Europos Parlamento komitetas aiškinsis, ar Europos Sąjungos (ES) asamblėjoje buvo teisėtai įkurta pirmoji kraštutinių dešiniųjų frakcija. Apie sprendimą pradėti tyrimą paskelbta netrukus po to, kai buvo suformuota ši frakcija.
Antradienį įkurta naujoji Tapatybės, tradicijų ir suvereniteto (TTS) frakcija sukėlė chaosą ES asamblėjoje, kuri posėdžiauja Prancūzijos Strasbūro mieste.
Gausus būrys ES įstatymų leidėjų, vadovaujamų socialistų lyderio vokiečio Martino Schulzo (Martino Šulco), paragino boikotuoti naująją frakciją ir išreiškė abejonių dėl jos teisėtumo.
Kiti europarlamentarai sakė, kad nors laikosi skirtingos pozicijos, nei euroskeptiškomis ir antiimigracinėmis pažiūromis garsėjantys jų kolegos, jie turi demokratinę teisę įkurti savo frakciją.
Vis dėlto M.Schulzas paprašė Europos Parlamento Konstitucinių reikalų komitetą išsiaiškinti, ar naujoji frakcija yra teisėta. Europarlamentaras tvirtina, kad tai daugiau "techninė", o ne "politinė" frakcija, o tai prieštarautų ES asamblėjos taisyklėms.
"Tai bus pirmasis klausimas, kurį komitetas aptars kitą savaitę", - sakė vienas Europos Parlamento pareigūnas.
2001 metais tokį argumentą parėmė Europos Teisingumo Teismas. Tuomet ši aukščiausia ES teisinė institucija nustatė, kad Nepriklausomų parlamentarų techninė frakcija (Technical Group of Independents), į kurią susibūrė panašių pažiūrų europarlamentarai, neturi bendros politinės platformos.
Naujosios frakcijos atsiradimas ES asamblėjoje reiškia, kad tokie europarlamentarai, kaip prancūzas Bruno Gollnischas (Briunas Golnišas), kuris teisiamas dėl Holokausto neigimo, ir Alessandra Mussolini (Alesandra Musolini), Italijos karo laikų fašistų diktatoriaus Benito Mussolini (Benito Musolinio) anūkė, gaus daugiau laiko pasisakyti parlamente, o kraštutinių dešiniųjų pažiūrų deputatai turės daugiau vietų parlamento komitetuose.
Jie taip pat gaus didesnį finansavimą - kiekvienam nariui bus skirta po beveik 50 tūkst. eurų (maždaug 175 tūkst. litų).
"Padarysiu viską, ką galiu, kad sutrukdyčiau tokios pakraipos frakcijai įgyti kokios nors galios", - sakė M.Schultzas per spaudos konferenciją.
Tačiau TTS frakcijos pirmininkas B.Gollnischas, kuris yra Prancūzijos Nacionalinio fronto generalinis sekretorius, sakė, jog tokie veiksmai yra nedemokratiški.
"Visi (Europarlamento) nariai turi turėti vienodas teises, ir taisyklės visiems turi būti vienodos" - sakė jis žurnalistams.
Frakcija, kuri žada aktyviai pasisakyti prieš bloko konstituciją, imigrantus ir Turkijos narystę Bendrijoje, gali pretenduoti į mažiausiai du asamblėjos komitetų vicepirmininkų postus, dėl kurių bus balsuojama kitą savaitę.
Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) ir Europos demokratų (ELP-ED) frakcija, kuri yra didžiausia Europos Parlamente, bei trečioji pagal dydį Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcija pareiškė, kad nepritars jokioms kandidatūroms, kurias pateiks naujoji frakcija.
Tačiau jos pripažino, kad naujoji frakcija pagal dabar galiojančias taisykles turi teisę gyvuoti.
Šios skirtingiems politiniams interesams atstovaujančios frakcijos kontroliuoja ES įstatymų leidybos darbotvarkę ir įtakingus asamblėjos komitetus, kur atliekamas pagrindinis darbas.
Pastaraisiais metais Europos Parlamentas įgijo daugiau galių įstatymų, susijusių su įvairiomis sritimis, pradedant vidaus rinkos taisyklėmis ir baigiant aplinkos apsauga bei transportu, leidyboje ir kartu su Europos Sąjungos Taryba, kurią sudaro valstybių narių paskirti ministrai, atlieka teisėkūros funkcijas.