T. Žilinską jį jau spėjo sukritikuoti buvęs vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis, žiniasklaidai pareiškęs, jog tai yra žmogus, kuriam trūksta iniciatyvų, jį siejo su reformų policijos sistemoje trikdymu.
Dar daugiau abejonių viešojoje erdvėje T. Žilinsko kompetencija ir patikimumu pasėta, pranešus apie jo ryšius su prieštaringai vertinamu buvusiu vidaus reikalų ministru Raimundu Palaičiu – šis pareigūnas yra T. Žilinsko vaikų krikštatėvis. Teigiama, kad 2009 m. T. Žilinskui baigus darbą teisėsaugos atašė nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje, jis panoro tapti VRM Viešojo saugumo policijos departamento direktoriumi. Esą būtent dėl to Policijos departamente buvo įsteigtas naujas patarėjo etatas.
Profsąjungos niršta
Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) pirmininkas Vladimiras Banel portalui tv3.lt neslėpė manantis, jog T. Žilinsko kandidatūra į VRM vadovus buvo ne partijos „Tvarka ir teisingumas“, o prezidentės Dalios Grybauskaitės. Tai pareigūnams, V. Banel teigimu, kelia nerimą.
„Buldozeriu prezidentūra stūmė šitą kandidatą ir stumdama prastūmė, tiesiog užlauždama rankas tiek premjerui, tiek ir patiems „tvarkiečiams“, – kalbėjo NPPSS vadovas.
V. Banel, klausiamas, kaip pareigūnų bendruomenė vertina naująjį vidaus reikalų ministrą, paragino atsisukti atgal ir pažvelgti į T. Žilinsko veiklą.
„Vien tik ir išimtinai statutiniais reikalais užsiima Viešojo saugumo departamentas, kuriam vadovavo T. Žilinskas. Tie statutiniai reikalai per paskutinius 5-7 metus nesikeitė, tai yra nuo R. Palaičio laikų. Tie reikalai tik blogėjo, mes neturėjome vieningo statuto, buvo kalbama, kad dar reikia pasvarstyti, pamąstyti. Kitaip tariant, buvo vilkinamas laikas, apie teisėsaugos finansavimo didinimą niekas net nekalbėjo, grėsmių buvo ir tada – buvo krūva situacijų, oficialių pažymų teisėsaugos institucijų dėl kriminogeninės situacijos. Mes srėbėme viso šito pasekmes. Būtent R. Palaičio ir T. Žilinsko laikais tai buvo užprogramuota“, – kalbėjo V. Banel.
„Prisiminkime 2013 m. Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai gėdą. Visų Europos Sąjungos ir ne tik lyderių akivaizdoje prezidentės globojamas baigiamasis renginys baigėsi kuo? Tuo, kad griuvo derybos Vyriausybėje ir pareigūnai dainavo vergų ariją. Oficialiai nuo VRM buvo deleguotas ne kas kitas, o T. Žilinskas. Mes kalbėdavome apie tikslines lėšas, apie konkrečias priemones, žingsnius, etapus, apie finansavimo didinimą, o T. Žilinskas kalbėdavo apie kreditorinius įsiskolinimus, apie pasų blankų pirkimą.
Galime čia vynioti į vatą, galime kalbėti atvirai, galima bijoti, galime nebijoti, bet yra faktai, kurių nepaslėpsime ir reikia vertinti per šitą prizmę“, – kritikos naujajam VRM vadovui negailėjo pareigūnų atstovas.
Atsakomybę perkelia ant prezidentės pečių
NPPSS pirmininkas neslėpė, jog puoselėti vilčių dėl šviesesnio rytojaus, VRM pradėjus vadovauti T. Žilinskui, pareigūnai neskuba.
„Mums sekėsi su R. Palaičiu ir D. Barakausku „labai gerai“: mes augome kaip organizacija, stiprėjome, grūdinomės, buvo nuolatinė konfrontacija, protestai, mitingai. Taip mums sekėsi, bet, matyt, panaši „sėkmė“ ir šituo atveju gali būti.
Mes visą laiką prisiminsime, jog, jei nori būti vidaus reikalų ministru ar ministru, kokių savybių reikia turėti. Čia yra gera iliustracija. Tėveliai galės mokyti ministru – „jeigu nori būti ministru, elkis kaip šitas kandidatas (T. Žilinskas – tv3.lt)“. Nereikia jokių gabumų, ypatingų mokslų, patirties“, – komentavo V. Banel.
Pareigūnų pažymėjo tikintis, jog naujasis vidaus reikalų ministras T. Žilinskas vis dėlto tęs S. Skvernelio pradėtus darbus, tarp kurių – ir siekis, jog vidaus reikalų pareigūnas uždirbtų 1000 eurų.
„Paprastas pasienietis, policininkas laukia ne to 350-370 eurų atlyginimo, o adekvataus atlyginimo. Visą tai reikia užtikrinti.
Ar prisiima prezidentė šiuo atveju pilną atsakomybę už kiekvieną žingsnelį, sėkmę, nesėkmę, padarytus, nepadarytus darbus, kad būtų tie darbai padaryti? Čia yra esminis klausimas. Jeigu tai nebus daroma, tai aiškiai dabar žinos visi, pareigūnų bendruomenė, kas yra kaltas“, – rėžė V. Banel.
