Vakarų pasaulio kultūrinius ryšius, domėtis mūsų šalies meno raida ir perspektyvomis, diskutuoti. Žiūrovai bus kviečiami ne tik stebėti mimų pasirodymus, bet ir patikusius paveikslus vaidinti patys. Todėl renginys pabrėžia ir vieną pagrindinių „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ tikslų – skatinti gyventojus ir miesto svečius savo sukurtas menines vertybes demonstruoti viešai.
Iš viso naktį iš birželio 20 d. į 21 d. šventėje „Tebūnie naktis!“ vyks beveik 60 renginių. Nepaklysti naktinio meno labirintuose padės projekto „Tebūnie naktis!“ žemėlapis, kurį galite atsisiųsti čia (1 dalis; 2 dalis).
Apie birželio 19-21 d. savaitgalio renginius:
• Birželio 20 d. popietę renovuotoje Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) bus pristatyta viena įspūdingiausių šiemetinių parodų Baltijos šalyse „Spalvų ir garsų dialogai. M. K. Čiurlionio ir amžininkų kūryba“. Joje eksponuojami ne tik lietuvių genijaus M.K.Čiurlionio paveikslai, bet ir kitų pasaulinio garso modernistų – V.Kandinskio, F.Kupkos, E.Muncho, F.Ruščico ir kt. – darbai. Visą ekspoziciją sudarys 187 kūriniai, iš jų 59 – paties M.K.Čiurlionio. Svarbiausia parodoje eksponuojamų kūrinių savybė – „dvigubas“ jų gyvenimas tarp muzikos ir tapybos, todėl parodą papildys laiškai, eskizai, fotografijos ir muzika. Pasigrožėti Europos modernistų, M.K.Čiurlionio amžininkų darbais Nacionalinėje dailės galerijoje bus galima nuo birželio 21 d. iki rugpjūčio 23 d.
• Naktį iš birželio 20 d. į 21 d. projekto „Tebūnie naktis!“ metu sostinės senamiestyje lankytojų lauks net 57 kultūriniai renginiai. Iš jų mokamas įėjimas bus tik į tris renginius, o kiti naktiniai kultūros ir meno projektai bus atviri ir nemokami visiems vilniečiams bei miesto svečiams. Trečią kartą rengiama šventė „Tebūnie naktis!“ šiemet bus gausiausia renginių skaičiumi. Europos kultūros sostinės gyventojų ir svečių laukia 20 galerijų, 5 muziejai, bus galima pasigrožėti 4 šokio, 5 teatro ir kino projektais, 14 muzikinių renginių, taip pat įvairiais interaktyviais bei pažintiniais projektais, performansais ir ekskursijomis. Kad niekam nereikėtų klaidžioti naktyje, kavinių tinklo „Coffee Inn“ taškuose veiks informaciniai centrai, bus dalijami renginių žemėlapiai.
• Šventinį sekmadienį, birželio 21 d. 19 val. išsimiegojusius po kultūros nakties muzikos mėgėjus į ypatingą koncertą Teatro arenoje pakvies Lietuvos nacionalinė filharmonija. „World Festival Choir“ (Pasaulio festivalių choras) bei Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras atliks žymųjį Giussepe‘s Verdi Requiem. Į vieningą skambesį susilies ne tik 200 choro atlikėjų iš Skandinavijos šalių, Vokietijos, Šveicarijos, Didžiosios Britanijos, JAV, Australijos ir kt. valstybių, bet ir keturi solistai bei 100 Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro instrumentų. Pagrindines Requiem partijas Vilniuje atliks keturi vokalo virtuozai: sopranas Asta Krikščiūnaitė, mecosopranas Rita Novikaitė, tenoras Vaidas Vyšniauskas ir bosas Magne Fremmerlid. Gaivališką „World Festival Choir“, simfoninio orkestro ir 4 solistų muzikinę bangą valdys dirigentas Modestas Pitrėnas.
• Birželio 19-21 d. Plungėje vyks programos „Plungė – Lietuvos kultūros sostinė 2009“ atidarymo renginiai. Visus metus per Plungės miestą ir kraštą drieksis kultūros keliai, kuriuose susipins nacionalinė, religinė ir modernioji kultūra. Birželio 19-21 d. šiame, gilias kultūrines tradicijas turinčiame, Žemaitijos mieste, vyks 31 renginys, kuriuose dalyvaus per 2000 atlikėjų. Programa aprėps 17 skirtingų Plungės miesto ir apylinkių vietovių. Visi renginiai nemokami. Lankytojų lauks 6 galerijos, 5 teatriniai projektai, 19 muzikos ir šokio meno pasirodymų, 1 kino projektas.
• Kultūringiausią metų savaitgalį Europos kultūros sostine tapęs Vilnius sukvies miestų-partnerių, Vidurio ir Rytų Europos valstybių sostinių vadovus ir miestų tarybų narius į tarptautinę diskusiją apie kultūros svarbą modernaus miesto plėtrai. Apie 70 miestų vadovų ir jų deleguotų asmenų iš daugiau nei 20 valstybių dalyvaus birželio 19-21 d. Vilniaus miesto savivaldybės organizuojamame Tarptautiniame merų forume „Kultūra – miesto raidos šaltinis“.