Visų pirma, leiskite jus trumpai supažindinti su istoriniu kontekstu. Šimtaprocentiniu santykiu 12/0 NBA sezoną pradėjusi „Cavaliers“ komanda jau dabar yra 6 vietoje pagal sėkmingiausią visų laikų startą.
Jau dabar rikiuojasi tarp geriausių istorijoje
Šią poziciją Klivlandas dalijasi su Čikagos „Bulls“ (1996–1997 m.) ir Sietlo „SuperSonics“ (1982–1983 m.), kurios taip pat sezoną pradėjo laimėdamos po 12 sykių iš eilės. Tiesa, Čikagos ir Sietlo komandoms sekėsi skitingai. Michaelo Jordano vedamas „Bulls“ klubas 1997 m. tapo NBA čempionais, o „SuperSonics“ 1983 m. pralaimėjo jau pirmajame atkrintamųjų varžybų raunde.
„Cavs“ pasiekimas (12/0) jau dabar yra trečias geriausias startas XXI a. NBA istorijoje. Klivlandas šiame šimtmetyje, o kartu ir tūkstantmetyje, nusileidžia tik San Fransisko „Warriors“ (24 pergalės iš eilės (2015–2016 m. sezone) ir Dalaso „Mavericks“ (14 pergalių iš eilės 2002–2003 m. sezono starte).
2016 m. „Warriors“ krepšininkai pagerino visų laikų rekordą, iškovodami 73 pergales ir patirdami vos 9 pralaimėjimus. Vis tik didžiajame NBA finale Steve‘o Kerro auklėtiniai nusileido būtent „Cavaliers“ ekipai, kuri į save vėl pritraukė pagrindines rampų šviesas.
2002–2003 m. sezoną net 14 pirmųjų rungtynių laimėjusi „Mavericks“ pasiekė Vakarų konferencijos finalą, tačiau galiausiai taip pat liko be titulo.
Ši vis dar „gyva“ „Cavaliers“ pergalių serija, nepaisant to, kaip susiklostytų šis sezonas, jau dabar yra neįtikėtinas reiškinys dėl kelių priežasčių.
„Cavs“ praėjusiame reguliariajame sezone iškovojo 48 pergales ir nužygiavo iki pat Rytų konferencijos finalo, kuriame 1:4 nusileido busiems čempionams Bostono „Celtics“, o tai yra geriausias rezultatas nuo LeBrono Jameso eros Klivlande pabaigos.
Klubo reguliaraus sezono rekordas – 57 pergalės. Būtent tiek „Cavaliers“ iškovojo 1998–1989, 1991–1992 ir 2015–2016 m. Realu, kad šį sezoną „Cavaliers“ bus labai arti franšizės rekordo, o galbūt jį net ir pagerins.
„Cavs“ specifika ir pergalingas receptas
Būkime atviri, niekas iš NBA apžvalgininkų nesitikėjo, kad „Cavaliers“ sezoną pradės būtent taip. To galbūt buvo galima tikėtis iš Anthony Edwardso Minesotos „Timberwolves“ ar Jaysono Tatumo Bostono „Celtics“, tačiau tikrai ne iš Dariuso Garlando ir Donovano Mitchello „Cavaliers“.
Amerikos ir NBA masteliais Klivlandas yra maža provincija, kuri į save žiniasklaidos dėmesį gali pritraukti dviem atvejais – komandoje turėdama LeBroną Jamesą arba išgyvendama tokį sezono startą, kokį matome dabar.
Tokio mažo „marketo“ NBA klubų, koks yra Klivlando „Cavaliers“, likimas ir kartu pagrindinė viltis – „statyti“ komandą naujokų biržos ir mainų pagrindu, kadangi laisvieji agentai Ohajo valstiją įprastai aplenkia dėl jau aptartų priežsasčių.
2018 m. išvykus LeBronui Jamesui „Cavs“ organizacija vėl tapo patrankų mėsa – 2018–2019 m. sezone klubas iškovojo vos 19 pergalių. NBA naujokų biržoje Klivlandui atiteko penktasis šaukimas, kuriuo buvo pasikviestas Dariusas Garlandas. Šiandien tai yra 20 taškų ir 7 rezultatyvių perdavimų vidurkį turintis žaidėjas, be kurio šiandieninė „Cavs“ sėkmė tiesiog neįsivaizduojama.
2023 m. „Cavs“ NBA naujokų biržoje atiteko trečiasis šaukimas, o jį „kavalieriai“ išnaudojo pasikviesdami Evaną Mobley. Šiandien E. Mobley – 18 taškų ir 9 atkovotų kamuolių vidurkius turinti „Cavs“ žvaigždė.
Trūkstama pergalingos mozaikos detale 2022–2023 m. sezono išvakarėse tapo Donovanas Mitchellas. Jutos „Jazz“ lyderis į Klivlando atkeliavo mainų būdu – už tai „Cavaliers“ Jutai atidavė Colliną Sextoną, Lauri Markkaneną, Ochai Agbaji ir tris ateities NBA naujokų biržos šaukimus pirmajame rate.
Šiandien D. Mitchellas – 24 taškų vidurkio žaidėjas ir nominalus „Cavs“ franšizės veidas.
Kaip rodo šiandieninės aktualijos, šis „Cavs“ ėjimas tarsi užbaigė komandos perstatymo darbus ir pavertė Klivlandą miestu, kuris vėl pretenduoja į aukščiausius pasiekimus.
Ypač pasiteisinęs „Cavs“ vadybos duetas
Šioje vietoje vertėtų pabrėžti ir judesius „Cavs“ klubo vadybos lygmenyje. 2017 m. iš generalinio vadybininko pareigų pasitraukė Davidas Griffinas ir krepšinio operacijų viceprezidentas Trentas Reddenas.
Jau tuomet buvo akivaizdu, kad „Cavaliers“ ruošiasi persitvarkymui, o šis procesas buvo patikėtas generaliniu vadybininku tapusiam Mike‘ui Gansey ir naujajam krepšinio operacijų viceprezidentui Koby Altmanui.
Įdomu tai, kad itin atsakingos pareigos buvo patikėtos tuomet vos 34-erių M. Gansey ir 35-erių K. Altmanui. M. Gansey savo vertę jau buvo įrodęs kaip geriausias NBA Plėtojimosi lygos vadybininkas, o K. Altmanas pasitikėjimą užsitarnavo dirbdamas NCAA universitetų komandų trenerių štabuose.
Nuo 2005 m. „Cavaliers“ klubą valdantis Dany Gilbertas pasitikėdamas šiuo jaunu, tačiau itin perspektyviu duetu, priėmė itin sėkmingą sprendimą.
Dabar pakalbėkime apie „Cavs“ trenerių flangą. Po nepasiteisinusių eksperimentų, kai krepšininkus 2018–2019 ir 2019 – 2020 m. atitinkamai treniravo Larry Drew ir Johnas Beileinas, „Cavs“ pasirašė ketverių metų sutartį su J. B. Bickerstaffu.
Būtent su šio strategu atėjimu „Cavs“ krepšinio aikštėje įgavo pergalingus kontūrus, kasmet gerino savo pozicijas, o pernai jau žaidė Rytų konferencijos finale.
Vis tik tokių pasiekimų darbui išsaugoti neužteko. Su J. B. Bickerstaffu buvo nuspręsta atsisveikinti, o viešoje erdvėje pasirodė gandų, kad ekipos lyderiai, tarp kurių buvo ir D. Mitchellas, abejojo trenerio strategijomis, taktika ir pasirinktu žaidimo modeliu.
Naujojo trenerio asmenybė
Vis tik tokių pasiekimų darbui išsaugoti neužteko. Su J. B. Bickerstaffu buvo nuspręsta atsisveikinti, o viešoje erdvėje pasirodė gandų, kad ekipos lyderiai, tarp kurių buvo ir D. Mitchellas, abejojo trenerio strategijomis, taktika ir pasirinktu žaidimo modeliu.
Nors šis atsisveikinimas nebuvo lengvas ir netgi rizikingas, naujasis „Cavs“ treneris Kenny Atkinsonas bent jau sezono pradžioje įrodinėja, kad geresnio sprendimo „Cavs“ vadovai negalėjo net susapnuoti.
2016–2020 m. K. Atkinstonas buvo vyriausiasis Bruklino „Nets“ treneris, taip pat dirbo dar keturių NBA komandų trenerių štabuose. Nuo 2023 m. jis yra ir Prancūzijos rinktinės trenerių štabo narys. Beje, dirbdamas S. Kerro vadovaujamame štabe, treneris 2022 m. kartu su „Warriors“ tapo NBA čempionu.
Akivaizdu, kad K. Atkinstonas turėjo puikius mokytojus ir žino, kaip komandoje sukurti tinkamą atmosferą, kaip bendrauti su klubo žvaigždėmis ir sukurti jiems patogią ir kartu motyvacinę aplinką.
Per pirmąsias dvylika 2024–2025 m. sezono rungtynių „Cavaliers“ vidutiniškai pelno po 122 taškus (daugiausiai lygoje). Vien tritaškiais „Cavs“ savo taškų aruodą kiekviename mače papildo 45 taškais. Po 15 tritaškių per rungtynes pelnantis Klivlandas tritaškius meta aukštu 41 proc. taiklumu ir tai yra geriausias procentas tarp visų 30 NBA klubų.
Jau išsiaiškinome, kad „Cavaliers“ vežimą į šimtaprocentines pergales tempia D. Mitchello, E. Mobley ir D. Garlando sudaromas didysis trejetas. Tačiau NBA specifika tokia, kad trijų žvaigždžių čempionatui laimėti neužtenka – reikia patikimų pagalbininkų, kurie aikštėje galėtų atlikti konkrečias funkcijas ir būti patenkinti gaudami antraeilius ar net trečiaeilius vaidmenis.
Tokie šiandien „Cavs“ komandoje yra Carisas Le‘Vertas, Deanas Wade‘as, Georges Niangas, Jarretas Allenas, Samas Merillas ir Ty Jerome‘as.
Pripažinkime, „Cavs“ lyderių trejetas neatrodo toks „seksualus“ ir ryškus kaip, pavyzdžiui, Dalaso trio Luka Dončičius, Kyrie Irvingas ir Klay Thompsonas, Fynikso trio Kevinas Durantas, Devinas Bookeris, Bradley Bealas ar to pačio Bostono trio Jaysonas Tatumas, Jaylenas Brownas ir Jrue Holiday. Bet lygoje pirmauja ne kas kitas, o niekam pernelyg neįdomus Ohajo valstijos klubas.
Neįmanoma nuspėti, kiek ilgai tęsis „Cavs“ pasaka – pirmasis pralaimėjimas anksčiau ar vėliau ateis, tačiau dvylika pergalių iš eilės klubo krepšininkams ir sirgaliams suteikė vilčių ir dar daugiau motyvacijos, kad šis sezonas Ohajuje gali būti didis ir išskirtinis.
Artimiausias „Cavaliers“ tvarkaraštis atrodo taip – išvyka į Filadefijos „76ers“ areną (2/8), dvejos rungtynės namuose su Čikagos „Bulls“ (4/7) ir Šarlotės „Hornets“ (4/7). Galiausiai, lapkričio 19 d., sezono išsišokėlių laukia titulą ginančių čempionų išbandymas – išvykos rungtynės su tituluočiausia visų laikų komanda Bostono „Celtics“.
NBA rungtynes jums patogiu metu galite stebėti „Go3“ platformoje, o savaitgaliais – ir TV6 kanale!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!