Lietuvoje kartais galima sutikti meškėną, šakalą ar vėžlį. Taip pat aptikta svetimrūšių grybų, augalų. Pastaruoju metu žvejai vis dažniau sugauna dar vieną svetimą gyvūną – piraniją.
Piranijos yra gėluose vandenyse gyvenančios plėšrios kaulinės žuvys, turinčios aštrius dantis. Žuvų ilgis 13-30 cm. Jos veisiasi Pietų Amerikos upėse.
Visgi jos sugebėjo atsirasti Lietuvos upėse. Tačiau, tai lėmė visai ne klimato kaita, o neatsakingas žmonių požiūris į akvariumuose laikomus gyvūnus.
„Jos neatkeliavo į Lietuvą kaip invazinė rūšys, kaip kad atkeliavo grundalai. Jos negalėjo iš taip toli atkeliauti. Jos atsiranda vandenyse, nes yra paleidžiamos akvariumininkų mėgėjų.
Žmonės jas augina akvariumuose, nes parduotuvėse buvo ir tebėra jomis prekiaujama. Kai kurios iš jų užauga gana didelės ir žmonės nusprendžia, kad vietoje to, kad įsigyti didesnį akvariumą, tiesiog jas paleisti“, – kalbėjo Almantas Kulbis, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtos skyriaus vedėjas.
Už piranijų paleidimą – baudžiama
Piranijų paleidimas į mūsų telkinius yra nedovanotinas. Už tokį mūsų biologinės įvairovės teršimą svetimžemėmis rūšimis yra numatytos baudos.
„Teoriškai, kitas, mūsų vietines žuvis, piranijos gali apkandžioti, dėl to yra negerai, kai kažkokie asmenys jas paleidžia į mūsų vandens telkinius.
Mūsų zoologinėje kolekcijoje Neformaliojo švietimo centre esame turėję piranijų. Jos auga didelės ir akvariumas jų yra didelis – 100 litrų, ar panašus. Kuomet žmonėms pasidaro sunku laikyti tokį akvariumą namuose, jos yra paleidžiamos. Galvojama, kad žuvys ten gyvens, arba tiesiog atsikratyti nori lengvu būdu“, – kalbėjo A. Kulbis.
Už savavališką žuvivaisą gresia bauda nuo 28 iki 173 eurų, už invazinių gyvūnų rūšių išleidimą į laisvę – bauda nuo 70 iki 140 eurų.
Piranijos – ne tokios kaip filmuose
Baimintis, kad paleistos piranijos pridarys labai daug žalos neverta. Tik filmuose piranijos yra tokios plėšrios ir pavojingos – vandenyje sudraskančios žmones ar gyvūnus.
„Siaubūnės piranijos daugiau yra režisierių pramanas. Jeigu jos medžioja, tai puola dideliais būriais, o Lietuvoje fiksuojami tik pavieniai atvejai, pavienės žuvys.
Man asmeniškai gal keturis kartus teko girdėti apie pagautas piranijas. Todėl viena žuvis tikrai kažkokio pavojaus nesukels žmogui. Ir jos puola išalkusios, o mūsų tvenkiniuose maisto jos gauna pakankamai. Jos yra visaėdės – gali misti ir augalais, ir gyvūnais.
Lietuvoje jos daugintis nepradės
Piranijos tikrai nepradės daugintis ir netaps invazine rūšimi Lietuvoje, nes pas mus yra pernelyg šalta.
„Šios žuvys neišgyvena žiemos. Jų yra kelios rūšys, ir nei viena pas mus neišgyvena. Tai yra Amazonės upės baseino žuvis ir ten tikrai daug šilčiau tiek vasarą, tiek žiemą. Mūsų vandens telkiniai tik keliais laipsniais žiemą sušyla, todėl jos tikrai negali nei daugintis, nei atsivesti palikuonių, nei išgyventi visus metus“, – kalbėjo A. Kulbis.