Diabeto prevencijos turo metu surinktais duomenimis, gliukozės kiekį kraujyje skirtinguose šalies miestuose iš viso tikrinosi 1951 žmogus, nesergantis diabetu, iš jų – 117 arba 6 proc. gliukozė kraujyje buvo didesnė už normą.
Iš 117 žmonių, kurių kraujyje gliukozės nustatyta daugiau nei leistina norma, t.y. 108 arba 92,3 proc., yra vyresni nei 40 metų, 69 arba 59 proc. turi viršsvorio arba yra nutukę, o 22 arba 18,8 proc. išsityrusių gyventojų turi artimų giminaičių, sergančių diabetu.
Birželį pasibaigęs diabeto prevencijos turas startavo šių metų balandį Vilniuje, Katedros aikštėje įsikūrusioje NKC palapinėje, kur gyventojai ir miesto svečiai galėjo profilaktiškai pasitikrinti gliukozės kiekį kapiliariniame kraujyje. Turo metu gyventojai nemokamai tyrėsi ir Kėdainiuose, Marijampolėje, Palangoje, Kaune, Mažeikiuose, Šiauliuose, Jurbarke, Alytuje, Ukmergėje. Gyventojus nemokamai tyrė LIONS klubų savanoriai bei NKC profesionalūs darbuotojai.
Pavyzdžiui, vien Vilniuje iš viso patikrinta 517 žmonių, iš kurių 15 buvo tie, kuriems jau anksčiau nustatytas cukrinis diabetas.
Iš 502 žmonių, kuriems anksčiau nebuvo diagnozuotas cukrinis diabetas, 57 arba arba 11,35 proc. gliukozės kiekis kraujyje viršijo normą.
Iš šių 57 išsityrusių gyventojų, 54 yra vyresni nei 40 metų, 34 turi viršsvorio, o 9 - artimų giminaičių, sergančių cukriniu diabetu.
Diabetas gali sukelti rimtas komplikacijas
Pasak NKC direktoriaus Daumanto Gutausko, diabeto prevencijos akcijos tikslas buvo šalies gyventojams ne tik priminti, jog nesitikrinant laiku, diabetas gali tapti daug komplikacijų sukeliančia liga, bet ir parodyti, kad tiek tapti kraujo donoru, tiek greitai ir patogiai išsitirti yra labai paprasta.
„Pats tyrimas gliukozės kiekiui kapiliariniame kraujyje nustatyti trunka vos kelias sekundes, tad tai yra minimalaus laiko bei pastangų reikalaujantis veiksmas. Kodėl NKC būtent diabeto prevencijai skiria dėmesį? Mums svarbi ne tik kraujo donorų, bet ir visų Lietuvos gyventojų sveikata. Viliuosi, kad ši akcija tapo labai geru priminimu, kad būtina kuo daugiau dėmesio skirti savo sveikatai, o dėl diabeto ypač susirūpinti turėtų tie, kurie turi didelį kraujo spaudimą, antsvorį, padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje ar giminėje yra šia liga sergančių žmonių“, – pranešime spaudai sako D. Gutauskas.
Kaip pastebi Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė Vida Augustinienė, žmonėms vis dar trūksta žinių ir ligos kontrolės priemonių tinkamam cukrinio diabeto valdymui. Na, o tokios akcijos parodo, jog gliukozės kiekį kraujyje reguliariai tikrintis yra ne tik būtina, bet ir labai paprasta.
„Diabeto prevencijos turo rezultatai aiškiai parodė, kad žmonėms, turintiems rizikos požymius sirgti diabetu, tikslinga reguliariai atlikti profilaktinius kraujo gliukozės tyrimus. Jie ir savalaikis gyvensenos koregavimas padeda išvengti arba atitolinti diabetą. Tikiuosi, kad tokių diabeto prevencijos akcijų ateityje turėsime ir daugiau, nes jų nauda – milžiniška. Atlikus tyrimą, vietoje dirbantys sveikatos priežiūros specialistai iškart gali pakomentuoti rezultatus ir pateikti rekomendacijas, ką gyventojui reikėtų daryti toliau“, – sako ji.
Buvęs Lietuvos „Lions“ klubų asociacijos, kuri prisideda prie akcijos organizavimo, gubernatorius (2012–2013 m.), Vilniaus Vytauto Didžiojo „Lions“ klubo narys bei akcijos koordinatorius Arūnas Uleckas viliasi, jog diabeto prevencijos akcija taps gera paskata ateityje reguliariai tirtis dar didesniam kiekiui šalies gyventojų.
„Pasaulinė „Lions“ klubų asociacija jau daugelį metų investuoja į su diabetu susijusius tyrimus, remia prevencines iniciatyvas, skatina visuomenės švietimą. Kasmet dėl cukrinio diabeto pasaulyje miršta beveik septyni milijonai žmonių ir tai yra viena iš dažniausių mirties priežasčių. Tokios akcijos yra puikus būdas padėti užbėgti už akių klastingai ligai arba ją atitolinti.
Be to, noriu paskatinti kiekvieną rūpintis ne tik savo sveikata, tačiau padėti ir kitiems sunkiai sergantiems ligoniams. Labai paprastas būdas tą padaryti – tapti neatlygintinu kraujo donoru, kadangi tai nėra daug laiko kainuojantis procesas, o vieno donoro kraujas gali išgelbėti net tris gyvybes“, – pabrėžia A. Uleckas.
Tarptautinė diabeto federacija skaičiuoja, kad pasaulyje vienas iš dešimties suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Visgi yra ir labai daug tokių, kurie dar nežino, jog serga, nes nėra atlikę reikalingų tyrimų.