Šį posėdį buvo nutarta tiesiogiai transliuoti internetu. Transliaciją galima pamatyti, paspaudus šią nuorodą.
(Papildyta 18:40 val.) V. Uspaskichas: Byla – politinė, siekiant sužlugdyti. Bet jums tas nepavyko
Užsitęsus V. Uspaskicho pasisakymo laikui, komisija po ginčų nusprendė pratęsti jam skirtą laiką, siekiant trečiadienį užbaigti bent jau jo ir V. Vonžutaitės apklausą. Po trumpos pertraukos DP pirmininkas tęsė savo pasisakymą.
V. Uspaskichas pareiškė, kad DP partijos byla buvo „kuriama“ tokiomis aplinkybėmis, kai prezidentas bendraudavo su Rusijos saugumo tarnybomis.
Seimo pirmininkas – „NKVD karininko sūnus“
Cituodamas „WikiLeaks“ paviešintus dokumentus, V. Uspaskichas ir toliau tvirtino, kad prieš jį buvo organizuotas puolimas per VSD: „Valstybė išsigalvojo, kad aš neva turėjau ryšių su spec. tarnybomis.“ V. Uspaskichas citavo „WikiLeaks“ dokumentą, kuriame tvirtinama, kad Lietuvoje apskritai dėl visko yra linkstama kaltinti rusus.
V. Uspaskichas akcentavo tai, kad jis kaltinamas partijos mokesčių nemokėjimu, tačiau faktai liudija, kad Vyriausybė organizavo puolimą, nes jis, neva, turėjo ryšių su specialiosiomis tarnybomis.
Taip pat jis atkreipė dėmesį, kad buvo išduotas leidimas V. Vonžutaitės pokalbių klausytis ne dėl buhalterinių dalykų, o šnipinėjimo tikslais. „Tai yra inžinieruojamas politinis susidorojimas. JAV diplomatų dokumentai įrodo, kad buvo derinamas puolimas prieš mane su slaptosiomis tarnybomis“.
Paradoksalu, tačiau dabar koalicijoje su Darbo partija esantis Gediminas Kirkilas tuo metu sakė JAV ambasadoriams, kad socialdemokratų tikslas buvo organizuoti perversmą DP, nušalinti V. Uspaskichą nuo pareigų ir „pastatyti“ kitą asmenį.
„Ką bendro tai turi su buhalterija? Tai politika“, - sakė darbietis ir pridūrė, kad slaptosiomis tarnybomis buvo manipuoliuojama, kad V. Uspaskichas būtų nuverstas nuo DP pareigų ir būtų sukurta „lygtais mokesčių nemokėjimo byla“.
„Noriu pažymėti, kad JAV ambasadoriai stebisi Lietuvos politine kultūra ir įžvelgia, kad tokie veiksmai gresia šalies politiniam stabilumui. Mane jie vertino kaip neabejotinai disciplinuotos partijos lyderį“, - pasakojo politikas. JAV diplomatų pažymoje buvo teigiama, kad premjero A. Brazausko partija kišasi į DP vidaus politiką, siekdama sumažinti partijos įtaką.
V. Uspaskichas, remdamasis „WikiLeaks“ pažyma, pasakojo, kad Gynybos ministras Gediminas Kirkilas patvirtino JAV ambasadoriui, kad socialdemokratai deda pastangas, kad būtų padarytas perversmas, tačiau jam neįvykus, jis ir toliau reikalavo, kad būtų laikomasi šito plano.
V. Uspaskichas savo pasisakymo metu nevengė spalvingų aliuzijų į savo biografines detales. Buvo užsiminta ir apie Sibiro lauko tualetus, ir apie "šiaurėje" gyvenusią motiną.
DP pirmininkas apeliavo į tai, kad jis sukūrė keturis tūkstančius darbo vietų, sumokėjo daugiau nei milijardą mokesčių į Lietuvos biudžetą, tačiau kažkam tapo "pavojingas".
"Byla – politinė, siekiant sužlugdyti. Bet jums tas nepavyko", - reziumavo V. Uspaskichas.
