Kepsninėje čirškantis sterkas su midijomis, krevetės su daržovėmis ar net paprasčiausia skrudinta duona, pasak Vilniaus centre savo paslaptimis pasidalinti nusprendusių Lietuvos grilio meistrų – skanėstai, kuriuos vis labiau pamėgsta prie riebiai marinuoto šašlyko pratę lietuviai. Kaip rodo apklausos, jie vis dažniau nori maitintis sveikiau. Bet to, senovines šašlykines tautiečiai vis dažniau ima keisti į modernias kepsnines.
„Kažkiek ta mada nueina nuo standartinių mėsos iešmelių, šašlykų su pomidorų padažu. Atsiranda krevetės, atsiranda daržovių vėrinukai, kurie yra kepami. Tos pačios midijos kepamos ant grilio. Sakau, tas spektras didėja, platėja“, - sako maisto tinklaraštininkas Paulius Stoškus.
„Grilio įpročiai šiam momentui labai stipriai keičiasi. Mes turime pereiname iš tos tiesioginės kaitros, kai tiesiog atviras grilis su grotelėmis į uždaro tipo kepsnines. T. y. vadinamąjį barbekiu“, - pasakoja barbekiu asociacijos prezidentas Lukas Semeževičius.
Tačiau kaip teisingai pasirinkti kepsninę, jeigu visą gyvenimą kulinarinius sugebėjimus tobulinti sekėsi tik virš paprasčiausios šašlykinės. Juk šiuolaikiški griliai brangūs – kainuoja nuo kelių šimtų iki net kelių tūkstančių eurų, o nemokant jais naudotis galima ne tik mėsą prideginti.
„Grilį reikėtų pasirinkti pagal žmogaus poreikį. Kokio jis nori. Jeigu mažesnė šeima, nedarys didelių balių, tai užtenka kokių 50 centimetrų skersmens, nedidelio griliuko“, - tikina barbekiu meistras Gintas Grinevičius.
Tiesa, ne vienerius metus grilio šedevrus kuriantis Gintas sako, kuo labiau paploninsite piniginę, tuo ilgiau jis ir tarnaus. Ne pro šalį ir dangtis – jis padeda maistui išlaikyti šilumą, apsaugo nuo Lietuvoje dažnai ne pačių geriausių orų. Visgi, norint savo kepsniais tikrai nustebinti, gero grilio negana.
„Nusipirkus grilį, aišku, labai svarbu ir malkos. Malkas galime naudoti beržo, alksnio. Jeigu turite sodą, labai puikiai tinka obelis, tinka klevas, tinka vyšnia“, - rekomenduoja G.Grinevičius.
Tokios malkos maistui suteiks ypatingą skonį. Tačiau net ir pačios kvapniausios jūsų kepamo maisto neišgelbės, jeigu nemokėsite jo kepti. Pasak Lietuvos barberkiu kepėjų asociacijos prezidento, svarbiausia kepant – tinkama temperatūra.
„Jeigu turime atviro tipo kepsninę ir rankos laikyti virš jos neįmanoma – vadinasi jau yra per karšta, jeigu turime uždaro tipo kepsninę su termometru, tai nekaitiname daugiau 180 laipsnių. Virš tos temperatūros jau kenkiame produktui. Taip jį deginame“, - įspėja L. Semeževičius.
Be to, norint gerai iškepti, vartymą derėtų palikti vienam žmogui ir tą daryti ne per dažnai. Barbekiu meistras sako, jog lietuviai naudoja daug įvairių būdų nustatyti, ar mėsa iškepė, kas į mėsą įsmeigtą peilį deda prie lūpų, kas virš kepamo maisto laiko rankas. Visgi geriausia – senas geras termometras. Jeigu storiausios mėsos dalies centre jis rodys 82 laipsnius – mėsą galima valgyti.
O norint, kad mėsa būtų ne tik skani, bet ir sveika, svarbu marinuojant vengti naudoti per daug druskos, riebių padažų: kečupo ir majonezo. Atsargiai reiktų rinktis garnyrą. Kokybiško maisto tinklaraštininkai ir entuziastai Karolina ir Marius sako, prie keptos mėsos puikiai dera šiltos daržovės, skrudinta duona ir salotos.
Be to, sveikų ir įdomių produktų prie jūsų kepsnių ieškoti toli nereikia. Skonį paįvairinti tinka salotos su lęšiais, mėtomis, kalendromis, ir kitomis lietuviškomis žolelėmis. Net vaisiais: braškėmis, mangais ir kitais. Svarbiausia, pasak šefų, nebijoti eksperimentuoti.
Norint neapsunkinti savo maisto, ekspertai pataria prie jo nevartoti ir kaloringų užkandžių ir gėrimų.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.