Negalia ne vieną priverčia belsti į Socialinių paslaugų centro duris ir prašyti lazdos, ramentų, vežimėlio ar kitokių techninės pagalbos priemonių.
Prireikus vežimėlio, vaikštynės, lazdos, automatiškai reguliuojamos lovos ar kitokių techninės pagalbos priemonių, panevėžiečiai jų prašo Socialinių paslaugų centre.
„Reikia atsinešti asmens dokumentus, pateikti prašymą ir būtinai gydytojo pažymą, patvirtinančią kokia ir kuriam laikui priemonė reikalinga“, – sako Panevėžio socialinių paslaugų centro Socialinės pagalbos skyriaus vedėją vaduojanti specialistė Regina Buliauskienė.
Reikalingos priemonės, jeigu jų tuo metu nėra centre, atvežamos iš Nemuno gatvėje esančio Techninės pagalbos neįgaliesiems centro Panevėžio skyriaus.
Permainos kitą vasarą
Visos apskrities neįgaliuosius priemonėmis aprūpinantis Techninės pagalbos neįgaliesiems centro Panevėžio skyrius kitą vasarą turėtų būti perkeltas į naujas patalpas. Būsimą statinį projektavusi ir projekto priežiūrą vykdysianti bendrovė „Panevėžio miestprojektas“ praneša, kad techninės pagalbos neįgaliesiems centro statyba Dainavos gatvėje 23A jau pradedama. Projekto vertė apie 3 milijonus litų.
Pastato architektai – Arvydas Narkevičius ir Inga Kovaliovienė. Planuojama, kad objektas bus statomas apie metus, centras veiklą turėtų pradėti kitą vasarą.
Techninės pagalbos centro Panevėžio skyriaus specialistas Jonas Kubilius sako, kad kol kas centras gyvuoja kiek daugiau nei 100 kvadratinių metrų patalpose, o naujosios užims per 430 kvadratinių metrų.
Dabar centrui patalpų tikrai per mažai, jos nepritaikytos neįgaliesiems, be to, trūksta modernios įrangos. Centro pastatą projektavę architektai mano, kad į naująsias patalpas neįgalieji daug lengviau pateks, savarankiškai laisviau judės. „Tai bus šiuolaikiškas ir pirmasis toks statinys Panevėžyje, skirtas ir pritaikytas neįgaliesiems pagal visus Europos Sąjungos reikalavimus“, – teigė architektas A. Narkevičius.
Didės darbų apimtys
Centre dirbantis specialistas J. Kubilius sako, kad persikėlus į naujas gerokai erdvesnes patalpas bus plečiama ir darbų apimtis. „Galėsim įrengti pagalbos priemonių remonto dirbtuvę, imtis kitokios veiklos“, – tikina specialistas.
Pagrindinė Techninės pagalbos neįgaliesiems centro veikla – užtikrinti neįgaliųjų medicininę, socialinę ir profesinę reabilitaciją ir aprūpinti pagalbos priemonėmis: vežimėliais, vaikštynėmis, ramentais, čiužiniais praguloms išvengti, lazdelėmis, didinamaisiais stiklais, laikrodžiais akliesiems, baltosiomis lazdelėmis, žadintuvais kurtiesiems ir kt.
Naujose patalpose bus galima sutalpinti modernią sandėliavimo, techninės pagalbos priemonių pritaikymo neįgaliesiems, baldų, kompiuterinės technikos ir programinę įrangą ir kt.
Kai kurie panevėžiečiai neįgalieji dėl pagalbos priemonių kreipiasi ne į Socialinių paslaugų centrą, o tiesiai į Techninės pagalbos neįgaliesiems centrą Nemuno gatvėje 15. Tai pageidaujantieji įsigyti elektrinį vežimėlį, aktyvaus tipo vežimėlį, skuterį, individualiai pagamintą specialią techninės pagalbos priemonę bei priemones, skirtas asmenims, turintiems regėjimo ar klausos negalią.
Eilė sutrumpėjo
Neįgalieji bei jų artimieji sunkiai įsivaizduoja, kaip reikėtų gyventi be techninės pagalbos priemonių. Jų atsiranda vis tobulesnių, patogesnių, suteikiančių galimybę gyventi visavertį gyvenimą. O juk vyresni žmonės dar prisimena laikus, kai paprasčiausių ramentų, vaikštynių, vežimėlių, lazdų būdavo sunku gauti, jų reikėdavo laukti eilėse.
„Dabar retos techninės pagalbos priemonės iš karto negali gauti ir tenka palaukti“, – sako Socialinių paslaugų centro darbuotoja R. Buliauskienė.
„Gal dažniau laukiama priemonių, reikalingų visiškos negalios, prie patalo prikaustytiems žmonėms. Štai liepą gavome keturiolika automatiškai reguliuojamų lovų, dešimt pragulų išvengti padedančių čiužinių. Išdalijus juos, eilės beveik ištirpo“, – kalba R. Buliauskienė.
Techninės pagalbos priemonėmis vadinami bet kokie neįgaliųjų naudojami gaminiai, įrankiai, įranga ar techninė sistema, padedanti išvengti, kompensuoti, sumažinti arba pašalinti sutrikusių funkcijų įtaką sveikatos būklei, asmens savarankiškumui, ugdymuisi bei darbinei veiklai.
Negalios žmonėms priemonės duodamos be jokio užmokesčio. Tačiau kai jos nebereikalingos, pasibaigia nurodytas laikas ar neįgaliam asmeniui mirus, jo šeimos nariai privalo per 30 dienų grąžinti priemonę.
Gali išsinuomoti
R. Buliauskienė sako, kad darbingo amžiaus asmenys, netikėtai patekę į bėdą, Socialinių paslaugų centre techninės pagalbos priemones gali išsinuomoti.
Sudarius nuomos sutartį, klientas, norintis išsinuomoti priemonę vienai ar dviem paroms, už nuomą sumoka iš karto pagal nustatytus nuomojamų techninės pagalbos priemonių nuomos įkainius.
Asmuo, pageidaujantis išsinuomoti techninės pagalbos priemonę vienam kalendoriniam mėnesiui ar ilgesniam laiko tarpui, už nuomą sumoka iki kito mėnesio 5 dienos.
Pasak R. Buliauskienės, mokestis tikrai nėra didelis, o priemonė žmogui reikalinga, gali jam padėti. Pavyzdžiui, lazda parai kainuoja 10 centų, vaikštynė 40 centų, universalus vežimėlis parai 60 centų, mėnesiui – 16 litų. Automatiškai reguliuojama lova mėnesiui kainuos 56 litus, čiužinys nuo pragulų 11 litų ir kt.
Yra daugybė negalios kamuojamų žmonių gyvenimą palengvinančių priemonių, tai ir perslinkimo lenta, ir dušo kėdė, vonios suoliukas, nugaros atrama, yra net apsirengimą palengvinančių įrengimų, kojinių apmovimo priemonių ir daug kitokių.
V. Jaleniauskienė