„Dabartinėje darbovietėje dirbu jau ketverius metus ir jaučiuosi nusipelniusi premijos. Tačiau darbdavys aiškina, kad ji man nepriklauso. Kaip apskaičiuojamas darbo užmokestis?“ – klausia Ramutė K. iš Jurbarko.
Atsako Valstybinės darbo inspekcijos vyriausioji specialistė Audronė Guigaitė.
Darbo užmokestis yra atlyginimas už darbą, kurį darbuotojas atlieka pagal darbo sutartį. Darbo apmokėjimo sąlygos turi būti teisingos, aiškios ir suprantamos. Darbui apmokėti įprastai naudojamos dvi darbo užmokesčio formos: laikinė ir vienetinė. Abi šios formos gali būti derinamos.
Kai darbo užmokestis apskaičiuojamas atsižvelgiant į išdirbtas valandas, darbo sutartyje nustatomas mėnesinis arba valandinis darbo užmokestis. Pirmu atveju darbo užmokesčio dydis nesikeičia pagal to mėnesio darbo dienų skaičių. Antru atveju darbuotojas gaus darbo užmokestį už faktiškai dirbtą laiką ir kiekvieną mėnesį gaunamas darbo užmokestis skirsis.
Šiuo metu minimalusis valandinis atlygis – 6,06 Lt, minimalioji mėnesinė alga – 1 000 Lt. Beje, jeigu darbo sutartyje nustatytas valandinis darbo užmokestis, darbdavys neturi darbuotojui garantuoti kiekvieną mėnesį sumokėti minimalią algą (1 000 Lt).
Naudojant vienetinę darbo užmokesčio formą, darbo užmokestis apskaičiuojamas atsižvelgiant į pagamintą produkciją ar atliktas paslaugas. Tokiu atveju darbo sutartyje nustatomos konkrečios darbo normos. Jos turi būti pagrįstos technologinėmis, ekonominėmis ir kitomis sąlygomis, kurių reikia darbams atlikti. Darbdavys darbuotojui turi sumokėti minimalią mėnesinę algą, net jei jis nepadarė sutartų darbų. Darbuotojui, dirbančiam pagal vienetinę darbo užmokesčio sistemą, taip pat turi būti užtikrinamas darbo ir poilsio laiko režimas.
Darbo užmokestį gali sudaryti dvi dalys – tarifinis atlygis ir premijos, priedai. Tarifinis atlygis – tai fiksuotas pinigų kiekis už darbą einant konkrečias pareigas per valandą ar mėnesį. Priedai ir premijos – tai kintamoji darbo užmokesčio dalis, nustatoma atsižvelgiant į darbuotojo profesines savybes, jo atliekamo darbo kokybę ir pan.
Priedo skyrimas turi būti numatytas darbo sutartyje. Darbdavys gali skatinti darbuotojus už gerą darbo pareigų vykdymą, geros kokybės produkciją, ilgalaikį ir nepriekaištingą darbą, taip pat už kitus darbo rezultatus. Premija yra viena iš darbuotojo skatinimo priemonių. Darbuotojas neturi teisės tokios premijos reikalauti, tik darbdavys sprendžia, mokėti ją ar ne.