„Jei nesate įsitikinę vienokių ar kitokių sutrikimų atsiradimo priežastimis, būtinai pasirodykite gydytojui“, - teigė Penn State Hershey širdies ir kraujagyslių instituto Širdies kateterizacijos laboratorijos direktorius Charlesas Chambersas.
Savo sveikata atidžiau rūpintis turėtų vyresni nei 60 metų amžiaus žmonės, antsvorį turintys ar diabetu sergantys asmenys, taip pat tie, kurių organizmuose padidėjęs cholesterolio kiekis arba kamuoja pakilęs spaudimas.
„Kuo daugiau rizikos faktorių, tuo labiau reikėtų pasirūpinti širdimi“, - teigė Amerikos širdies asociacijos atstovas Vincentas Bufalino.
Ypatingai svarbu atkreipti dėmesį į šias žemiau pateiktas problemas.
Nepatogumas krūtinės srityje
Taip pats dažniausias sutrikusios širdies ar jos veiklos simptomas. Jei užsikimšo arterija arba patiriate širdies smūgį, tuo metu galite justi skausmą, spaudimą ar kitokį nepatogumo jausmą krūtinės srityje.
„Kiekvienam žmogui nepatogumą gali kelti skirtingi dalykai. Kai kurie teigia, jog tas jausmas primena deginimą ar žnaibymą, kitiems taip suskausta krūtinę, jog atrodo, kad ant jos atsisėdo dramblys“, - pasakojo Charlesas Chambersas.
Šis jausmas paprastai tęsiasi ilgiau nei kelias minutes, gali atsirasti net tada, kai ilsitės arba užsiimate aktyvia veikla.
Jei skausmas aštrus ir trumpalaikis, prilietus ar paspaudus tą kūno vietą, kurią suskaudo, nemalonus pojūtis nepadidėja, tai gali būti susiję su visai kitomis, bet ne širdies, problemomis. Jei simptomai daug rimtesni, jie neišnyksta net po kelių minučių, būtinai skambinkite 112.
Taip pat vertėtų atminti ir tai, jog širdies smūgis dažnai nesukelia jokio skausmo. Tai itin dažnai nutinka moterims.
Pykinimas, nevirškinimas, rėmuo ar pilvo skausmai
Kai kuriems pacientams širdies smūgio metu pasireiškia būtent pastarieji simptomai. Dalis jų ima vemti, teigė Charlesas Chambersas.
Tai taip pat dažniau nutinka moterims, nei vyrams.
Virškinimas sutrikti gali ir dėl kitų priežasčių, visiškai nesusijusių su jūsų širdimi, tačiau būtinai įsidėmėkite, kad tai – vienas iš širdies smūgio simptomų. Jei jaučiate, jog jums padidėjo rizika susirgti širdies ligomis, apie tai, kas vyksta su jūsų kūnu praneškite savo gydytojui.
Į ranką išplitęs skausmas
Dar vienas klasikinis širdies smūgio simptomas – skausmas, pasklindantis po visą kairę kūno pusę.
„Jis beveik visuomet pasireiškia krūtinėje ir išplinta į kitas kūno vietas. Turėjau pacientų, kurie skundėsi rankos skausmu. Paaiškėjo, jog jiems – širdies smūgis“, - apie vieną iš lengvai ignoruojamų simptomų pasakojo Charlesas.
Svaigsta galva
Pusiausvyros netekti galima dėl pačių įvairiausių priežasčių. Galbūt suvartojote nepakankamą kiekį skysčių, neturėjote laiko tinkamai pavalgyti arba tiesiog per greitai atsistojote.
Tačiau jei staiga iš niekur nieko pasijutote itin prastai, jums ėmė trūkti oro ir suskaudo krūtinę, kuo greičiau kvieskite greitąją.
Gerklės ar žandikaulio skausmai
Jei skauda gerklę ar žandikaulį ir nepatiriate jokių šiame sąraše esančių simptomų, tai tikrai nėra susiję su sutrikusia širdimi. Gali būti, jog jūs peršalote, užsikimšo jūsų sinusai.
Tačiau jei krūtinės centre atsiradęs skausmas išplinta į žandikaulį ar gerklę, vertėtų sunerimti. Kuo greičiau kvieskite gydytoją ir apibūdinkite jam, kaip jaučiatės.
Greitai pavargstama
Jei staiga po tam tikros veiklos, pavyzdžiui, lipimo laiptais ar pirkinių maišelių atsinešimo, pasijutote prastai, jums ėmė trūkti oro, nors anksčiau tai nebuvo problema, kuo greičiau užsirašykite pas gydytoją.
„Tokie ryškūs pokyčiai yra daug svarbesni, nei skausmas ar nepatogumo jausmas krūtinės srityje“, - teigė Vincentas Bufalino.
Itin didelis išsekimas ar nepaaiškinamas silpnumas, ypač moterims, kartais trunkantis net kelias dienas, gali būti širdies ligos požymis.
Knarkimas
Kol snaudžiate, knarkti yra normalu, tačiau neįprasti miego metu skleidžiami garsai, garsus knarkimas, oro gaudymas ar net užspringimas gali būti miego apnėjos požymis. Ši liga diagnozuojama tiems, kurie nakties miego metu trumpam nustoja kvėpuoti. Taip padidinamas širdžiai tenkantis krūvis.
Prakaitavimas
Jei be jokios priežasties jus išpylė šaltas prakaitas, tai ženklas, jog galbūt tuo metu jūs patiriate širdies smūgį. Jei šis simptomas pasirodė kartu su kitais anksčiau pateiktais, kuo skubiau skambinkite greitajai pagalbai arba prašykite, kad jus kas nors nuvežtų į gydymo įstaigą.
Nepraeinantis kosulys
Daugeliu atveju ilgai nepraeinantis kosulys praneša ne apie širdies problemas, tačiau jei jūs sergate kokia nors širdies liga arba esate širdies ligų rizikos grupėje, niekada neignoruokite bet kokio atsiradusio kosulio.
Jei iškosėjate baltos ar rožinės spalvos gleives, tai gali būti susiję su sutrikusia širdies veikla. Tai nutinka tuomet, kai širdis nebegali tinkamai atlikti savo darbo ir dėl to kraujas vėl grįžta į plaučius.
Paprašykite, kad gydytojas nustatytų jūsų kosulio priežastį.
Ištino kojos, pėdos ar kulkšnys
Jei jau kurį laiką jus kamuoja ištinusios pėdos, kojos ar padidėjusios kulkšnys, taip nutikti gali sutrikus kraujotakai.
Kai širdis nepakankamai greitai varinėja kraują, jis kaupiasi venose ir dėl to pastarosios plečiasi.
Širdies ligos neleidžia kepenims tinkamai pašalinti organizme susikaupusio vandens ir druskų, o tai taip pat skatina kojų tinimą.
Sutrikęs širdies ritmas
Normalu, jog susijaudinus ar išsigandus jūsų širdis ima sparčiau plakti, tačiau jei pajutote, jog širdies ritmas sutrinka ilgiau nei kelioms sekundėms arba tai nutinka gan dažnai, būtina gydytojo konsultacija.
„Daugeliu atveju tai sukelia kažkas, ką lengva išgydyti, pavyzdžiui, padidėjo suvartojamo kofeino kiekis arba asmuo nepakankamai miega“, - teigė Vincentas Bufalino.
Tačiau kartais šis simptomas būna susijęs su prieširdžio fibrialiacija – širdies liga, kurią būtiną gydyti.