Šiaulių meras Genadijus Mikšys supainiojo asmeninius ir viešuosius interesus. Tai vakar konstatavo Vyriausioji tarnybinė etikos komisija. Į komisiją kreipėsi Šiaulių apygardos prokuratūra, tyrusi Dausiškių kapinių žemės peripetijas.
Vartant redakciją pasiekusius dokumentus paaiškėjo, kodėl tokia vertinga ir brangi mokesčių mokėtojams mero uošvių žemelė. Pasirodo, ji beesanti mieste, vos ne pačiame miesto centre.
Supainiojo interesus
„Eidamas Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus ir šios savivaldybės mero pareigas Genadijus Mikšys penkerius metus (nuo 2005 metų iki 2009 metų) dalyvavo sprendžiant klausimą, susijusį su jam artimų asmenų turtiniais interesais – kapinių vietos Šiauliuose parinkimu, detalaus plano svarstymu ir tvirtinimu bei kompensacijų asmenims, kurių žemė pateko į šių kapinių teritoriją, skyrimu“, - skelbiama Vyriausiosios tarnybinės komisijos išvadose.
Etikos sargai nustatė, kad meras G. Mikšys supainiojo viešuosius ir privačius interesus.
Į telefono skambučius vakar meras neatsiliepė.
Kliuvo – ir tetai, ir dėdei
„Šiaulių naujienos“ plačiai aprašė istoriją, kaip būsimoms kapinėms buvo parinkta teritorija, į kurią patenka ir mero žmonos tėvų žemė. Iš prokuratūros surinktų dokumentų matyti, jog Dausiškėse žemė mažiausiai tinkama naujoms kapinėms. Specialistai netgi įspėjo Savivaldybę, kad po lietaus žmones teks laidoti į vandenį, vanduo gali apsemti kapus.
Nors būta tinkamesnių vietovių, arčiau miesto, jos buvo atmestos ar, prieštaraujant specialistų išvadoms, bandyta įrodinėti, kad vietovė netinkama.
Nors Šiaulių apygardos prokuratūra ginti viešąjį interesą atsisakė, vis dėlto paaiškėjusius faktus apie tai, kad parenkant vietą būsimosioms kapinėms aktyviai dalyvavo G. Mikšys, perdavė Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai.
Be to, paaiškėjo, kad valstybė išpirks ne tik G. Mikšio uošvių žemes. Kaip skelbiama Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pranešime, į būsimųjų kapinių teritoriją pateko nusavinta G. Mikšio sutuoktinės tėvams, tetai ir dėdei priklausančio žemės sklypo dalis – 2 hektarai.
Atseikėjo milijonus
Už žemės sklypą mero G. Mikšio artimiesiems nuspręsta sumokėti bemaž milijoną litų. Iš viso būsimosios kapinės prasiskolinusios Savivaldybės biudžetui atsieis apie devynis milijonus litų.
Būtent kaina, kurią nuspręsta sumokėti už žemės ūkio paskirtie sklypus ir kelia daugiausiai abejonių. Naujų klausimų kilo „Šiaulių naujienoms“ gavus Nekilnojamojo turto vertinimo ataskaitas, kuris Šiaulių savivaldybė kruopščiai slėpė nuo visuomenės.
Įrašai vertinimo aktuose – tiesiog pribloškiantys.
Aštuonis kartus brangiau
Šiaulių savivaldybė sumokėti už sklypus nusprendė maždaug aštuonis kartus didesnę sumą nei būtų galima pagal žemės verčių žemėlapius, kurie atspindi rinkos kainą. Nuspręsta pasikliauti privataus turto vertintojo, kurį nusisamdė visi sklypų savininkai, išvadomis. Pastarasis pasirinko palyginamąjį metodą – tai yra, kainą nustatė pagal pasirinktų sandorių dydį.
Abejonių kelia vien jau tai, kad sklypai buvo vertinami 2009-ųjų pavasarį ir rudenį, kai krizė buvo bene labiausiai įsisiūbavusi, o nekilnojamojo turto kaina sparčiai krito. Nepaisant to, turto vertintojas pasirinko 2008-ųjų metų sandorius.
Dar daugiau abejonių kelia tai, kad sandoriai pasirinkti ne iš Dausiškių kapinių apylinkių, o vietovėse, kurios yra žymiai patrauklesnės: prie Bubių tvenkinio, pietinio Šiaulių miesto pašonėje, netoli Voveriškių. Tačiau vertinimo ataskaitose yra dar didesnių „stebuklų“.
Dausiškės tapo miesto dalimi
Vartant dokumentus į akis krenta ir tai, kad mero giminaitė sklypą Dausiškėse įsigijo 2007-aisiais, tuo metu, kai teritorijos parinkimo procesas buvo įsibėgėjęs. Ir ne ji vienintelė.
Mero žmonos artimųjų žemė įvertinta lygiai taip pat brangiai, nors jos panaudojimas – itin ribotas. Pasirodo, sklypas patenka ne tik į kultūros vertybių apsaugos zoną, bet ir į kelio, elektros perdavimo linijos apsaugos zonas.
Tačiau ne tik tai kelia nuostaba. „Vertinamas žemės sklypas susisiekimo atžvilgiu yra patogioje miesto vietovėje“, - teigiama vertintojo išvadose. Tai yra, Dausiškių kaimas su mero artimųjų žemėmis ūmai tapo miesto teritorija.
Toliau savo išvadose apie „auksinį“ mero uošvių sklypą turto vertintojas tiesiog pražysta fantazija. „Šis žemės sklypas patrauklus tuo, kad yra netoli miesto centro ir visai šalia gausiai apgyvendintos miesto dalies – pietinio mikrorajono“, - teigiama išvadose. Tas „netoli miesto centro“ esantis sklypas iš tiesų yra daugiau kaip už dešimties kilometrų.
Ko neskaitė valdininkai
Skaitant turto vertinimo aktus susidaro įspūdis, kad išvados buvo rengiamos ganėtinai atmestinai, ko, panašu, neįžvelgė nei Šiaulių savivaldybės valdininkai, nei prokuratūra. Nors vertinami skirtingi sklypai, argumentai, „įrodantys“ aukštą sklypų vertę – tie patys. Nukopijuoti net su tomis pačiomis rašybos klaidomis.
Nors Šiaulių savivaldybė mero uošviams atseikėjo bemaž milijoną litų, turto vertinimo išvados, panašu, niekas net neskaitė. Nes galutinėse išvadose, kuriose nustatoma kaina, net nėra mero uošvių pavardžių. Vietoje jų atsiranda visiškai kitų asmenų pavardės. Ir pagal tokius turto vertinimus iš miesto biudžeto atseikėta bemaž devyni milijonai litų.
Mykolas DEIKUS