Tai toli gražu ne pirmas atvejis, kai daugkartinių Lietuvos čempionų gretas papildo NBA patirties turintis žaidėjas.
Naujienų portalas tv3.lt nutarė pasižvalgyti po turtingą „Žalgirio“ istoriją. Kokie krepšininkai, atvykę tiesiai iš NBA, savo statusą pateisino su kaupu, o kurie tapo skaudžiais nusivylimais?
Į šį sąrašą patenka tik krepšininkai, kurie į Kauno klubą atvyko tiesiai iš NBA organizacijos, todėl čia nerasite tokių krepšininkų, kaip Robertas Packas (prieš atvykdamas į „Žalgirį“ sezoną žaidė Valensijoje), Kornelio Davido (prieš atvykdamas į Lietuvą žaidė Strasbūre), Justino Dentmono (prieš atvykdamas į „Žalgirį“ žaidė NBA Plėtojomosi lygoje) ar Rodo Stricklando (buvo pasirašęs sutartį su „Žalgiriu“, bet į klubą taip ir neatvyko).
Legionierius, atvykusius tiesiai iš NBA, suskirstėme į dvi kategorijas „Geroji patirtis“ ir „Skaudžioji patirtis“.
Kviečiame leistis į prisiminimus ir išreikšti savo nuomonę komentaruose. Kas jums paliko geriausią ir slogiausią įspūdį iš Kaune žaidusių NBA legionierių?
„Geroji patirtis“
Ennisas Whatley (atvyko iš Portlando „Trail Blazers“)
1997–1998 m. sezono viduryje į Kauną atvykęs mažylis netrukus privertė save pamilti. Tuomet „Žalgiris“ dar žaidė Europos taurėje, o Ennisas Whatley aštuntfinnalio serijos atsakomosiose rungtynėse pataikė itin svarbų metimą. Tuomet E. Whatley su sirena pataikė tritaškį, kuris garantavo „Žalgiriui“ pergalę reikiamu taškų skirtumu prieš Bursos „Tofaš“.
Iki šiol kalbama, kad šis metimas pakreipė „Žalgirio“ istoriją pergalinga linkme, mat tą sezoną kauniečiai laimėjo Europos taurę ir sportiniu keliu pateko į Eurolygą, kurią laimėjo jau debiutiniame sezone. E. Whatley savo karjerą baigė būtent „Žalgiryje“ ir buvo tikras mentorius savo komandos draugams.
Tyus Edney (atvyko iš Bostono „Celtics“)
Vienas geriausių, jeigu ne pats geriausias visų laikų „Žalgirio“ legionierius. 1998 m. prie Kauno ekipos prisijungusiam amerikiečiui tai buvo pirmieji metai Europoje. Būtent čia jis susikūrė savo tikros žvaigždės statusą – tapo naudingiausiu Eurolygos finalo ketverto krepšininku ir atvedė „Žalgirį“ į Eurolygos sostą. Kaune ir visoje Lietuvoje T. Edney iki šiol yra laikomas tikra legenda. Ir visiškai pagrįstai.
Anthony Bowie (atvyko iš Niujorko „Knicks“)
Dar vienas legionierius, į Kauną atvykęs 1998–1999 m. sezone. Tuomet „Žalgiriui“ prisivilioti tokio kalibro žaidėjus pavyko ir dėl to, jog NBA lygoje buvo paskelbtas lokautas.
Vis tik tai nekeičia fakto, kad A. Bowie tapo vienu mylimiausių visų laikų „Žalgirio“ legionierių. Veteraniško amžiaus puolėjas Kaune įsibėgėjo sunkiai, tačiau antroje sezone pusėje buvo neatskiriama čempioniškos komandos dėlionė.
Jiri Zidekas (atvyko iš Sietlo „SuperSonics“)
Trečiasis legionierius, kuris 1998–1999 m. sezone papildė auksinį „Žalgirį“. Čekas XX a. pabaigoje sunkiai rado savo vietą NBA komandose – 1998 m. buvo atleistas iš Denverio „Nuggets“ ir kovo mėnesį pasirašė 10 dienų kontraktą su Sietlo „SuperSonics“.
