Taip pat siūloma keisti neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD), kuris turėtų būti priimtas kartu su 2022 metų biudžetu ir įsigalioti jau nuo kitų metų pradžios.
Tokie pasiūlymai teikiami Mokestinių lengvatų peržiūros darbo grupei.
„Siūlome mokesčių darbo grupei peržiūrėti savarankiškai dirbantiems asmenims taikomas išimtis ir lengvatas bei įvertinti jų pagrįstumą. Tai tikrai yra labai sena ir visiems žinoma problema (...), nes šios lengvatos ne tik daro neigiamą įtaką „Sodros“ biudžeto tvarumui, bet taip pat stipriai mažina socialinio draudimo aprėptį tarp savarankiškai dirbančių asmenų“, – darbo grupės susitikime sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Pasak jos, šiuo metu visomis socialinio draudimo rūšimis draudžiama tik nedidelė savarankiškai dirbančiųjų dalis, todėl didinamos išmokos jų nepasiekia.
„Darbo grupei siūloma apsvarstyti kelias alternatyvas (...) – savarankiškai dirbančius asmenis įtraukti į nedarbo socialinį draudimą, nustatyti „Sodros“ įmokų „grindis“ trumpalaikėms išmokoms, nedarbo, ligos ir motinystės socialiniam draudimui, taip pat suvienodinti savarankiškai dirbantiems asmenims taikomas socialinio draudimo įmokų „lubų“ ribas ir įmokų bazes“, – aiškino M. Navickienė.
Finansų ministrė Gintarė Skaistė pabrėžė, kad siūlymas keisti NPD bei didinti minimalią alga bus svari paskata žmonėms grįžti į darbo rinką.
„Norėtume, kad atskirties mažinimas pirmiausiai būtų per galimybes ir paskatas žmonėms dirbti ir užsidirbti“, – aiškino G. Skaistė.
Ji taip pat pabrėžė, kad NPD instrumentas yra labai brangus biudžetui, todėl jo nauda turėtų koncentruotis ties mažesnių pajamų gavėjais.
„Tarkime, didesnę naudą gautų žmonės iki vieno vidutinio atlyginimo ir taip tie pinigai, kurių netenka biudžetas dėl NPD pokyčio, galėtų teikti didesnę naudą“, – tvirtino finansų ministrė.