***
Į posėdį atvyko visi trys kaltinamieji DP nariai. Posėdžio pradžioje pareikšta, kad pirmasis liudyti kviečiamas DP pirmininkas V. Uspaskichas. Po jo pasisakymo laukiama atvykstant bylą kuruojančio prokuroro Sauliaus Versecko. V. Uspaskichui bus leista su juo padiskutuoti.
Viktoras Uspaskichas posėdžio pradžioje užsiminė, kad pats atsisakė Europos Parlamento (EP) mandato, nors jis jam suteikė šiokią tokią neliečiamybę – EP davė susitikimą vykdyti teisminį procesą ir taikyti kardomąją priemonę – tik piniginį užstatą.
„Atsisakius EP mandato, aš nuo to atsiriboju, viskas jūsų rankose“, – sakė jis komisijos nariams. „Suteikiau galimybę visoms tarnyboms iš visų pusių mane daužyti ir pribaigti“, - tvirtino V. Uspaskichas.
DP pirmininkas pažadėjo, kad pateiks faktus, atitinkančius realybę, tačiau jei komisijos nariai suras esminių klaidų, jis pats pasiprašys nutraukti neliečiamybę ir galės netgi atsisakyti Seimo nario mandato.
Darbietis pradėjo nuo vienos televizijos laidos, kurioje dalyvavo Valdas Adamkus, citavimo. Joje V. Adamkus teigė, kad ne paslaptis, jog jam einant prezidento pareigas, jis matė dokumentus DP byloje ir dar ankstesniam prokurorui sakė, kad šis juos atiduotų teismui.
„Prokuroras atsakė, kad galbūt teismui to nepakaks, reikės papildomai ir visa kita, kol mes nesurinksime visos medžiagos, teismui to, ką jūs matote, negalime pateikti“, – citavo prokurorą V. Uspaskichas. V. Adamkus į tai atsakė, kad jam, kaip asmeniui, mačiusiam šiuos dokumentus, užtenka informacijos. Taip pat darbietis akcentavo, kad V. Adamkus pats išsakė abejones dėl Lietuvos teisėsaugos.
„Tai kalbėjo LR prezidentas – jis nurodinėjo, ką daryti su šia byla. Iš kur atsirado noras susidomėti DP byla?“, – bylos politiškumą įrodinėjo politikas.
Vos sukurtos DP populiarumas sukėlė nerimą kitoms politinėms jėgoms, – tvirtina V. Uspaskichas. Jis primena, kaip sukūrė keletą specialių tyrimų komisijų, tyrusių ankstesnės valdžios veiksmus.
Taip pat jis perskaitė kelis epizodus iš V. Adamkaus knygos, kur teigiama, kad V. Uspaskichas buvo nuolat visiems nerimą keliantis asmuo.
Jis pacitavo epizodą apie tai, kaip Algirdas Brazauskas pasakė, kad koalicija su darbiečiais galima tik tuo atveju, jei V. Uspaskichas atsisakys partijos pirmininko pareigų.
V. Uspaskichas stengėsi atkreipti dėmesį į tai, kad visi aukštus postus užimantys pareigūnai siekė jo atsikratyti.
V. Uspaskichas dar kartą ironizavimo bylos kaltinimų perkvalifikavimo prieš pat antrąjį Seimo rinkimų turą tematika. DP pirmininkas taip pat tvirtino, kad Andrius Ūsas galėjo būti į DP infiltruotas saugumo tarnybų atstovas.
V. Uspaskichui bedėstant faktus, prašyta kalbėti į temą
„Būtent aš buvau priešininkas, privatizuojant Lietuvos dujas”, – tvirtino V. Uspaskichas, primindamas, kad tuo metu valdžioje buvo konservatoriai su Andriumi Kubiliumi priešakyje.
V. Uspaskicho pasakojimą apie DP partijos veiklos pradžią nutraukinėjo Remigijus Šimašius, Kęstutis Masiulis ir Arvydas Anušauskas. Jie apkaltino DP pirmininką politine agitacija.
Politikas tvirtina, kad visoje byloje neaptiko nė vieno liudininko parodymo, kad DP buvo organizuojama „juodoji“ buhalterija. DP pirmininkas citavo pateiktų kaltinimų tekstą ir tvirtino, kad jokių liudijimų dėl to, kad V. Uspaskichas tariamai davė nurodymus vesti dvigubą buhalteriją, taip pat nėra.