Susikaupusias nuoskaudas Jiri Zidekas išliejo atvykęs į Kaune – solidus aukštaūgis buvo nepamainomas kovotojas dėl kamuolių ir baudos aikštelės „cementuotojas“. Be jo auksinis „Žalgiris“ taip pat sunkiai įsivaizduojamas.
Sonny Weemsas (atvyko iš Toronto „Raptors“)
Amerikiečiui atvykimas į „Žalgirį“ tapo pirmąja patirtimi Europoje. Sonny Weemsas Kaune žaidė 2011–2012 m. sezone ir tapo Lietuvos čempionu.
Eurolygoje Sonny vidutiniškai rinkdavo 15,5 taško ir buvo nominalus komandos lyderis. Tą sezoną S. Weemsas atvedė „Žalgirį“ iki Eurolygos „Top 16“ etapo. Reiktų pasakyti, kad tai buvo Vladimiro Romanovo laikų valdomas klubas, kuriame netrūko skandalų, tačiau S. Weemso žaidimas klubui davė tuo metu itin reikiamo stabilumo ir solidumo.
Jamesas Andersonas (atvyko iš Filadelfijos „76ers“)
Jamesas Andersonas į klubą atvyko 2014 m. ir visiškai pateisino į jį dėtas viltis. Tai buvo vos antrasis sezonas po V. Romanovo pasitraukimo, kai „Žalgiris“ buvo itin finansiškai pažeidžiamas ir dar tik bandė ropštis į ten, kur yra dabar.
J. Andersonas Eurolygos rungtynėse vidutiniškai rinkdavo po 14,5 taško, padėjo klubui pasiekti „Top 16“ etapą ir užtikrintai tapti Lietuvos čempionu. Tuomet „Žalgiris“ LKL finalo serijoje 4:0 nukovė Vilniaus „Lietuvos rytą“. Daugiau iš tuometinio „Žalgirio“ niekas ir nesitikėjo.
„Skaudžioji patirtis“
Corey Beckas
Vienas didžiausių nusivylimų „Žalgirio“ istorijoje. Tyusą Edney turėjęs pakeisti C. Beckas NBA lygoje sužaidė 88 rungtynes, tačiau atvykęs į Kauną 1999–2000 m. virto nusivylimu ir netgi pašaipų objektu.
Sirgalių pyktį iššaukė tai, kad legionierius vos atvykęs į Kauną pareiškė, kad bus geresnis nei T. Edney. Kaip parodė ateitis, šie žodžiai Corey Beckui atsirūgo – Eurolygoje jis spėjo sužaisti 9 rungtynes, per kurias pelnė 6 taškus, atliko 3 rezultatyvius perdavimus ir atkovojo 3 kamuolius. Žaidėjas netrukus buvo atleistas.
Kenny Andersonas (atvyko iš Los Andželo „Clippers“)
2005 m. į Lietuvą atyvkęs ilgametis NBA krepšininkas K. Andersonas jau buvo tik savo paties šešėlis. Eurolygoje veterano vidurkiai buvo daugiau nei kuklūs – 2,4 taško ir 1,7 rezultatyvaus perdavimo. Krepšininkas nespindėjo ir LKL čempionate, kur pelnydavo vos 6 taškus ir atlikdavo 2 rezultatyvius perdavimus. Palyginimui, geriausiais laikais Kenny NBA lygoje rinko po 2 rezultatyvius perdavimus.
Pats sezonas „Žalgiriui“ taip pat nebuvo sėkmingas – kauniečiai „Lietuvos rytui“ pralaimėjo kovą dėl LKL čempionų žiedų, o Eurolygoje tradiciški tenkinosi patekimu į „Top 16“.
Ty Lawsonas (atvyko iš Denverio „Nuggets“)
Ty Lawsonas į „Žalgirį“ atvyko būdamas pačiame savo jėgų žydėjime. Kaune gynėjas pasitiko savo 24-ąjį gimtadienį. 2011 m. rudenį į Lietuvą atvykęs krepšininkas buvo vienas iš Denverio „Nuggets“ lyderių, o „Žalgiris“ tokio kalibro žaidėją pasinaudodamas NBA lokautu.
