Pradėjo ryškėti naujosios Nyderlandų valdančiosios koalicijos kontūrai. Naujoji valdžia kalba apie imigracijos ribojimą ir musulmoniškų burkų draudimą ir tvirtina, kad Vyriausybė dirbs sėkmingai.
Draus burkas
Labiausiai patenkintas po koalicijos sutarties pasirašymo buvo 47 m. Gertas Vildersas (Geert Wilders). Pagaliau jo vadovaujamai Laisvės partijai pavyko sudaryti mažumos koaliciją su liberalais ir krikščionimis demokratais.
Bet G.Vildersas, kurio partija liks nuošalyje ir tik prireikus parems Vyriausybę priimant sprendimus Parlamente, įspėjo remsiantis koaliciją tik tuo atveju, jei Vyriausybė perpus apribos imigraciją ir uždraus Nyderlanduose gyvenančioms musulmonėms dėvėti burkas.
„Nyderlanduose papūs nauji vėjai. Mes norime, kad šalies islamizacija sustotų. Tad bus ir burkų draudimas“, – žadėjo politikas.
Be burkų draudimo, numatyta, kad imigrantai, kurie dabar gyvena Nyderlanduose, negalės laisvai į šalį kviesti savo šeimos narių. Taip pat nekvalifikuotiems imigrantams bus sudaryta mažiau galimybių susirasti darbą ir legaliai apsigyventi Nyderlanduose.
Žada taupyti
Programa piktina ne tik mažumų gynėjus. Naujoji koalicija ketina sumažinti Nyderlandų Europos Sąjungai skiriamą biudžeto dalį beveik milijardu eurų, kas, be abejo, papiktins Briuselį. Iki šiol, skaičiuojant pagal valstybės BVP, Nyderlandai svariausiai iš visų ES narių papildė Bendrijos biudžetą, tačiau naujoji koalicija žada, kad ydinga praktika baigsis.
Numatyta 18 mlrd. eurų biudžeto taupymo programa palies ir politikus, mat koalicijos partneriai jau kalba apie mažėsiantį senatorių ir parlamentarų skaičių.
Sulaukė kritikos
Ketverių metų koalicijos sutarties dar gali nepatvirtinti krikščionys demokratai, kurie šį savaitgalį rengia partijos konferenciją.
Tarp 21 krikdemų parlamentarų yra nemažai manančių, jog G.Vilderso retorika musulmonų atžvilgiu – pernelyg arši. Tačiau yra ir tokių, kurie palaiko burkų draudimą. Bet krikdemų lyderis Maksimas Verhagenas (Maxime Verhagen) ramino, kad koalicijos sutartis – palanki partijai.
Kiti partneriai – liberalai, kurių partijos vadovas Markas Riutė (Mark Rutte), ko gero, taps naujuoju Olandijos ministru pirmininku, žadėjo, kad koalicija gręšis į visuomenę.
Nyderlandai jau sulaukė kritikos bangos iš kaimynės Vokietijos. Kanclerė Angela Merkel pareiškė apgailestaujanti, kad naujoje koalicijoje bus G.Vilderso partijos atstovų. Visgi ji pridūrė: kad ir kas vadovaus olandų Vyriausybei, Vokietijos santykiai su kaimyne nesubjurs.
Savo ruožtu G.Vildersas vokiečiams atrėžė, jog A.Merkel pasisakymai – kišimasis į Nyderlandų vidaus reikalus.
Kritikos koalicijai negailėjo ir opozicija. „Tai, akivaizdu, bus Vilderso kabinetas, – piktinosi Femkė Halsema (Femke Halsema), Žaliųjų partijos vadovė. – Koalicija kalba apie represijas ir etninių mažumų mažinimą“.
Faktai:
2007 m. G.Vildersas pasaulyje išgarsėjo Koraną palyginęs su Adolfo Hitlerio „Mein Kampf“ („Mano kova“).
Po metų pasirodė G.Vilderso 15 min. trukmės filmas „Fitna“, sukėlęs protestus musulmonų pasaulyje.
Kitą savaitę politikas dėl pasisakymų musulmonų atžvilgiu keliaus į teismą. Nors 2008 m. G.Vildersas buvo išteisintas, Apeliacinis teismas žemesnės instancijos teismo nutartį panaikino.
Jei bus pripažintas kaltu, politikui gresia dveji metai kalėjimo arba bauda, siekianti 19 tūkst. eurų.