Nesulaukę nekilnojamojo turto kainų burbulo sprogimo pirkėjai nežino, ką daryti toliau – tikėtis, kad kainos greitu laiku kris, ar patikėti britų prognozėmis, jog būstas šalyje šiemet brangs 20 proc., rašo „Vakarų ekspresas“
Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos žinovai neturi bendros nuomonės, ko laukti. Kad naujos statybos būsto kaina dar kils, – sutinka daugelis, tačiau kiek – linkę pasiginčyti. Vieni svarsto, kad brangimas gali siekti net 25 procentus, kiti tikina, kad tai – neberealu.
Tuo tarpu senos statybos būstų sektoriuje grandiozinių pokyčių niekas nebežada.
Pirmaisiais šios žiemos mėnesiais nekilnojamojo turto rinka atsigavo iš letargo miego.
Nekilnojamojo turto agentūros „Oberhaus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovo Sauliaus Vagonio duomenimis, nuo praėjusių metų pavasario gerokai kritusios būsto pardavimo apimtys vėl atsigavo tik praėjusių metų gruodžio mėnesį.
„Kai praėjusių metų pavasarį paaiškėjo, kad euro neįsivesime, pradėta prognozuoti, jog turėtų gerokai kristi nekilnojamojo turto kainos. Matyt, žmonės ir laukė to kritimo. Tačiau praėjus pusmečiui, pamatė, kad niekas iš esmės nesikeičia. Tad tie, kurie norėjo įsigyti būstą, nusprendė nebelaukti“, – rinkos pagyvėjimo priežastis apibūdino S. Vagonis.
Uostamiesčio nekilnojamojo turto agentūros „Aidila“ vadovas Algimantas Bružas pastebėjo, kad pagyvėjus rinkai Klaipėdoje senos statybos butų kainos sausio mėnesį net šoktelėjo 2–5 procentais.
Kitos uostamiesčio agentūros „Termionas“ vadovės Indrės Valionienės duomenimis, nuo gruodžio mėnesio jos pakilo 10 procentų.
Svarstoma, jog rinką šiek tiek suaktyvino ir šventėms grįžę emigrantai, kurie investavo uždirbtus pinigus į nekilnojamąjį turtą.
Ekspertai dabar jau nebetiki, kad senos statybos būsto kainos artimiausius keletą metų Lietuvoje smarkiai sumažėtų. Jei šiek tiek ir kristų, tai lems tik sezoniškumas.
Vidutinių ir smulkiųjų nekilnojamojo turto agentūrų asociacijos prezidentas Gediminas Bareika prognozuoja, kad senos statybos būsto kainos vasarą gali nukristi 7–10 procentų.
S. Vagonis svarstė, kad senos statybos būsto kainos priklausys nuo pokyčių naujos statybos rinkoje. Esą, jei pasitvirtintų britų prognozės ir naujos statybos kainos kiltų 20 procentų, tuomet ne visi galės įpirkti tokį būstą ir žvalgysis senesnių butų. Tuomet ir šie gali truputėlį pabrangti.
„Tačiau kad senos statybos būsto kainos kristų 20 procentų, tikrai keletą metų tikėtis neverta. Žinoma, praėjus ilgesniam laikotarpiui, kai Lietuvoje bus pristatyta daug naujų namų, senos statybos namų savininkų gali laukti sunkūs laikai“, – prognozavo S. Vagonis.
Kalbėdamas apie naujos statybos būsto kainų tendencijas, Vidutinių ir smulkiųjų nekilnojamojo turto agentūrų asociacijos prezidentas G. Bareika perspjovė net britų prognozes ir tikino, kad 2007-aisiais naujos statybos būstas Lietuvoje brangs net 25 procentais.
„Galiu lažintis, kad taip bus. Kokios to priežastys? Augantys darbo jėgos, statybinių medžiagų ir energetinių resursų įkainiai. Juk vien cementas nuo balandžio 1-osios brangs 20 procentų“, – sakė G. Bareika.
Jis sakė jau sulaukęs daug kritikos dėl tokių savo prognozių, tačiau nenusileido. Esą neverta vadovautis tokiais motyvais, kad sparčiai vykstančios naujų namų statybos sustabdys kainų augimą.
„Oberhaus“ generalinio direktoriaus Vyto Zabilio nuomone, daugiausia – 5–10 procentų – naujos statybos būsto kainos gali kilti sostinėje. Tuo metu Klaipėdoje jis prognozuoja vos 5 procentų ūgtelėjimą.
„Sutinkame su argumentais, kad kainas gali didinti kylančios statybų kainos bei didėjančios žmonių pajamos. Bet juk auga ir infliacija, didėja bankų teikiamų paskolų palūkanos. O artimiausius kelerius metus palūkanų mažėjimo niekas nežada. Tad tikėtis tokio kainų šuolio visiškai nerealu“, – „Oberhaus“ poziciją komentavo S. Vagonis.
Be to, kainą esą formuoja pasiūlos ir paklausos santykis. O būsto pasiūla pastaruoju metu sparčiai auga – net 20 procentų per metus.
A. Bružas svarsto, kad Klaipėda turėtų išgyventi panašų procesą, kaip buvo ir sostinėje, kur vykstanti konkurencija tarp statybinių firmų bei pardavėjų kai kur lėmė net kainų kritimą.
„Čia suveiks psichologinis faktorius. Jei žmonės turės kantrybės laukti pusantrų metų ar daugiau, kol bus pristatyta dar daugiau naujų namų, kainos uostamiestyje gali pradėti ir mažėti“, – sakė ir K. Kristinaitis.
Kalbėdamas apie naujos statybos butus miegamuosiuose rajonuose, jis visai nebežadėjo kainų kilimo. Pasak jo, dabar kainos jau stabilizavosi ir turėtų tokios išlikti visus metus.
„O jei dar labiau padidės kainų žirklės tarp senos ir naujos statybos namų, pirkėjai gali labiau pirkti senus butus. Tad naujo būsto statytojams gali tekti net mažinti kainas. O dėl to, kad didėja statybos darbų kainos, turėtų mažėti statybos bendrovių pelningumas, bet ne didėti būsto kainos“, – sakė K. Kristinaitis.