Kaip įsitikinti, jog moteris ar vyras sugebės tinkamai rūpintis iš karto keletu vaikų ir kas atsakys, jei vaikas, tarkime, susižalos?
Ponia Asta šitaip dienas leidžia ne tik su savo vaikais. Be jų, kasdien į namus savo atžalas atveda ir kiti tėvai. Šiandien tokių vaikučių čia – keturi. Asta tokį mini darželį namuose įkūrusi jau trejus metus, nuo tada, kai pagimdė antrą vaiką ir nerado jam vietos darželyje. Tačiau savo veido prašo nerodyti, nes veikla nelegali.
Asta neslepia – iš vaikų priežiūros įmanoma neblogai užsidirbti. Jeigu privatus darželis vaikui kainuoja apie tris šimtus eurų, tėvai tiek pat ar net daugiau negaili ir jai. Priklauso nuo to, kiek valandų vaikas čia būna. O būti gali ilgiau nei iki penktos vakaro – daug dirbantiems tėvams tai patogu. Vaikai čia pamaitinami, išvedami į lauką, su jais žaidžiama. Pati Asta yra pedagogė, taigi vaikučius ir auklėja. Be to, atžalas mamos ir tėčiai čia atveda baimindamiesi ligų įprastuose darželiuose, mažesniame būrelyje ši rizika mažesnė. Valdantieji „valstiečiai" sako: tokie darželiai kaip šis turėtų būti legalizuoti. Siūloma, kad vaiko priežiūros atostogų išėję mamos ir tėčiai galėtų išsiimti individualios veiklos pažymėjimą ir metus ar dvejus prižiūrėti ir keletą svetimų vaikų.
Šakalienės teigimu, tokia paslauga kitiems tėvams galėtų kainuoti panašiai kaip vieta valstybiniame darželyje – apie 80 eurų. Tačiau vadinamąjį šeimyninį darželį įsteigusiems mamai ar tėčiui už papildomas pajamas nemažėtų išmokos. Taip yra dabar, kai žmonės nori papildomai užsidirbti. Tiesa, veiklą tektų nutraukti vaiko priežiūros atostogoms pasibaigus.
Valstiečiai mano, kad naujovė žmones paskatintų išlįsti iš šešėlio. Ne paslaptis, kad šitokiomis auklėmis dabar nelegaliai dirba nemažai moterų. Ypatingų sąlygų imtis tokios veiklos esą nebūtų. Namuose tik apsilankytų savivaldybės ar vaiko teisių apsaugos darbuotojai – įsitikinti, kad aplinka vaikams saugi.
Visgi kitos partijos mano, kad klausimų čia yra ir labai skubėti nereikėtų. Kas bus, jei tokiame šeimyniniame darželyje vaikui kas nors atsitiks?
Ilgametė vaiko teisių ekspertė Dovilė Šakalienė įsitikinusi – nereikia prikurti dirbtinių biurokratinių sienų ir viską taip išpūsti.
Vadinamieji šeimyniniai darželiai jau seniai veikia Šveicarijoje, Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje. Valstiečiai žada, Lietuvoje legaliai patikėti savo vaiką kitam žmogui bus galima jau kitąmet.
Plačiau apie tai TV3 reportaže