Eksperimento rezultatai nustebino ir patyrusį gydytoją neurologą profesorių Dalių Jatužį, ir eksperimente dalyvavusį aktorių Artūrą Žiedelį.
„Praeiviai reagavo įvairiai. Vieni tiesiog abejingai praėjo pro šalį. Kiti padėjo pakilti nuo žemės, bet nieko neklausę iškart nužingsniavo tolyn. Iš tiesų insultas yra klastingas – insulto ištiktas žmogus kartais atrodo tarsi girtas. Todėl kai kurie praeiviai tiesiog numoja ranka“, – įspūdžiais dalinosi Kauno kamerinio teatro aktorius A. Žiedelis
Santaros klinikų neurologas prof. Dalius Jatužis pastebėjo, kad pagrindinė praeivių klaida – pastatyti žmogų ant kojų ir nueiti.
„Daugelis mano, kad, jei žmogus atsistojo, tai pagalbą išsikviesti sugebės pats. Tokia klaidinga nuostata gali kainuoti gyvybę. Gerai, kad atsirado sąmoningų praeivių, kurie nedelsė ir iškart kvietė greitąją pagalbą. Tai pats svarbiausias sprendimas ištikus bet kokiai nelaimei, o ypač insultui“, – teigė profesorius.
Pagrindiniai insulto požymiai – nerišli, sutrikusi kalba arba jos supratimas, paralyžiuotos galūnės (ypač vienos pusės) ir perkreiptas veidas. Įtariant insultą, požymius atpažinti galima paprašius nusišypsoti, pasakyti savo gimimo datą ir pakelti rankas į viršų.
Jei bent vienos iš šių užduočių atlikti nepavyksta, būtina tuoj pat kvieti greitąją pagalbą. Nors eksperimento metu tereikėjo keleto minučių, kol praeiviai puolė kviesti greitąją pagalbą, tačiau, anot gydytojo, taip nutinka retais atvejais.
„Jei pagalba būtų suteikiama laiku, kur kas rečiau susidurtume su skaudžiausiomis insulto pasekmėmis. Svarbiausia į ligoninę pakliūti per pirmąsias tris-keturias valandas, tačiau dažnai ligoniai pas mus atvyksta po penkių ar šešių, o tokiais atvejais nebegalime taikyti veiksmingiausių šiuolaikinių insulto gydymo metodų.
Šis eksperimentas parodė, kad žmonėms trūksta informacijos apie insultą, tačiau likau maloniai nustebintas, kad kai kuriais atvejais pagalba buvo suteikta itin greitai“, – dėstė prof. D. Jatužis.
Vien 2016 m. insultas Lietuvoje ištiko 9505 žmones arba daugiau nei 25 kasdien. Pagrindinė insulto prevencija – sveikas gyvenimo būdas ir reguliarios sveikos patikros pas šeimos gydytoją.
Socialinis eksperimentas yra dalis VšĮ „Saugok save“ rengiamos insulto savaitės, kuri skirta paminėti spalio 29-ajai – tarptautinei insulto dienai. Lietuvos gyventojai skatinami atkreipti dėmesį į gresiančią insulto riziką, mokomi atpažinti insulto simptomus ir suteikti pagalbą insulto ištiktam žmogui.