„Net ir šiandien nėra vėlu paversti šią destruktyvią ir iššaukiančią ekonominę diskusiją į pozityvią. Jei mes kalbame apie tai, kad kenčia automobilių pramonės konkurencingumas, tai gal galime kalbėti apie laisvosios prekybos sutartis sektoriniu pagrindu. Jei kalbame, kad esame priklausomi per daug nuo Rusijos energetinių išteklių, kodėl negalime pirkti daugiau dujų iš JAV. Tai Lietuva šitai daro ir žinote, kad iš JAV perkame daugiau nei pusę suskystintų dujų“, – pirmadienį LRT teigė neformaliame Europos Sąjungos (ES) lyderių susitikime Briuselyje dalyvaujantis G. Nausėda.
Šalies vadovas tikisi, kad JAV ir ES ekonominiai nesutarimai neturės neigiamo poveikio NATO bendradarbiavimui ir reikalingų sprendimų priėmimui. Jis pabrėžė, kad, nepriklausomai nuo JAV veiksmų, Europa turi priimti reikalingus gynybos finansavimo sprendimus.
„Tikiuosi, kad traukinys nėra nuvažiavęs ir norėtųsi, kad konkuruojanti ekonomikoje retorika netaptų problema ir NATO formate. Ir kad ta ekonominė diskusija neužnuodytų mūsų bendrų sprendimų“, – komentavo jis.
„Europa turi priimti sprendimus kaip galima greičiau, nepriklausomai nuo to, kas darysis NATO ar JAV. Visi puikiai suprantame, kad ilgus metus Europa nepakankamai investavo į savo saugumą ir pramonę“, – pažymėjo G. Nausėda.
Be to, prezidentas pabrėžė, kad JAV ir ES yra svarbios prekybos partnerės, tad bet koks prekybinis „karas“ sukeltų didelius ekonominius nuostolius abiejose pusėse.
„Turint omenyje, kad JAV ir ES yra bene didžiausios partnerės, turint omenyje tiek užsienio prekybą, tiek investicijas, tai tikrai turėtų pasekmių, kadangi ES turėtų taikyti atsakomąsias priemones ir tai sukeltų nuostolių abiejose pusėse“, – kalbėjo jis.
Taip pat, anot G. Nausėdos, pakeisti JAV vadovo nuomonę būtų galima stipriau bendradarbiaujant gynybos, konkurencijos su Kinija srityse.
„Be abejo vienas iš galimų bendradarbiavimo kelių ir pozityvios ekonominės darbotvarkės kelių yra pirkti daugiau karinės įrangos. Mūsų pirkimuose JAV dalis sudaro penktadalį. Galbūt bendri Europos pirkimai galėtų būti svarstomi“, – sakė jis,
„Ir Kinijos atžvilgiu mes galėtume būti JAV ne konkurentas, o partneris, padedant konkuruoti su Kinijos ekonomine galybe“, – svarstė jis.
Užsienio reikalų ministras: ES lygiu tariamasi dėl bendro atsako į JAV muitus
Savo ruožtu užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys teigė, kad ES formuos bendrą poziciją ir derins vieningą atsaką į galimus konkrečius su JAV muitais susijusius apribojimus.
„Tarifų politika yra ta, kuri sukelia žalą visoms ekonomikoms – taip pat ir tai, kuri įveda tuos tarifus. Taip pat trikdžiai tarptautinės prekybos mums irgi yra žalingi, nes esame atvira eksportuojanti ekonomika, ir tikimės, kad to nebus. Bet jeigu tai bus – Europos Sąjunga taip pat yra nusimačiusi atsako priemones, kaip žinote, tai yra išskirtinė Europos Komisijos kompetencija“, – Seimo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos posėdyje pirmadienį ryte kalbėjo K. Budrys.
Anot jo, bendrija yra pasiruošusi atsakyti į bet kokius galimus JAV apribojimus, tačiau kartu Lietuvos diplomatijos vadovas išreiškė viltį, kad didžiausia pasaulyje prekyba, vykstanti tarp ES ir Jungtinių Valstijų, bus išsaugota.
„Galimi tarifai Europos Sąjungai, žinoma, kad yra tema, apie ką šnekasi turbūt ministrai ne vienoje taryboje. Europos Sąjunga išreiškė, ir mes visiškai tam pritarėme, apgailestavimą dėl jau įvestų tarifų Kanadai, Meksikai, taip pat ir Kinijai“, – sakė K. Budrys.
„Taip pat darome skaičiavimus, ką tai (muitų politika – ELTA) reikštų Lietuvai. Kol kas atsakymo neturiu“, – pridūrė jis.
ELTA primena, kad D. Trumpo duotu nurodymu antradienį JAV įsigalioja 25 proc. tarifai iš Meksikos ir Kanados įvežamoms prekėms bei 10 proc. – Kanados energijos išteklių eksportui ir visam Kinijos importui.
Penktadienį paklaustas, ar ketina įvesti iš ES importuojamai produkcijai, D. Trumpas atsakė: „Neabejotinai“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!