T. Lawsonas Kaune praleido vos kelis mėnesius, kadangi lokautas greit baigėsi, o krepšininkas Lietuvą paliko dar lapkričio pabaigoje.
Reikia pripažinti, kad iš T. Lawsono „Žalgirio“ sirgaliai tikėjosi daugiau. Eurolygoje gynėjas i rinkdavo po 7 taškus, atkovodavo 3 kamuolius ir atlikdavo 2 rezultatyvius perdavimus.
Willas Cherry (atvyko iš Klyvlando „Cavaliers“)
Wiilas Cherry atvykdamas į „Žalgirį“ neturėjo tvirto NBA žaidėjo statuso ir blaškėsi tarp NBA ir Plėtojimosi lygos. Visgi iš šio tvirtai sudėti ir kibaus gynėjo Eurolygos kontekste tikrai buvo tikimasi daugiau. Eurolygoje jis 2014–2015 m. sezone pelnydavo po 7 taškus, atlikdavo 2 perdavimus ir atkovodavo 2 kamuolius.
2014 m. gruodį į kauniečių gretas atvykęs W. Cherry tikrai nebuvo žaidėjas, kuris pakylėjo „Žalgirio“ žaidimą į naują lygį. Visgi krepšininkas Lietuvos krepšinio lygoje atliko gana svarbų vaidmenį ir padėjo klubui apginti LKL čempionų vardus.
Emmanuelis Mudiay (atvyko iš Jutos „Jazz“)
Emmanuelis Mudiay 2021 m. į Kauną atvyko tik su vienu tikslu – būti nominaliu šios komandos lyderiu. Vis tik E. Mudiay Europos krepšinyje atrodė visiškai pasimetęs. Gynėjas Eurolygoje sužaidė 5 rungtynes ir aikštėje praleisdamas vid. po 19 minučių įmesdavo 7 taškus, atkovodavo 2 kamuolius, atlikdavo 3 rezultatyvius perdavimo ir rinkdavo vos 6 naudingumo balo.
Priminsime, kad geriausią statistiškai savo sezoną E. Mudiay Niujorko „Knicks“ klube 2018–2019 m. rinkdavo po 15 taškų.
Su krepšininku „Žalgiris“ atsisveikino dar lapkritį. Ironiška, kad jį pakeitė Tajus Websteris, kuris vėliau taip pat buvo vadinamas vienu blogiausių klubo legionierių. Tiesa, zelandas NBA niekuomet nėra žaidęs.
2021–2022 m. sezonas „Žalgiriui“ apskritai buvo tragiškas – kauniečiams vadovavo net 3 treneriai, klubas liko Eurolygos lentelės dugne ir pirmą kartą LKL istorijoje nesugebėjo patekti į LKL finalą.
Edmondas Sumneris (atvyko iš Bruklino „Nets“)
Naujausias „Žalgirio“ pirkinys tiesiai iš NBA restorano, kuris nepasiteisino. 2023–2024 m. sezoną bandęs gelbėti klubas pasirašė sutartį su Edmondu Sumneriu, kuris į Lietuvą atvyko lapkričio pabaigoje.
Nors žalgirietis turėjo solidesnių rungtynių Eurolygoje, iš visą karjerą NBA lygoje praleidusio krepšininko buvo tikimasi žymiai daugiau. Apibendrinant galima pasakyti tik tiek, kad Eurolygoje gynėjo vidurkiai siekė 7 taškus ir 2 rezultatyvius perdavimus.
E. Sumneris nesugebėjo atlikti solidesnio vaidmens net iš rikiuotęs iškritus pagrindiniam atakų generolui Keenanui Evansui. Kaip visi puikiai žinome, 2023–2024 m. sezonas „Žalgiriui“ galiausiai baigėsi dar vienu nusivylimu – Vilniaus „Rytui“ 1:3 pralaimėtu LKL finalu.
Visas Kauno „Žalgirio“ rungtynes Eurolygoje ir LKL čempionate kviečiame stebėti per „Go3“!