• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paprastai lietuviai yra linkę skųstis, kad pas mus prekių ir paslaugų kainos auga itin sparčiai. Tačiau, jeigu tikėsime oficialia statistika, bent jau per pastaruosius metus Lietuvoje viskas brango mažiausiai iš visų Europos Sąjungos (ES) valstybių.

Paprastai lietuviai yra linkę skųstis, kad pas mus prekių ir paslaugų kainos auga itin sparčiai. Tačiau, jeigu tikėsime oficialia statistika, bent jau per pastaruosius metus Lietuvoje viskas brango mažiausiai iš visų Europos Sąjungos (ES) valstybių.

REKLAMA

Tokius oficialius infliacijos arba kainų augimo duomenis skelbia ES statistikos agentūra „Eurostat“.

Mažiausia infliacija – Lietuvoje

Per pastaruosius metus – šį kovą, palyginti su 2023 m. kovu – infliacija Lietuvoje siekė 0,4 proc. Toks metinės infliacijos rodiklis yra geriausias tarp visų bendrijos narių.

Visoje ES metinė infliacija kovą siekė 2,6 proc., o vien tik euro zonos šalyse – 2,4 proc.

Sparčiausiai kainos didėjo Rumunijoje (6,7 proc.), Kroatijoje (4,9 proc.), Austrijoje (4,1 proc.) ir Estijoje (4,1 proc.).

O, be Lietuvos, infliacijos tempas buvo lėčiausias Suomijoje (0,6 proc.), Danijoje (0,8 proc.) ir Latvijoje (1 proc.).

REKLAMA
REKLAMA

Kai yra fiksuojama lėtesnė infliacija, gyventojų ir įmonių turimi pinigai nuvertėja lėčiau.

Be to, jeigu darbo užmokestis didėja greičiau nei kainos, tai reiškia, kad realiai galima nusipirkti daugiau prekių ir paslaugų.

REKLAMA

Kita vertus, nekeldami kainų verslai gali uždirbti mažiau pelno, kurį galėtų investuoti į plėtrą, naujų darbo vietų kūrimą.

Be to, dėl mažesnės infliacijos lėtėja kai kurių mokesčių – pavyzdžiui, pridėtinės vertės – surinkimas. Valstybei surenkant mažiau mokesčių, mažėja galimybės didinti išlaidas, pvz., įvairių išmokų didinimui, saugumui, švietimui, sveikatos apsaugai ir t.t.

Per 3 metus maistas pabrango beveik 50 proc.

Net jeigu per pastaruosius metus kainos Lietuvoje augo lėčiausiai iš visų ES šalių, tai nereiškia, kad jos mažėjo. Kitaip tariant, pakilusios jos ir liko aukštumoje.

REKLAMA
REKLAMA

Skaičiuojant ilgesnį laikotarpį, pavyzdžiui, maisto kainos pas mus dabar yra kone 50 proc. didesnės nei prieš trejus metus.

Valstybės duomenų agentūros duomenimis, vien nuo 2021 m. vasario maistas mūsų šalyje pabrango 48,8 proc.

Per šį laiką duona ir grūdų produktai pabrango net 53,3 proc., mėsa – 42 proc., žuvis – 33,3 proc., pienas, sūris, kiaušiniai – 55,6 proc., aliejai – 36,6 proc., vaisiai – 28,1 proc., daržovės – net 68,8 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, per pastaruosius trejus metus pastebimai išaugo ir vidutinis darbo užmokestis.

Jeigu 2021 m. pirmąjį ketvirtį vidutinė darbuotojo alga į rankas buvo 996,5 euro, tai praėjusių metų pabaigoje ji jau siekė 1303,8 euro.

Vis dėlto vidutinio darbo užmokesčio padidėjimas 307,3 euro arba 30,8 proc. toli gražu nesiekia maisto brangimo tempo (48,8 proc.).

tv3.lt

Tikrai, neįtikėtina, augo mažiausiai, bet užaugo daugiausiai...
2022 m. kovo mėn. vidutinė metinė infliacija EU šalyse buvo 7,5 proc., Lietuvoje 15,6 proc. 2023 m. kovo mėn. vidutinė metinė infliacija EU šalyse buvo 8,1 proc., Lietuvoje 13,3 proc. Ir, koks džiaugsmas, NEĮTIKĖTINA 2024 m. kovo mėn. vidutinė metinė infliacija EU šalyse buvo 2,6 proc., Lietuvoje TIK 0,4 proc. Imam kalkuliatorių, per 3 metus lyginant su 2021 m. kovu, vidutinė EU šalių inflaicija buvo 18,2 proc., na o Lietuvoje per tą patį laikotarpį 29,3 proc. Asilai. Pas mus turi 10 proc. defliacija būtų, kad vidurkis būtų toks, kaip EU zonos vidurkis. O jie džiaugiasi, TIK 0,4 proc. KILO po to, kai per prieš tai buvusius tris metus viršijo 30 proc.
Atsiverskit Lidl kaininį leidinį Lietuvos ir Vokietijos. Prekių kainos panašios,tik Vokietijoje vokiečių atlyginimai ir perkamoji galia 3-4 kart didesni nei lietuvių. Dauguma lietuvių apie 80% savo pajamų išleidžia ant maisto ir mokesčių.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų