Būsimoji Vyriausybė rengia ekonominės krizės švelninimo planą.
Paaiškėjus, jog biudžeto deficitas kitais metais sieks net 5 mlrd. litų, t. y. du kartus daugiau, nei teigė G. Kirkilas, būsimoji dešiniųjų koalicija rengia antikrizinių priemonių planą.
A. Kubiliaus teigimu, pirmiausia 10-20 proc. būtų mažinamos valdymo išlaidos, taip tikintis sutaupyti iki 600 mln. litų, naikinami neužimti valdininkų etatai. Kitais metais, atlikus auditą, bus siekiama sumažinti valdymo aparatą. Taip pat žadama mažiau lėšų skirti valstybės investicijų programai.
Konservatoriaus teigimu, motinystės atostogų trumpinti neketinama, tačiau socialinės lengvatos bus peržiūrėtos ir perskirstytos taip, kad atitektų tiems, kam tikrai reikia. „Jei šeimos pajamos du kartus viršija vidutines mėnesines, vargu ar jai reikia vaiko pinigų “, - kalbėjo A. Kubilius.
Be to, kitais metais žadama naikinti PVM lengvatas viskam, išskyrus šildymą, privalomai „Sodros“ mokesčiu apmokestinti ūkininkus, dirbančiuosius pagal autorines sutartis.
Valdantieji kalba ir apie kitokias permainas - žadama reformuoti ministerijų sistemą.
Plačiau apie tai – LNK žiniose
Pesimistinės EK prognozės
Tuo tarpu ekonomikos ekspertai žada sunkius metus visai euro zonai ir perspėja dėl to, jog Lietuvoje sunkmetis gali užsitęsti. Europos Komisija (EK) pareiškė, jog euro zona, kurios ekonominis augimas antrajame metų ketvirtyje smuko iki 0,2 proc. – ant recesijos ribos, rašo BBC.
Tai būtų pirmoji visos euro zonos recesija nuo pat bendros valiutos įvedimo 1999 m. Paskelbtais duomenimis, spalį gamyba zonoje pasiekė žemiausią lygį nuo 1997 m. Numatomas augimas kitais metais sieks tik 0,1 proc. ir 0,9 proc. 2010 m.
Euro zonoje nuo rugsėjo trimis procentais padidėjo nedarbas.
Palies ir Baltijos šalis
Lenkija, Čekija ir Slovakija atlaikys globalinę finansinę krizę palyginti nesunkiai, tačiau Baltijos šalių ir Vengrijos laukia sunkesni padariniai, tačiau labiausiai finansų krizė palies Europos šalis, kurios dar nėra įsivedusios euro.
EK sumažino Lenkijos, Čekijos ir Slovakijos ekonomikos augimo prognozę, bet pažymėjo, kad 2009 ir 2010 metais jų ekonomikos augimas, palyginti su euro zonos šalimis, bus spartesnis.
Lietuvos, Latvijos ir Estijos laukia recesija, kurią lydės didelė infliacija ir augantis biudžeto deficitas. Tai apsunkins Baltijos šalių pastangas prisijungti prie euro zonos.
Teigiama, kad Vengrijos, kuri buvo priversta tapti pirmąja Europos Sąjungos šalimi, siekusia paskolų iš Tarptautinio valiutos fondo ir ES prašymu gavusi iš pastarojo finansinę pagalbą, ekonomika šįmet augs 0.7 proc. ir 1.8 proc. 2010 m.
Tačiau ekonomikos ir pinigų reikalų komisaras Joaquinas Almunia perspėjo, kad jis šias prielaidas pateikė prieš Vengrijai paskelbiant naujausias prognozes, kad šalies ūkis ateinančiais metais augs 1,0 proc.
Lėtesnis vystymasis, bet vis dar sveikos
Pristatydamas prognozes J. Almunia teigė, kad dėl šios krizės prisijungimas prie euro zonos Lenkijai ir kitoms šalims gali tapti patrauklesnis, tačiau pažymėjo, jog nei viena iš šių šalių neatitiks reikalingų kriterijų iki 2010 metų pavasario.
„Ši finansų krizė... paskatino kitaip įvertinti riziką, kurią kelia neprisijungimas prie euro zonos. Taigi tikiuosi, jog euro zonai nepriklausančios šalys atnaujins politinę valią stiprinti savo ekonomikas ir įsivesti eurą“, – teigė sakė komisaras.
Tačiau, anot EK, Lenkijos bankams globalinė krizė didelės įtakos nepadarė, išskyrus mažus bei vidutinio dydžio bankus, kurie priklausomi nuo užsienio finansų.
Taip pat teigiama, kad Lenkijos biudžeto deficitas neviršys 3 proc. Nepaisant kai kurių nesklandumų, rodikliai yra palankūs Lenkijos tikslui 2012 m. įsivesti eurą.
Prognozuojama, kad Lenkijos ekonomikos augimas kitais metais sumažės nuo dabartinių 5,0 iki 3,8 proc., Čekijos nuo 5 iki 3,6 proc., o Slovakijos – nuo 6,2 iki 4,9 procento.
Manoma, jog Baltijos šalyse prasidės recesija, nes užsienio lėšomis finansuotas jų ekonomikų kilimas baigėsi anksčiau, nei užklupo finansų krizė.
Pasak EK, Latvijos bendrasis vidaus produktas 2009 metais sumažės daugiausia – 2,7 proc., bet 2010 metais išaugs 1 proc. Prognozuojama, kad Lietuvos ūkis ateinančiais metais nei augs, nei mažės, o 2010 metais smuks 1,1 proc. Estijos ekonomika 2009 metais turėtų sumažėti 1,2 procento.
Kai kurie analitikai mano, kad Baltijos šalys, kaip ir Vengrija, gali būti priverstos kreiptis pagalbos į Tarptautinį valiutos fondą ir Europos Sąjungą.