Kaip ir kiekvienais metais, iki lapkričio 10 d. vairuotojai turi pakeisti vasarines padangas į žiemines, o jeigu senos padangos kitą sezoną nebebus tinkamos naudoti, jas galima palikti tiesiog autoservise.
Visgi vilniečiui Aurimui (tikrasis vardas redakcijai žinomas – red. past.) už padangų keitimą teko pakloti daugiau nei įprastai, mat autoserviso, kuris įsikūręs sostinės Šiaurės miestelio rajone, atstovai už paliktas senas padangas dar ir pareikalavo susimokėti.
Tiesa, pašnekovas pasakoja, kad dar anksčiau už šią paslaugą kitame Vilniaus servise pakloti daugiau pinigų nereikėjo.
„Kurį laiką pirkdavau nenaujas padangas ir nekreipdavau dėmesio, kokia jų kokybė. Greitai nevažinėju, esu atsargus, tai ir nepastebėdavau. Bet pasitaikydavo momentų, kad kartą ar du kartus per metus jas nuleisdavo, todėl prieš ketverius metus senesnei mašinai nusipirkau nebrangias, bet naujas žiemines padangas, kurias naudočiau ir vasarą. Tiesiog gaila laiko ir pinigų dukart per metus važiuoti į servisą ir keisti vasarines padangas į žiemines ir atgal.
Aišku, prašiau, kad senas padangas pasiimtų. Pasiklausiau iš anksto, ar reikės mokėti už utilizavimą, tačiau pasakė, kad nereikės“, – kalbėjo Aurimas.
Visgi šiais metais, Aurimui įsigijus naują automobilį ir palikus senas padangas servise, vyras sulaukė mechanikų „dovanėlės“.
„Šiemet pakeičiau seną mašiną, o ant naujos, kuri atvežta iš Prancūzijos, buvo vasarinės padangos. Taigi dar spalį nusprendžiau jas pakeisti į žiemines.
Su servisu suderinome kainą, bet kai gavau sąskaitą, pastebėjau, kad už 4 padangų utilizavimą paėmė 12 eurų“, – pasakojo vilnietis.
Nors vyras tvirtina, kad su serviso atstovais rietis neketina, Aurimas neslepia, kad tokia situacija jį kaip reikiant supykdė.
„Nesiginčijau, nes reikės pas juos dar važiuoti. Bet, manau, jeigu perki iš jų naujas padangas, už jas ir keitimą sumoki kelis šimtus eurų, tai senas turėtų paimti nemokamai. Pikta, kad taip apgaudinėja klientus“, – kalbėjo vyras.
Ar reikia mokėti už atiduotas senas padangas?
Aplinkos apsaugos departamento atstovai naujienų portalui tv3.lt teigė, kad kiekvienas vairuotojas autoservise, kuriame yra tvarkomas automobilis, turi teisę palikti senas padangas nemokamai.
„Vadovaujantis Aplinkos apsaugos reikalavimų transporto priemonių techninei priežiūrai ir remontui aprašu autoserviso veiklos vykdytojai privalo priimti visas transporto priemonių remonto veiklos metu susidariusias atliekas“, – teigiama atsiųstame paaiškinime.
Tiesa, aplinkosaugininkai atskirų situacijų, ar servisai nepiktnaudžiaujama esamais reikalavimais, nesiaiškina, tačiau atlieka kitus tikrinimo veiksmus.
„Autoservisų patikrinimų metu Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai tikrina atliekų susidarymo apskaitą, kurioje matomi susidariusių atliekų (padangų ir kt. atliekų) kiekiai, jų laikymo terminai bei jų perdavimas atliekų tvarkytojams.
Taip pat tikrinami pakartotiniam naudojimui transporto priemonių dalių perdavimo ir priėmimo aktai.
Statistika apie atvejus kai susidariusios atliekos (padangos) nebuvo priimamos ar už jų priėmimą buvo prašomas papildomas mokestis nėra renkama“, – rašoma komentare.
Aplinkos ministerijos atstovai savo ruožtu primena, kad gyventojai senas padangas gali nemokamai palikti techninės priežiūros ir remonto paslaugas teikiančiose įmonėse, padangų parduotuvėse ar didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.
Padangų pardavėjai taip pat privalo nereikalaudami papildomai sumokėti priimti vartotojo atiduodamas senas padangas, jeigu atiduodamos padangų atliekos skirtos tam pačiam transporto priemonės tipui ir jų skaičius (skaičiuojant vienetais) atitinka perkamų naujų padangų skaičių.
Nebetinkamas naudoti padangas galite pristatyti į savo savivaldybės didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę. Šiuo metu Lietuvoje veikia 110 didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių. Kiekvienos apskrities aikštelių adresus, telefonus ir darbo laiką galima rasti čia
Už išmestas atliekas – kelių tūkstančių bauda
Jei atsisakoma priimti naudoti nebetinkamas padangas teisės aktuose nustatyta tvarka, Aplinkos ministerija prašo pranešti Aplinkos apsaugos departamentui. Už pareigos priimti iš gyventojų padangų atliekas nevykdymą juridiniams asmenims gresia bauda nuo 6 tūkst. iki 14 tūkst. eurų (Aplinkos apsaugos įstatymo 102 str. 3 d.). Už tokį pat pakartotinį pažeidimą – bauda nuo 14 iki 23 tūkst. eurų.
Primename, kad atsikratę padangų nesilaikant teisės aktuose nustatytos tvarkos, ir gyventojai gali turėti neplanuotų išlaidų. Baudos už į gamtinę aplinką išmestas atliekas numatytos Administracinių nusižengimų kodekse/ Priklausomai nuo to, kokios atliekos ir kiek jų išmesta, bauda gali siekti ir kelis tūkstančius eurų.
2020 m. vien tik Lietuvos miškuose buvo surinkta daugiau kaip 268 tonų išmestų nenaudojamų padangų. Jų paliekama ir apleistuose pastatuose, žemės sklypuose. Padangos yra daugiau nei 80 metų. Deginti jų negalima, nes išsiskiria kenksmingos medžiagos.
Ateityje šios atliekos atskyrus gumą, metalą ir tekstilę bus perdirbamos, guma naudojama keliams, šaligatviams, dviračių takams tiesti, sporto, žaidimų aikštelėms kloti.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad nuo lapkričio 1 dienos taip pat leidžiama naudoti dygliuotas padangas. Naudojant tokias padangas būtina prisiklijuoti skiriamąjį ženklą.
Nuo lapkričio 10-osios bus draudžiama eksploatuoti automobilius su vasarinėmis padangomis. Šis ribojimas galios iki kovo pabaigos.|