V. Uspaskichui bekalbant, R. Šimašius antrą kartą įsiterpė dėl posėdžio vedimo tvarkos ir paprašė politiko nedaryti spektaklio ir kalbėti į temą, kadangi komisija susirinko užsiimti ne įrodymu ir tyrimu, tą turėtų atlikti teismas.
“Jums kaip teisingumo ministrui turėtų būti įdomu, kaip jūsų pavaldiniai dirba, jūs neturite vertinti, paklausykite, kaip dirba”, - atsakė jam V. Uspaskichas.
Čia įsiterpė komisijos pirmininkas Andrius Mazuronis, kuris pabrėžė, kad "darbiečiui" kalbėti yra skirta valanda laiko, be to, patys opozicijoje esantys politikai norėjo, kad posėdis būtų atviras.
V. Uspaskichas teigė, kad jo pateikiamų faktų vertinti ir nebūtina, svarbu juos bent jau išgirsti. Jis piktinosi, kad kai per praėjusį posėdį kalbėjo prokuroras, jo buvo klausinėjama detalių apie bylą, o šiandien, kai jis kalba apie bylos detales, jis yra nutraukiamas.
Siūlo kviesti mokesčių inspekciją
DP lyderis komisijos nariams pateikė piniginių deklaracijų kopijas, kurios nurodytas skirtingos pavardės, tačiau uždėtas tas pats parašas.
“Tai pasirašė liudininkė Jagminaitė, kuri teismo posėdyje patvirtino, kad falsifikavo parašus. Jos paklausė - ar turėjote tokį įgaliojimą? Ji atsakė - ne, neturėjau. Prokuroras jai neuždavė klausimo tyrimo metu. Todėl kad negalima, iš jos reikia padaryti parankią liudytoją.
Tokių deklaracijų krūva. Maža to, jas priėmė mokesčių inspekcija. Vadinasi, ji irgi buvo pajungta į šitą grupę”, - aiškino V. Uspaskichas. Jo manymu, komisija į apklausą taip pat turėtų išsikviesti ir mokesčių inspekcijos atstovus, kad jie atsakytų, kodėl priėmė deklaracijas su falsifikuotais parašais.
V. Uspaskichas kategoriškai tvirtino komisijai: „Žinote, kaip sunku teisme, kai teismui jau duota užduotis, jau nuosprendis parašytas.“ DP pirmininkas savo teiginius nevengė iliustruoti garso įrašais iš teismo posėdžių, pavyzdžiui, epizodą, kai vienai iš liudininkių aštuoni kartus yra užduodamas tas pats klausimas.
***
V. Uspaskichas: byla – politinė
Pirmadienį tyrimo komisijos posėdį stebėjęs Darbo partijos lyderis V. Uspaskichas žurnalistams tvirtino, kad byla, jo nuomone, yra politinė.
„Čia yra politinė byla“, – teigė V. Uspaskichas, pažadėjęs tai įrodyti, kai jam bus suteikta galimybė kalbėti Seimo komisijoje. „Bus mano pristatymas, ir aš bandysiu įrodyti“, – sakė jis.
Pirmadienį laikinajai tyrimo komisijai informaciją pateikė generalinis prokuroras Darius Valys, Darbo partijos „juodosios“ buhalterijos bylą tiriantis prokuroras Saulius Verseckas. Jie tvirtino, kad ši byla nėra susijusi su politiniu persekiojimu.
Lapkričio 27 d. Seimas sudarė laikinąją tyrimo komisiją dėl trijų „darbiečių“ teisinės neliečiamybės. Tyrimo komisijoje dirba 13 Seimo narių. Komisijos pirmininku paskirtas „tvarkietis“ Andrius Mazuronis, pirmininko pavaduotoju – Seimo Darbo partijos frakcijos narys Artūras Paulauskas.
Seimo sudaryta komisija turės atlikti tyrimą iki šių metų gruodžio 21 d.
Generaliniam prokurorui kreiptis į Seimą pavedė Darbo partijos bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas, patenkinęs prokurorų prašymą.
Jeigu Seimas nesutiktų panaikinti trijų parlamentarų teisinio imuniteto, byla būtų nutraukta.