• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Europos Sąjunga (ES) turi pagaliau laikytis vieningo požiūrio į saugumą ir nedelsiant stiprinti savo gynybos pramonę.

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Europos Sąjunga (ES) turi pagaliau laikytis vieningo požiūrio į saugumą ir nedelsiant stiprinti savo gynybos pramonę.

REKLAMA

Taip jis rašė savo straipsnyje, kurį pirmadienį paskelbė vokiečių leidinys „FAZ“

„ES pagaliau turi laikytis vieningo požiūrio į saugumą, subalansuodama savo įsipareigojimus NATO, skatindama savo pramonės pajėgumus ir remdama valstybes nares, kurios yra labiausiai pažeidžiamos karinėms ir hibridinėms grėsmėms“, – teigė G. Nausėda.

„Turime priimti iššūkį, parodydami vienybę ir ambicijas, kurių reikia, norint užtikrinti Europos kaip pasaulinės veikėjos vietą. Laikas veikti dabar!“ – rašo prezidentas.

Anot jo, ES susiduria su iššūkiu žymiai padidinti savo karinį ir civilinį pasirengimą, nedelsiant sukurti stipresnę, atsparesnę ir tvarią gynybos pramonę.

REKLAMA
REKLAMA

„Kelias pirmyn yra pakankamai aiškus. Savo veiksmus turime grįsti pagrindiniais principais, tokiais kaip strateginis suderinamumas, tvirtos investicijos ir įtraukiantis bendradarbiavimas“, – dėstė prezidentas.

REKLAMA

Didesnis finansavimas

Stiprinti Bendrijos saugumą G. Nausėda siūlo valstybėms narėms ryškiai padidinus finansavimą gynybai.

„Pirmiausia, kad pasiektume sėkmę, turime pakeisti nuolatinio nepakankamo finansavimo tendenciją, dėl kurios ES gynybos pramonės pajėgumai sumenko“, – teigė jis.

Anot prezidento, gynybos finansavimas, skiriant 3 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), turi valstybėms narėms tapti skiriamų lėšų saugumo sričiai „grindimis“.

REKLAMA
REKLAMA

G. Nausėda kalba, kad Lietuva pasirengusi rodyti pavyzdį, kuomet šiemet krašto apsaugai skirs 4 proc. BVP ir ketina pasiekti 6 proc. 2026–2030 metais.

Jis taip pat pažymi, kad Bendrija turėtų atlaidžiau žiūrėti į biudžeto deficitą, jei jis auga dėl sparčiau finansuojamos krašto apsaugos, ir nelaukti derybų dėl naujos daugiametės finansinės perspektyvos.

„Turime veikti dabar“, – teigė G. Nausėda.

Prezidento nuomone, Bendrija turėtų išplėsti saugumo finansavimo mechanizmus, įtraukiant Europos investicijų banko skolinimo politiką, ES gynybos obligacijas ir bendrą skolą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Suderinamumas su NATO

Stiprindama savo gynybos pramonę, ES, anot G. Nausėdos, turi užtikrinti strateginį suderinamumą su NATO.

„Veikdami kaip vieninga jėga, esame stipresni ir geriau pasiruošę. Pastangų dubliavimas yra neproduktyvus“, – aiškino prezidentas.

Pasak jo, ES iniciatyvos gynybos srityje turi derėti su NATO strateginiais tikslais, vykdomais projektais ir Aljanso standartais.

REKLAMA

G. Nausėda savo straipsnyje taip pat kalba apie glaudesnį ES bendradarbiavimą su Jungtinėmis Valstijomis, Kanada, Jungtine Karalyste, Ukrainos gynybos pramonės įtraukimą į Bendrijos iniciatyvas.

Šalies vadovas taip pat mini siekį „iki minimumo sumažinti“ valstybių narių pažeidžiamumą, stiprinant jų pasirengimą atgrasyti ir reaguoti į grėsmes.

„Šiandien ES pafrontės valstybės prisiima didelę įprasto ir hibridinio spaudimo naštą. Šis disbalansas kelia papildomų grėsmių kolektyviniam saugumui“, – rašė prezidentas.

REKLAMA

„Kai kenčia vienas, kenčia visi“, – pridūrė jis.

G. Nausėdos straipsnis pasirodė prezidentui viešint Briuselyje, kur neformaliame ES susitikime aptartas Bendrijos gynybos stiprinimas.

Bendrijos lyderiai susitinka darbą pradėjus į Baltuosius rūmus sugrįžusiam Jungtinių Valstijų prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui).

Jam sakant, kad NATO valstybės turėtų skirti 5 proc. bendrojo vidaus produkto gynybai, kai kurios Europos šalys yra užsiminusios, kad tai būtų ekonominė našta, bet Aljanso rytiniame sparne esančios valstybės, tarp jų Lietuva, tokį tikslą vadina būtinybe.

Užtat, beklaidžiodami tarp tų nelemtų dviejų pušų, galim didžiuotis ministrais, kurie vis dar ruošiasi nugalėti Rusiją. Netgi tada, kai nebesiruošia niekas. Netgi pati Ukraina. O Amerika apskritai traukiasi iš žaidimo. Štai naujasis JAV Valstybės sekretorius M. Rubio pranešė:
Ukrainos finansavimas – tai akligatvio finansavimas;
Ukraina ir toliau grius bei praradinės teritorijas;
Demokratams pavyko įtikinti Ukrainą, kad ji gali nugalėti Rusiją;
Reikalingos derybos su abipusėmis nuolaidomis.
Tuo tarpu Zelenskis džiūgauja, kad „Ukraina dar niekada nebuvo taip arti taikos“.
Tuo tarpu LR Užsienio reikalų ministras vis dar sėdi paralelinėje realybėje ir savo vaizduotėje regi save jojantį ant balto žirgo tiesiai į Kremliaus auksinį tualetą. Kaip pasakytų M. Rubio, „nu įtikino demokratai Lietuvos ministrą , kad jis gali nugalėti Rusiją ir niekas nebegali jo „ištikinti“.“
Bet iš kitos pusės žiūrint, kodėl gi ne: nugalėjom Kiniją, nugalėsim ir Rusiją.
Mes galim, viską galim. Net ir 5-6 proc nuo BVP krašto apsaugai skirti galime, nesvarbu, kad tai būtų ir trečdalis Lietuvos biudžeto . O štai, pavyzdžiui, didžiausia ES ekonomika Vokietija to padaryti tikrai negali.
Vokietijos Gynybos ministras B. Pistorius patikino, kad Vokietija niekaip negali įvykdyti D. Trumpo reikalavimų ir gynybos išlaidoms skirti 5 proc nuo BVP.
„Tai sudarytų beveik pusė, t.y. 42 proc federalinio biudžeto išlaidų“, - sakė B. Pistorius.

Užtat Lietuva gali.... Ir 5 proc ir 6 proc ir „tiek, kiek reikės“.
Beje, ar nepamiršote paaukoti Ukrainai? Ohmanas su trimis Lietuvos zelenskiais jau vėl paramą renka. Sako dronus pirks. Mes juk galime, viską galime. Be to, ar gali būti įdomesnis „tūsas“, nei „akligatvio finansavimas“. Bet mes juk galime.''
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų