Panevėžio pataisos namų Suaugusiųjų mokyklos abiturientės gavo netikėtą dovaną – joms suteikta galimybė dalyvauti fotosesijoje. J.Markevičiaus nuotr. Į susitikimą su būsimais fotomodeliais iš Šiaulių atvykę trys fotografai – Brigita Povilionienė, Giedrius Stugas ir Dovydas Saparis – sakė, kad šis sumanymas yra nauja jų kūrybinės veiklos patirtis, duodanti galimybę atsidurti neįprastoje situacijoje, pamatyti naujus veidus, uždaroje erdvėje atsidūrusius žmones. Dalyvauti fotosesijoje panoro šešios iš septynių abiturienčių.
„Kai sužinojau, kad mums dovanojama fotosesija, net šiurpuliukai perbėgo kūnu“, – prisipažino Nataša Kušnir.
„Net laisvėje ne kiekvienas turi galimybę dalyvauti fotosesijoje, o ką jau kalbėti apie čia esančiąsias! Todėl išgirdusios pasiūlymą labai nudžiugome“, – klasės draugei pritarė Erika Meilutė.
Netrukus į laisvę grįžtanti Erika svajoja, kad nuotraukos Pataisos namus pasieks dar jai čia esant ir jį namo galės parsivežti atminimą iš Paskutinio skambučio dienos.
Mintys – apie dukrą
Iš septynių vidurinę mokyklą baigusių moterų brandos egzaminus laiko tik viena – Laura Anukienė. Kitos, kaip teigia mokyklos direktorė Genovaitė Kulvinskaitė, gaus tik vidurinio mokslo baigimo pažymėjimus. Vienos jų ketina, geriau pasirengusios, egzaminus laikyti kitais metais, nes šiemet joms sutrukdė vežiojimai į teismus. Kitos, prisipažinusios, kad mokslų tęsti neketina ir brandos atestatas joms nebūtinas, tikino, jog jų gyvenime užteks ir tokios pažymos.
Su jauduliu L. Anukienė laukia pirmadienio, kai kartu su visos šalies abiturientais laikys lietuvių kalbos egzaminą raštu, taip pat ir liepos 1 dienos, kai teks atsiskaityti per valstybinį istorijos egzaminą. Lietuvių kalbos įskaitą moteris išlaikė labai gerai – žinios buvo įvertintos devintuku.
Per fotosesiją prieš objektyvą susikaupusi pozavusi 24-erių Laura sako, kad šios nuotraukos visų pirma bus skirtos išsiilgai ir labai mylimai šešiametei dukrelei. Iki grįžimo pas ją liko dar maždaug trejetas metų. Kai pateko į Pataisos namus, Laura buvo baigusi vienuolika klasių, tad iki brandos atestato teko mokytis vienerius metus.
Tolesnį savo gyvenimą jauna moteris sieja tikrai ne su ta įstaiga, kurioje dabar leidžia laiką, jos planuose – studijos aukštesniojoje, o gal net aukštojoje mokykloje.
Šviesus metas
Dvyliktokių klasės auklėtoja Laimutė, kartu su auklėtinėmis per paskutinę pamoką braukusi jaudulio ašaras, sakė tikinti, kad moterys mokykloje praleido vieną iš šviesesnių ir gražesnių savo gyvenimo laikotarpių. „Jos tikino įvertinusios tai, ką gavo, sužinojo ir patyrė per pamokas. Juk teko mokytis visai kitokiomis nei įprasta sąlygomis, visiškai pasikeitus gyvenimo ritmui“, – kalbėjo auklėtoja.
Moterys tvirtino, kad mokytis joms tikrai buvo įdomu, juk iš pradėjusių dvyliktą klasę lankyti vienuolikos mokinių liko tik jos – tos, kurioms tas mokslas yra svarbus.
Pasibaigus paskutinei pamokai, nuskambėjus paskutiniam skambučiui abiturientės nekantriai laukė pažinties su Šiaulių fotografais. Pasipuošusios, pasidažiusios, baltus kaspinus į plaukus įsisegusios Ieva, Viktorija, Erika, Nataša, Laura, Aksana atrodė labai gražiai. Jos kartu su fotografais svarstė, kur labiau tiktų pozuoti, kur gražiau atrodytų – klasėje, salėje, bibliotekoje, klube, o gal išėjus į kiemą. Moterys norėjo fotografuotis ir po vieną, ir visos kartu, ir su drauge.
Šiauliečiai pažadėjo, kad po dviejų savaičių kompaktinės plokštelės su nuotraukomis pasieks kiekvieną fotosesijos dalyvę. Įamžintos akimirkos joms ilgam primins ne apie patį geriausią, tačiau prasmingai išnaudotą gyvenimo laikotarpį. Vitalija JALIANIAUSKIENĖ