Vienintelė moteris tarp 15 britų jūrininkų, kurie Irane buvo laikomi 13 dienų, pirmadienį spausdinamame interviu sakė, jog jos buvo paklausta, ką ji mananti apie mirtį už tėvynę, ir jog ji bijojo, kad iraniečiai ją išmatavo karstui.
Faye Turney (Fėj Terni), duodama savo pirmąjį interviu po to, kai Iranas ketvirtadienį paleido ją ir kitus jūrininkus, populiariam britų bulvariniam laikraščiui "The Sun" sakė, kad jai buvo grasinama ilgais kalėjimo metais už šnipinėjimą, jeigu ji nepadarys, kas jai liepiama.
Interviu "The Sun" F.Turney sakė, kad pirmąsias penkias dienas buvo atskirta nuo savo draugų ir laukė mirties. Ji klausė, kas nutiko jos draugams, bet jai nieko neatsakė.
F.Turney papasakojo, kad Irano tardytojai grasino jai mirtimi. Kartą jos paklausė: "Kaip tu žiūri į tai, kad numirtum už savo šalį?" Kitą dieną tardė jau kitas tardytojas, kuris vienu metu pasakė: "Ne, tu tiesiog nesupranti, kad turi bendradarbiauti su mumis. Argi tu nenori vėl pamatyti savo dukters?"
Ji prisimena, kad vieną rytą būdama savo kameroje išgirdo, kaip kažkas pjausto medį ir kala į jį vinis, ir kaip po to į kamerą įėjo kalėjimo prižiūrėtoja, kuri pamatavo jos ūgį. "Aš buvau tikra, kad jie daro man karstą", - prisipažino F.Turney.
25 metų F.Turney, kuri turi trejų metų dukrą, teigimu, iraniečiai ją laikė atskirai nuo kitų jūrininkų, siekdami įtikinti, kad visus seniai paleido, ir nelaisvėje liko tik ji. Tardymai vyko naktimis. Kartais ji buvo tardoma kelis kartus per naktį, jai buvo užduodami tie patys klausimai.
Pasak karės, pačią pirmą dieną ji buvo uždaryta į karcerį, jai buvo įsakyta nusirengti ir likti tik su kelnaitėmis. Jai numetė pižamą ir keturis nešvarius apklotus. Po kelių valandų jai davė juodą skarelę, kurią apsirišusi ji turėjo būti per tardymus. Pirmajame "The Sun" puslapyje cituojami F.Turney žodžiai, kad ji bijojo būti išžaginta. Tačiau pačiame interviu apie tai nekalbama.
F.Turney tapo šio Didžiosios Britanijos ir Irano ginčo, kuris padidino įtampą tarptautinėje arenoje ir sukrėtė finansų rinkas, simboliu, kai buvo parodyta per Irano televiziją su skarele, nervingai rūkanti cigaretę.
Iranas paskelbė tris laiškus, kuriuos, kaip nurodė, parašė F.Turney. Viename jų sakoma, kad ji buvo paaukota dėl JAV ir Didžiosios Britanijos vyriausybių politikos.
F.Turney prisipažino, kad jos laiškai - ne klastotė, bet sakė, jog juos rašė specialiai vartodama oficialius žodžius, kad "mano vadovybė ir šeima iš karto suprastų, jog iš tikrųjų tai parašiau ne aš". Britė sakė, kad jai buvo grasinama teismu už sienos pažeidimą, jeigu ji atsisakys rašyti tuos laiškus.
Pasak jos, per tardymus ji mėgino apsimesti "buka blondine", kaskart kartodama, kad tik vairavo katerį ir nieko nežino. F.Turney pabrėžia, kad nematė jokių paslapčių.
15 Britanijos karinio jūrų laivyno jūrininkų ir jūrų pėstininkų Irano pajėgos sulaikė Šat al Arabo vandens kelyje tarp Irako ir Irano. Iranas teigia, kad jie neteisėtai įplaukė į jo teritorinius vandenis, tačiau Britanija tvirtina, kad jie buvo Irako vandenyse.
Grįžę į Britaniją šie 15 karinio jūrų laivyno narių pasakojo, kad buvo surišti ir laikomi po vieną, kad jiems buvo užrištos akys ir kad jiems buvo pagrasinta kalėjimu iki septynerių metų.
Irano televizija sekmadienį parodė naują filmuotą medžiagą, kurioje matyti, kaip minimi britai Irane žaidžia stalo tenisą, taip pat - šachmatais ir per televiziją žiūri futbolo rungtynes.
F.Turney interviu išspausdintas Britanijoje kilus triukšmui dėl Gynybos ministerijos sprendimo leisti šiems 15 jūrininkų parduoti savo istorijas žiniasklaidai.
Opozicijos politikai ir gynybos komentatoriai sekmadienį griežtai kritikavo ministeriją dėl tokio sprendimo.
"The Sun" nerašo, ar mokėjo už minimą interviu. Tačiau laikraštis "The Guardian" pranešė, kad F.Turney su "The Sun" ir televizija ITV susitarė už maždaug 100 tūkst. svarų (504 tūkst. litų) - sumą, maždaug keturis kartus didesnę už jos metinę algą.
Ministerija nurodė, kad draudimo tarnaujantiems kariškiams pardavinėti savo pasakojimus netaikė dėl didžiulio visuomenės susidomėjimo šiuo atveju. Ministerijos atstovė spaudai sakė, kad šie 15 jūrininkų galės pasilaikyti jiems sumokėtus pinigus.
"Manau, kiekvienas iš mūsų yra gavęs pasiūlymų ... Tiesiog džiaugiuosi, kad tikroji tiesa bus paskelbta, nes tikrai sulaukėme tam tikros kritikos", - interviu BBC, už kurį nebuvo sumokėta, sakė leitenantas Felixas Carmanas (Feliksas Karmanas) - kitas Irane laikytas jūrininkas.
Opozicijoje esančių konservatorių atstovas užsienio politikos klausimais Williamas Hague'as (Viljamas Heigas) televizijai "Sky" sakė, kad ginkluotosios pajėgos prarastų orumą ir pagarbą, jei jos nariams būtų leista pardavinėti savo pasakojimus kiekvieną kartą, kai jie patiria kokių nors sunkumų.
Pulkininkas Bobas Stewartas (Bobas Stiuartas), buvęs britų taikdarių Bosnijoje vadas, BBC sakė, kad šis sprendimas neturi precedento ir kad šių 15 jūrininkų sulaikymas "vargu ar yra tarp šlovingiausių karališkojo jūrų laivyno istorijos" puslapių.