Ministro ryšių nesureikšmina
Portalo tv3.lt kalbintas Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) direktorius Kęstutis Jucevičius teigė, jog naujajam vidaus reikalų ministrui T. Žilinskui priekaištų neturi.
„Aš jį pažįstu ne pirmi metai, kiek dirbu vadovu FNTT, tiek ir pažįstu. Galiu pasakyti, kad tai yra savo srities profesionalas. Aš manau, kad viską galima nuveikti ir ponui T. Žilinskui tai pavyks. Manau, kad tikrai jis bus ne blogesnis ministras negu buvo“, – kalbėjo K. Jucevičius.
FNTT vadovas pažymėjo, jog T. Žilinsko ryšių su buvusiu vidaus reikalų ministru R. Palaičiu sureikšminti nereikėtų.
„Mes, man atrodo, nusileidžiame į tokį lygį, kai pradedame domėtis žmogaus vaikais... Prie ko čia vaikai? Čia žemas lygis, kai žiūrima, kas yra ministro vaikai, kas yra jų krikštatėviai. Man tai yra žemas lygis ir šita tema nenorėčiau diskutuoti“, – stebėjosi K. Jucevičius.
Panašiai apie T. Žilinsko ryšius kalbėjo ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) direktorius Remigijus Baniulis.
„Pats bandymas pasakyti, kad kažkokie ryšiai atrodo neskaniai. [...] Visi mes turime ryšių, mes negyvename kosmose, neatskrendame iš mėnulio. Galų gale, ten tie įvardinti ryšiai nebuvo patys baisiausi, kaip su kokia Kauno mafija ar dar su kuo nors. Visi mes turėjome darbinius santykius, jūs taip pat mane galite apkaltinti, kad ir aš turėjau ryšių su ministru S. Skverneliu ar su ministru J. Furmanavičiumi“, – aiškino R. Baniulis.
Nenori revoliucijų
PAGD vadovas pažymėjo manantis, jog T. Žilinskas turėtų susitvarkyti su naujomis pareigomis. Tiesa, R. Baniulio teigimu, kardinalių pokyčių VRM sistemoje ministrui jis linkėjo nesiimti.
„Kaip žmogų, aš jį puikiai pažįstu. Jis yra geras žmogus ir pakankamai iniciatyvų, idėjų pilnas. Viskas su juo yra tvarkoje. Mano nuomone, jis deramai pakeis S. Skvernelį.
Žinoma, jokių kardinalių pokyčių, matyt, nebus ir neturėtų būti, nes tikrai laikas yra per trumpas, sistema yra didelė ir dabar sujaukti viską, kas šiandien yra, būtų labai neprotinga. Todėl bent jau reikėtų stabilizuoti sistemą ir stabiliai sulaukti rinkimų, ir naujų vadovų. Aš manau, kad ministras tą padaryti sugebės, nes pats žmogus nėra radikalas kažkoks, kad viską sujauktų ir pasakytų, kad „kas buvo iki manęs, yra blogai ir aš dabar darysiu vėl kitaip“. Aš manyčiau, kad tai yra kaip tik tas žmogus, kuris išlaikys stabilumą iki naujos ministerijos vadovybės“, – kalbėjo R. Baniulis.
„Šiandien numatyti strateginiai tikslai yra prioritetas ir kada juos pradeda kaitalioti ir sakyti, kad „šiandien eikite tiesiai, rytoj – į kairę, poryt – į dešinę“, tai gaunasi ratas ir visi stovi vietoje. Kiekvienas pokytis turi būti pamatuotas pasvertas, reikia žiūrėti, kokio rezultato, tikimąsi, darant pokytį. Pokytis vardan pokyčio sujaukia pačią sistemą, išmuša iš vėžių“, – perspėjo PAGD vadovas.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rentas Požėla vertinti T. Žilinsko sugebėjimų ir kompetencijos nepanoro. Anot jo, apie naująjį vidaus reikalų ministrą galima bus kalbėti tada, kai jis imsis konkrečių darbų.
„Tikrai lauksime darbų tęstinumo, tai yra darbuotojų motyvacijos stiprinimas, teisės aktų tobulinimai, teisėsaugos įstaigų, kurios yra prie VRM, bendrystės didinimas. [...]
Tikrai bendruomenė nenorėtų kažkokių kardinalių pokyčių, revoliucijų, atsitraukimų nuo pradėtų darbų. Be abejo, tam tikras korekcijas, renkantis komandą, renkantis, kaip įgyvendinti užsibrėžtus tikslus, renkasi pats vadovas, bet tikrai pareigūnų bendruomenė būtų suinteresuota, ypač kalbant apie trumpąjį laikotarpį, kad būtų tęstiniai darbai.
Žinome tikslus mūsų tarnyboms, tai, jeigu dabar būtų 360 laipsnių posūkiai kažkokie, tai, be abejo, įneštų chaoso ir pareigūnų bendruomenės teigiamai nepriimtų tai“, – apie lūkesčius, prie VRM vairo stojus T. Žilinskui, kalbėjo R. Požėla.