Bendravimas su klase ir kiekvienu mokiniu atskirai, inovatyvus naujos medžiagos pristatymas, pasiruošimas pamokoms, operatyvi paieška bibliotekų fonduose, konsultacija su kolegomis, specialybės naujienos, – visa tai ir dar daugiau mokytojas gali gauti arba nuveikti savo kompiuterizuotoje darbo vietoje. Pusėje tūkstančio Lietuvos mokyklų mokytojų kambariuose ar kabinetuose įrengtos darbo vietos, aprūpintos kompiuteriais, spausdinimo ir kopijavimo aparatais, interaktyviomis lentomis, projektoriais ir kita naujausia biuro technika. Šie išmanieji pagalbininkai mokytojams padeda plačiau praverti mokslo langą, o mokiniams pamokos tampa įdomios ir laukiamos.
Kaip „sunku“ pavirto „įdomu“
Vilkaviškio „Aušros“ gimnazija yra viena iš daugelio šalies mokyklų, kur modernia įranga aprūpintos ir mokytojų darbo vietos, ir kabinetai. Pasak gimnazijos direktoriaus Aleksandro Žikevičiaus, naujos priemonės pakeitė net mokyklos nuotaiką. Vaikai mokosi interaktyviau, įdomiau, mokytojai dėstomą gali pateikti vizualiai. Panaudojant modernią įrangą sudėtingus, sunkiau suprantamus dalykus įmanoma paversti patraukliais.
„Aušros“ gimnazijos fizikos mokytoja metodininkė Irena Skamarakienė pasakojo, kad atnaujinus fizikos kabinetą tapo paprasčiau vesti pamokas. „Aktyviausiai naudojamės kabinete įrengta interaktyviąja lenta liečiamu ekranu, kurioje galima vaizdžiai parodyti visą medžiagą, taip pat atlikti interaktyvius bandymus. Tai, žinoma, nereiškia, kad atsisakome tikrų bandymų, tačiau ir interaktyvieji moksleiviams yra nepaprastai naudingi, nes padeda geriau suvokti fizikos pamokose aiškinamus procesus.“
Visos inovacijos ir technologinės naujovės gimnazijos bendruomenėje buvo sutiktos labai palankiai. A. Žikevičius teigė, jog gimnazijoje propaguojamas siekis – nuolatinis profesinis tobulėjimas ir gebėjimas keistis – lėmė įstaigos darbuotojų ir moksleivių pastangas išnaudoti visas įmanomas inovacijas.
Specialaus portalo klodai – atviri visiems
Pamoka – tik mokytojo darbo dalis. Jai reikia ruoštis, ieškoti papildomos metodinės medžiagos. Internetas padeda išplėsti mokytojų galimybes rasti, gauti, dalintis idėjomis, kaip įdomiai išdėstyti pamoką, naudotis įvairia informacija: pamokų planais, metodine medžiaga ir kitais skaitmeniniais mokymosi ištekliais.
Interneto prieigą turi visos šalies mokyklos. Specialiai švietimo bendruomenei sukurtas švietimo portalas www.emokykla.lt. Jame pedagogai, mokiniai, jų tėvai ir kiti švietimo bendruomenės nariai gali konsultuotis įvairiais klausimais, naudotis jame esančiomis naudingomis nuorodomis, gauti informaciją apie renginius, publikuojamus elektroninius leidinius, vykstančius projektus ir konkursus, skaityti ar užsiprenumeruoti aktualias švietimo naujienas.
Švietimo informacinių technologijų centro Švietimo portalo skyriaus vedėjos Jolantos Daugirdienės teigimu, portalo struktūra kuriama atsižvelgiant į mokytojų, mokinių ir jų tėvų pageidavimus. „Šiuo metu įgyvendinant projektą „Portalo „E. mokykla“ plėtra“ bus atnaujintas švietimo portalas. Jau pavasarį portalo vartotojai galės naudotis draugiškesne portalo aplinka ir atsinaujinusia bei pasipildžiusia net 4000 skaitmeninių mokymosi išteklių saugykla. Mokytojai ir moksleiviai aiškiai nurodė, kad iš švietimo portalo tikisi individualizuoto priėjimo. Tai yra, jei prie portalo prisijungia matematikos mokytojas, jis viliasi gauti visas naujienas, mokymosi išteklius ir vadovėlius, susijusius būtent su matematika“, – aiškino J. Daugirdienė.
Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos fizikos mokytoja I. Skamarakienė teigė, kad naudodamasi portale paskelbta kokybiška metodine medžiaga sutaupo laiko, kurį galima skirti pasiruošimui pamokoms, be to, ja gali naudotis ir moksleiviai. „Visa medžiaga suskirstyta pagal mokomus dalykus, jie – į grupes pagal moksleivių amžių, o pastarosios dar suskaidytos į atskiras temas. Todėl greitai randi, ko ieškai. Portale yra ir medžiagos interaktyviems bandymams, ji įdomi ir mokiniams“, – sakė pedagogė.
454 bendrojo lavinimo mokyklos atnaujinamos pagal ES finansuojamą projektą „Bendrojo lavinimo mokyklų modernizavimas“. Įgyvendinant projektą 2010-2012 m. įrengtos kompiuterizuotos, naujausia organizacine technika aprūpintos mokytojų darbo vietos. Mokykloms nupirkti baldai, modernios lentos, kopijavimo aparatai, projektoriai, dokumentų kameros ir pan.
Projektas finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų.
Projektas „Portalo „E. mokykla“ plėtra“ finansuojamas iš Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto.
Užsakymo nr. 2521