Panevėžio apskrities policija netrukus nebeišgalės valgydinti areštinių "klientų". Tokia padėtis susiklostė todėl, kad blogėjant ekonominei situacijai vis daugiau pažeidėjų vietoj piniginių baudų renkasi administracinį areštą.
Panevėžio apskrities vyriausiajam policijos komisariatui vadovaujantis Rimantas Bobinas nerimauja, kad netrukus pristigs lėšų areštantams maitinti. Nors šiemet tam tikslui skirta suma, palyginti su pernykšte, didesnė beveik 35 tūkst. litų ir siekia 193,3 tūkst. litų, pinigai baigia išsekti.
Penkiose Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato areštinėse kasdien laiką leidžia iki 100 sulaikytųjų. Vien Aukštaitijos sostinėje iki lapkričio 1-osios areštantų duonos jau ragavo 856 asmenys. Trečdalis jų čia pateko dėl administracinių teisės pažeidimų, likusieji - dėl baudžiamųjų. R.Bobinas atkreipė dėmesį, kad dauguma pirmųjų - Kelių eismo taisyklių pažeidėjai. Vieni jų už grotų pakliūva siunčiami teismo, kai areštą pasirenka vietoj piniginės baudos, kiti areštinėse atsiduria nesusimokėję baudų.
Vienam areštantui maitinti per parą skiriama šiek tiek daugiau nei 8 litai. Nusikaltusio asmens areštinėje praleista para mokesčių mokėtojams iš viso atsieina apie 20 litų. Anot R.Bobino, daugiausia administracinės teisės pažeidėjai atsiduria už grotų trisdešimčiai parų. Tokia bausmė atstoja tūkstantines baudas. Komisariato viršininkas pabrėžė, kad būta areštantų, kurie už nusižengimus valdišką duoną valgė visą pusmetį.
"Areštines lanko įvairiausi tikrintojai, tarp jų ir žmogaus teisių gynėjai. Beveik visi turi mums priekaištų dėl netinkamų sąlygų. Ateitų tie tikrintojai pažiūrėti, kokiomis sąlygomis dirba mūsų policininkai..." - piktinosi R.Bobinas. Baimindamiesi, kad iki metų pabaigos pristigs pinigų areštantams maitinti, Panevėžio apskrities policijos komisariatai linkę juos "rūšiuoti". Padariusieji baudžiamuosius nusikaltimus bet kuriuo atveju pateks už grotų, o administracinės teisės pažeidėjams ketinama siūlyti bausmę atlikti kitąmet.
Paklaustas, ar negalima suimtųjų įdarbinti, R.Bobinas tikino, kad tokios galimybės nėra. Pasak pareigūno, dirbti areštantams neleidžia įstatymai, nes tektų juos instruktuoti, atsakyti už jų saugumą ir sveikatą. Tam policijai reikėtų papildomų lėšų ir etatų.
Policijos departamento atstovai, LŽ paklausti apie pinigų, skirtų areštantams maitinti, stygių, pripažino, kad ši problema gali kamuoti ir kitus šalies komisariatus, nors iki šiol nusiskundimų dėl to negauta. Policijos departamentas šiemet nėra numatęs papildomų lėšų areštantams maitinti. Esą komisariatai turėtų verstis iš pačių sutaupytų pinigų.
Daiva BARONIENĖ