„Tsagaan Khass“, arba „Baltoji svastika“, turi tik 100 vartotojų, tačiau tokių grupuočių yra dar daugiau – kurios pavadintos „Dayar Mongol“ (Visa Mongolija), „Gal Undesten“ (Ugnies tauta) ir „Khukh Mongol“ (Žydroji Mongolija) – visos jos aktyviai propaguoja nacionalizmą ir skundžiasi užsienio kapitalo įmonių „grobikiškais tikslais“.
Įsikūrę būstinėje už apatinių parduotuvės sienos, Mongolijos sostinės „Tsagaan Khass“ skustagalviai rengia reidus į kasyklas, reikalaudami dokumentų ir dirvožemio pavyzdžių, kuriuos galėtų ištirti dėl užterštumo. „Anksčiau mes veikdavome grubiais metodais, eidavome kiaurai duris,“ pasakojo 40-metis grupuotės lyderis Ariunblodas Altankhuumas. „Tačiau dabar mes pakeitėme savo veiklos pobūdį ir naudojam kitus metodus, pavyzdžiui – demonstracijas“.
Organizacijos nariai kelias valandas važiavo į kasyklą vilkėdami juodą, nacių SS stiliaus uniformą. Jie klausinėjo kasyklos darbuotojų dokumentų ir susitarė grįžti kitą savaitę, kai kasykloje bus jos savininkas.
„Šiandien mūsų pagrindinis tikslas yra išsaugoti gamtą. Viskas kuo mes užsiimame yra aplinkosauga. Augantis kasyklų apetitas kelia mums nerimą,“ - pasakojo gamtosaugininkų fiureris.
Grupuotė atsirado 1990-ais su tikslu sustabdyti užterštumą, kai žlugus Sovietų Sąjungai, užsienio įmonės, naudodamos pigią įrangą iš Kinijos, pradėjo beatodairiškai kasti auksą, varį, akmens anglį ir geležies rudą. Tačiau gali būti, kad didžiąją dalį užterštumo sukelia vietos nelegalių kasyklų darbuotojai.
„Mes kalbėjome apie susidorojimą su atvykėliais, tačiau neseniai mes supratome, kad tai neefektyvu. Mes pakeitėme veiklos kryptį nuo kovos gatvėse su užsieniečiai į kovą su kasyklas valdančiomis bendrovėmis“, - pasakojo žaliųjų lyderis.
Mongolai bijo, kad atvykėliai atiminėja ir taip kuklias jų darbo vietas, kai šalyje net 30 proc. gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos, teigia „Asia Development Bank“.
„Kasyklos yra svarbiausia, ką mes turime. Jos sudaro 90 proc. mūsų ekonomikos,“ pasakojo politikos apžvalgininkas Dambadarjaa Jargalsaikhanas. „Tačiau pagrindinė problema yra nelygus gautų pajamų paskirstymas, sukeliantis šalyje didžiulę pajamų nelygybę“, - pasakojo jis.
„Tsagaan Khass“ judėjimui pelnyti pasitikėjimo apžvalgininkų tarpe sunku ne tik dėl nacių uniformų, tačiau ir dėl A. Altankhuumo garbinamo Adolfo Hitlerio.
„Mes šią ideologiją pasirinkome todėl, kad įvykiai čia yra tokie patys kaip 1939-ais, kai A. Hitlerio judėjimas transformavo šalį į supervalstybę“, - pasakojo gamtos mylėtojas.
Teigiama, kad iš tiesų ar tariamai darbdavių nuskriausti mongolai kviečiasi „žaliuosius“ nacionalistus jų gelbėti. Taip pat žiniasklaidoje nuskambėjo istorijos apie moterų, užsiimančių prostitucija užsieniečiams, nuskutimą plikai. Tačiau patys fašizmo pasekėjai teigia, kad tokie laikai jau praeityje.
„Mes tokių dalykų nebedarome. Mes jų net neskusdavome, tik nukirpdavome. Tačiau šiandien mes pasikeitėme. Tas laikas jau praėjo,“ - užtikrino A. Altankhuumas.