Nedarbo pašalpas į bedarbių sąskaitas pradėjus pervesti „Sodrai“, išmokėjimai strigo.
Nuo 2013 metų į bedarbių sąskaitas nedarbo pašalpas perveda ne Darbo birža, o „Sodra“. Sausį nedarbo pašalpas už gruodį dar pervedė birža, bet už sausį pinigus jau mokėjo „Sodros“ Utenos skyrius. Nors apie pokyčius buvo rašoma, kad gyventojai, pasikeitus nedarbo išmokų mokėtojui, jokio skirtumo nepajus, skirtumą pajuto daugelis – nedarbo išmokų mokėjimas strigo. Kai kurie bedarbiai darbo išmokų už sausį negavo net pasibaigus vasariui.
Maitino pažadais
Apie tai, kad nedarbo išmokos už sausio mėnesį smarkiai vėluoja, „Panevėžio balsui“ elektroninį laišką parašė panevėžietė Agnė S. (pavardė redakcijai žinoma – autorės pastaba). Jos laiške rašoma: „Nuo vasario 1 dienos išmokas, kurias mokėdavo Darbo birža, mokėti perėmė „Sodra“. Na ir prasidėjo „linksmybės“. Beveik visoje Lietuvoje žmonės vasario mėnesį liko be jokių pajamų. Kas svarbiausia, niekas niekur negali suteikti tikros informacijos. Vos pabandžius kažkur pasiskambinti, žmogus vis nukreipiamas kitu adresu. Taip ir laukėme, pažadais buvome maitinami visą mėnesį. Išmokėjimų datos „Sodroje“ vis keitėsi ir keitėsi, kol galiausiai kai kurie taip ir likome be pajamų vasario mėnesį. Tiesa, kai kurie laimingieji gavo pinigėlius, bet iš įvairių diskusijų forumuose galima suprasti, kad tų laimingųjų tik maža dalis. Šiandien jau kovo mėnuo. Pavasaris, tačiau, manau, kad tikrai ne visi gyvena pavasario nuotaikom. Apvilti žmonės suka galvas dėl nesumokėtų mokesčių ir kitų neįvykdytų finansinių įsipareigojimų.“
Diskusijos internete
Paskaičius diskusijų įrašus interneto svetainėse, tapo aišku, kad nedarbo išmokų už sausio mėnesį lietuvaičiai pradėjo laukti jau nuo vasario vidurio. Štai žinutė iš Klaipėdos: „Negavo ir Klaipėda dar. Šiandien jau sako, kad iki paskutinės mėnesio dienos bus mokėjimai. Naujas kažkoks patvirtinimas išėjo, kad mėnesio 10–30 dienomis vyksta mokėjimai. Taip sakant, apsidraudė. Tai sėdim ir laukiam – jei vieniem pervedė 10 dieną, tai kitiem bus 30.“
Kitoje žinutėje galima perskaityti išaiškinimą, kodėl „Sodra“ vėluoja mokėti: „Todėl, kad sausio mėnesį mokėjo už gruodį, o už gruodį mokėjo Darbo birža. O va nuo sausio mokėjimus perėmė „Sodra“ ir jie moka pirmą kartą. Kol jie susikrapštys, kol įsivažiuos į bėgius, tol gal ir kils neaiškumų... Paskui viskas bus gerai.“
Forume galima perskaityti, kokį atsakymą gavo žmogus, paskambinęs į „Sodrą“: „Na ką, neišlaikė man nervai. Skambinausi į „Sodrą“. Tai tiesiai šviesiai pareiškė – mes ne birža ir neturim nustatytos mokėjimų dienos. Liepė laukt iki mėnesio pabaigos. Tai visko gali būt, kad pinigai gali ir 28 dieną ateit...“
Skambinusi į „Sodros“ Utenos skyrių, atsakymą gavo štai tokį: „Aš net buvau į „Sodrą“ nuvažiavusi, tai pasakė, kad viską skaičiuoja ir tvarko Utenos „Sodra“. Todėl liepė skambinti ten. Tai ir jūs bandykit susisiekti su Utenos „Sodra“ ir ten pasakys, gausite ar ne pinigus. Kai aš paskambinau, tai pasakė, kad apskaičiuota, bet sąskaitos neturi. Todėl ir nepervesta.“
Aptarnavimo tvarka paprastesnė
Priminsime, kad nedarbo socialinio draudimo išmokas nuo šių metų pradžios skiria ir moka Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Utenos skyrius. Toks buvo projektas, o jo rengėjai tikino, kad nedarbo socialinių išmokų skyrimą ir mokėjimą perdavus „Sodrai“, klientų aptarnavimo tvarka taps paprastesnė, pagerės paslaugų prieinamumas ir pasiekiamumas. Taip pat sumažės informacijos apsikeitimo poreikis tarp Lietuvos darbo biržos ir „Sodros“.
Priėmus įstatymo projektą, esą supaprastės ir sumažės Lietuvos darbo biržos administravimo sąnaudos, susijusios su nedarbo išmokų skyrimu ir mokėjimu. Sutaupytos lėšos galės būti panaudotos vykdant kitas su užimtumu susijusias funkcijas. Bedarbiai gali nė nepajusti, kai jiems skiriamas nedarbo išmokas pradės mokėti nebe Darbo birža, o kita įstaiga. Tačiau redakciją pasiekę skundai byloja ką kitą.
Atsako už savo įstaigą
Panevėžio darbo biržos direktoriaus pavaduotoja Audronė Biguzienė „Panevėžio balsui“ sakė, kad nežino, kaip dirba „Sodra“ „Galiu atsakyti už savo įstaigos darbą. Darbo birža nedarbo išmokas mokėdavo kiekvieną mėnesį nuo 7 iki 25 dienos. Kiekvienas neturintis darbo išmoką gaudavo skirtingą mėnesio dieną. Tai priklausydavo, kada bedarbis ateidavo užsiregistruoti į Darbo biržą. Pavyzdžiui, jei žmogus į biržą ateidavo 10 mėnesio dieną, išmoka jį pasiekdavo 13–14 dienomis. Dabar registracija, kaip ir buvo anksčiau, vyksta Darbo biržoje. Visi duomenys apie bedarbius suplaukia į „Sodrą“ ir jie mato, kiek yra neturinčių darbo. „Sodra“ apskaičiuoja išmokas ir jas perveda į sąskaitas. Kodėl stringa mokėjimai, atsakyti negaliu. To reikia klausti „Sodros“ Utenos skyriaus. Jie centralizuotai moka nedarbo išmokas“, – aiškino A. Biguzienė ir sakė, kad Panevėžio mieste ir rajone nedarbo išmokas šiuo metu gauna 977 gyventojai.
Buvo nesklandumų
„Sodros“ Utenos skyriaus direktoriaus pavaduotoja Audronė Pavliukevičienė prisipažino, kad pradėjus centralizuotai mokėti nedarbo išmokas nesklandumų buvo.
„Nedarbo išmokas per vasario mėnesį gavo 99 procentai darbo neturinčių gyventojų. Tai beveik 48 tūkstančiai gavėjų. Iš viso išmokėta per 21 milijoną litų. Sudėtingas laikotarpis buvo. Projektui įgyvendinti nebuvo duota pereinamojo laikotarpio. Be to, vasario mėnuo trumpas – 28 dienos. Negana to – problemos dėl Ūkio banko. Nors nesklandumų su mokėjimais buvo, stengiamės visiems išaiškinti, kodėl atsirado trikdžiai ir kaip su jais susidorojome. Dar galiu pasakyti, kad nedarbo išmokas gavėjams pradedame mokėti nuo mėnesio 14 dienos ir jas mokame iki mėnesio paskutinės dienos“, – aiškino apie mokėjimo tvarką A. Pavliukevičienė ir apgailestavo, kad nedarbo išmokų mokėjimas vėlavo.
Pasak jos, vėluota ne specialiai. „Žmonės dirbo ir stengėsi atsakyti į visus klausimus. Tačiau ne visi skambinusieji girdi tą, ką sakome. Jie aiškinimus supranta savaip. Buvo ir tokių, kuriems negalėjome pervesti, nes nenurodytos sąskaitos arba sąskaitos buvo Ūkio banke ir jų nepakeitė. Kad ir kaip būtų, stengsimės, kad šį mėnesį išmokėjimai vyktų sklandžiai“, – žadėjo A. Pavliukevičienė, kad kovą nedarbo išmokos gyventojus pasiektų laiku.