• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Infarktas pasireiškia tada, kai viena iš į širdį vedančių arterijų užsikemša ir kraujo tiekimas į širdį staiga nutrūksta. Tai paprastai sukelia staigų spaudimą ar skausmą krūtinėje, kuris gali plėstis į kaklą, žandikaulį ar nugarą.

Infarktas pasireiškia tada, kai viena iš į širdį vedančių arterijų užsikemša ir kraujo tiekimas į širdį staiga nutrūksta. Tai paprastai sukelia staigų spaudimą ar skausmą krūtinėje, kuris gali plėstis į kaklą, žandikaulį ar nugarą.

REKLAMA

Infarktai kiekvienais metais ištinka šimtus tūkstančių žmonių – nuo jų miršta maždaug 12 procentų, rašoma express.co.uk.

Naujas tyrimas parodė, kad dirbtinis intelektas gali užfiksuoti akustinius signalus, skleidžiamus didžiausios rizikos pacientų, dar metų metams likus iki paties infarkto.

Šis naujas neįtikėtinai galingas profilaktinio tikrinimo įrankis leidžia identifikuoti didžiausios infarkto rizikos pacientus, analizuojant jų balso ypatybes.

Pasak naujo tyrimo, ši technologija atskirti 80 skirtingų balso savybių – pavyzdžiui, kadenciją, amplitudę, toną ir dažnį.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai šį įrankį jau išbandė su 108 pacientų mėginiais. Išanalizavus jų balsus, pacientams buvo paskirtas širdies arterijų sveikatos tyrimas rentgeno spinduliais.

REKLAMA

Balsas gali išduoti, kad artėja infarktas

Jų balso analizei buvo naudojami trys 30 sekundžių trukmės įrašai, atlikti programėle „Vocals Health“. Dalyviai turėjo skaityti iš anksto paruoštą tekstą, o tada spontaniškai kalbėti apie teigiamą patirtį.

Trečio įrašo metu žmonių buvo paprašyta papasakoti kokią nors neigiamą patirtį. Tada šie įrašai buvo ištirti „Vocals Health“ algoritmo – tai dirbtiniu intelektu pagrįsta sistema, ištreniruota naudojantis daugiau nei 10 000 balso įrašų.

REKLAMA
REKLAMA

Per dvejus metus po šio tyrimo, 58,3 procento aukštą balsą turinčių tyrimo dalyvių atsidūrė ligoninėje dėl krūtinės skausmo ar kitų rimtų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, infarkto. Tuo tarpu tik 30,6 procento žemą balsą turinčių dalyvių atsidūrė ligoninėje dėl tų pačių priežasčių.

Remiantis šiais duomenimis, tyrėjai skaičiuoja, kad aukštą balsą turintys tyrimo dalyviai 2,6 karto dažniau patiria rimtas su koronarine širdies liga siejamas sveikatos problemas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinė tyrimo autorė dr. Jaskanwal Sara iš „Mayo Clinic“ Jungtinėse Valstijose sakė: „Telemedicina yra neinvazinis, ekonomiškas ir veiksmingas dalykas, pandemijos metu pasidaręs dar reikalingesnis.

Mes nesiūlome balso analizės technologija pakeisti gydytojų ar esamų sveikatos priežiūros būdų, bet manome, kad balso technologija turi didžiulį potencialą būti naudojama gretai esamų strategijų.

REKLAMA

Balso įrašą duoti pacientams yra labai paprasta ir net smagu, todėl tai gali būti labai geras būdas surinkti daugiau pacientų duomenų“.

Patys negirdime balso savybių

Naudodamiesi šia technologija tyrėjai identifikavo šešias savybes, siejamas su koronarine širdies liga, kurios buvo sudėtos į vieną skaičių nuo minus vieno iki vieno.

Dr. Sara aiškina: „Mes patys negirdime šių balso savybių. Tik mašininiu mokymusi pagrįsta technologija kvantifikuoja tai, ko žmogaus smegenys ir ausys lengvai išgirsti ir apskaičiuoti negali“.

REKLAMA

Kol kas nežinoma, koks mechanizmas jungia žmogaus balsą su širdimi, bet tyrėjai manoma, kad su tuo gali būti susijusi autonominė nervų sistema. Autonominė nervų sistema valdo nevalingus fiziologinius procesus, pavyzdžiui, kraujospūdį, virškinimą ir kai kuriuos balso aspektus.

Dr. Sara aiškina: „Todėl gali būti, kad balsas suteikia informacijos apie autonominės nervų sistemos veikimą – taigi, ir apie širdies bei kraujagyslių sveikatos būklę“.

Turimo rezultatai buvo publikuoti žurnale „Mayo Clinic Proceedings“, o balandžio mėnesį bus pristatyti Amerikos kardiologijos koledžo kasmetinėje mokslinėje konferencijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų